Ana sayfa BT Gündem Baz istasyonu giderse cep telefonu da gider

Baz istasyonu giderse cep telefonu da gider

81
0

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’de düzenlene Baz İstasyonları ve İnternet Güvenliği Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Yargıtay’ın baz istasyonlarının şehir dışına taşınması yönündeki kararını değerlendirdi. Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların sağlığa zararlı olduğu yönündeki görüşlere örneklerle açıklayan Yıldırım, “Su ısıtıcısı, elektrikli battaniye, walkmen, müzik seti, bilgisayar tüpü, notebook, modem, buzdolabı, ekmek kızartıcı, elektrikli süpürge, mikrodalga fırın gibi günlük hayatımızda kullanılan pek çok ürün elekromanyetik dalga yayıyor. Baz istasyonu da onlardan biri. Gülü seven dikenine katlanır arkadaş. Baz istasyonu, cep telefonunda konuşmanın olmazsa olmazı. Başka bir usul yok. Bunları dikeceksin, taşınan dalgalarla haberleşme köprüsü kurulmuş oluyor. Bu köprü normal şartlarda çok belirli bir yükseklikten kuruluyor. Onun için iş çok teknik bir konu. Hukuki bir mesele olunca da hukukçular teknik konudan anlamaz. Teknik elemanlar da hukuktan anlamaz. . Bu toplantının amacı hukukçuları bu konuda bilgilendirmek. Ney ne kadar zararlı diye ihtisaslaşmaya gidilirse daha isabetli yorumlar olur” ifadesini kullandı.

HERKES CEP TELEFONUNU UNUTSUN

“Baz istasyonunu şehir içinden kaldır” demenin kolay olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, hukukun vereceği kararın uygulanacağını ifade etti. Yıldırım, “Şeriatın kestiği parmak acımaz. Biz keser atarız. Herkes cep telefonu ile konuşmayı unutsun. Bu kadar basit. O kararın sonucu budur. Bunu da herkesin kabullenmesi lazım. Buna da başta yargı mensupları karşı çıkar. Cep telefonu hayatın parçası. Onsuz hayatı düşünemiyoruz. 15 yıl önce yoktu. O tarafa gider o günleri yaşarız. O halde ne yapacağız. Zarar verecek noktada yapılan yanlış varsa ona yoğunlaşmamız lazım” şeklinde konuştu.

BEN GİDER ÖLÇERİM

Bakan Yıldırım, 31 Temmuz’da hayata geçecek Üçüncü Nesil (3G) hizmetlerinde, şirketlere baz istasyonlarını ortak kullanmak zorunluluğu getirdiklerini bildirdi. Yıldırım, “Geçmişte Aynı yerde 3 şirketinki birden vardı. Hem kaynak israfı hem görüntü kirilliği oluştu” dedi.

Bilgi Teknolojileri Kurumunun baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların zararlı olmaması çok hassas davrandığını dile getiren Yıldırım, Türkiye’de baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların gücünü Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği alt sınırın dörtte birini uyguladığını kaydetti. Yıldırım, “Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği sınırların altında kalan dalga hesabında sağlığa zararlı bir husus tespit etmemiş. Baz istasyonları konusunda buna rağmen şikayet gelirse, ben de gideceğim ölçümleri vatandaşın gözünün önünde yapıp bunu duyuracağı. Böylece herkes görür, kör dövüşü de sona erer. Baz istasyonları sağlığa zararlı, kaldırın deniyor. Kaldıralım ne yapacaksın cep telefonsuz? Alışmışsın, nasıl terk edeceksin? Yargı ile birlikte çalışmak lazım. Baz istasyonu sağlığa zararlı lafı algılama meselesi. Gerçekte olan bir konu değildir. Teknolojinin bize verdiği nimetlerden de yararlanacağız. Ondan da vazgeçme lüksümüz yok. Dünya nereye gidiyorsa biz de oraya gideceğiz” ifadesini kullandı.

BAŞKA SEÇENEK YOK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de konuya yönelik olarak, “Şu anda kullanılan 2. nesil iletişim, 31 Temmuz’da fiilen faaliyete başlayacak 3. nesil iletişim ve birkaç yıl sonra hizmete verilecek olan 4. nesil sistemlerin tamamı baz istasyonlarını kullanır. Başka bir seçenek yok” dedi.