BEA’den 64-bit’e tam destek

BEA Systems, “WebLogic Platform 8.1 SP5” güncellemesinin Web sitesinden indirilebileceğini duyurdu. BEA, ücretsiz olarak sunulan bu güncellemeyle 64 bit Windows, Red Hat Linux, Intel EM64T mimarisi üzerindeki 64 bit SuSE Linux ve AMD64 mimarisini bütün ürünleriyle destekleyen ilk kurumsal e-iş altyapı üreticisi oldu.64 Bit Farkı

64 bitlik işletim sistemi, 32 bitlik bir işletim sistemine göre daha fazla fiziksel bellek desteği sunuyor. Örneğin, 32 bitlik Windows işletim sistemlerinin çoğu maksimum 4 gigabayt belleği destekleyebiliyor. Her bir süreç için ise en fazla 3 gigabayt bellek ayırabiliyor. 64 bitlik işletim sistemlerinde ise fiziksel bellek desteği 1 terabayta çıkarken, her bir süreç için 8 terabayta varan büyüklükte bellek ayrılması mümkün oluyor. Bu da yazılımların bilgiyi işleme süresini kısaltıyor, sahip olma maliyetini aşağıya çekiyor ve yeni yazılımlar için kapıyı aralıyor. İleri düzeyde veri yoğun uygulamaların yazılması mevcut 32 bitlik sistemler nedeniyle mümkün olamazken 64 bitlik sistemlere geçişle birlikte yepyeni yazılımların ortaya çıkması bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan BEA eSolutions Genel Müdürü Bülent Uygur şunları söyledi: “64 bitlik sistemler bilişimde artık standartlaşmaya başladı. Ancak, yazılım olmadan donanım tek başına bir anlam ifade etmiyor. Dolayısıyla, bu yeni sistemlere uygun yazılımların da ivedilikle üretilmesi gerekiyor. BEA Systems, 64 bitlik sistemlere geçiş yapan müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde tutarak ürünlerini buna göre güncelledi. Alanında bu işi ilk yapan firmayız ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.