Beş yılda Türkiye’de 3 kat büyüdüler

Dünyanın en çok kullanılan 3D yazılımı SolidWorks’ün Türkiye’deki başarısı, İstanbul, Kuruçeşme, Sortie’de gerçekleşen “Yaza Merhaba” buluşması ile kutlandı. DS SolidWorks Türkiye Satış Yöneticisi Murat Tüzüm’ün ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, DS SolidWorks Güney Avrupa Ülke Yöneticisi Luca Rossettini ve DS SolidWorks Central EMEA Bölgesi Ülke Yöneticisi Marco Gazzetto yaptıkları konuşmalarla şirketin Türkiye vizyonunu basın mensupları ile paylaştılar. DS SolidWorks EMEA Bölgesi Ülke Yöneticisi Marco Gazzetto yaptığı açıklamada SolidWorks Türkiye’nin beş yılda ciroda yüzde 326 ve lisans sayısında ise yüzde 252 gibi inanılmaz oranlarda büyüdüğünü söyledi. Gazzetto SolidWorks Türkiye’nin bu büyüme oranıyla 2005’te 25. sıradayken 2010’da hem ciro, hem de lisans satışı ile 10. sıraya yükseldiğini kaydetti.

İnanılmaz büyüme dinamiği ile dünya klasmanında Çin ve Brezilya’nın ardından gelen SolidWorks Türkiye, yazılım lisans satışında ise geçen yıl tasarım ve modanın küresel merkezlerinden İtalya’yı bile geride bıraktı.

SolidWorks 2010 yılında 417,8 milyon doların üzerinde gelir elde ederek bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 15 büyüdü. Toplamda 1,5 milyonun üzerinde 3D CAD yazılım lisansı satışına ulaşmış olan SolidWorks dünyanın en yetenekli ve zeki tasarımcı ve mühendislerinin gönlünü kazanan yazılımlarının yanı sıra sayısı 204’ü bulan kullanıcı gruplarıyla da müşteri sadakatinin en yoğun yaşandığı markalardan biri olarak tanınıyor.

Ayrıca SolidWorks ürünlerini kullananlara içerik desteği sağlayan 3D Content Central hizmetine 4 bin 900 tedarikçi destek verirken, bu içerik merkezinden 780 binin üzerinde kullanıcı üye faydalanıyor. Akademik dünyada en çok kullanılan tasarım platformu SolidWorks’ün öğrencilerin ve öğretim üyelerinin uygun şartlarda kullandığı eğitim lisanslarının sayısı ise 1 milyon 100 bini aştı.

Türkiye bölgenin lideri olmaya aday

DS SolidWorks Central EMEA Bölgesi Ülke Yöneticisi Marco Gazzetto, özellikle Türkiye’nin sanayide Ortadoğu’nun süper gücü olma potansiyeline dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi:

“Dinamik ve hızlı gelişen Türkiye ekonomisinde yenilikçi firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’deki müşterilerimize daha yakın olabilmek ve SolidWorks’ün katma değerlerini daha iyi anlatabilmek amacıyla geçen yıl SolidWorks Türkiye operasyonlarını biraraya getirmeye karar verdik. SolidWorks Türkiye’nin üstün başarısı, bu yönde çok doğru bir karar almış olduğumuzu açıklıkla gösteriyor. Ayrıca 2010 yılında Türk ekonomisinin istikrarlı bir büyüme göstermesi, sanayi yatırımlarının artması ve devletin şirketlere desteği Türkiye operasyonlarımızın başarısını artırdı. SolidWorks bugün milyonlarca mühendis ve tasarımcıya dünyanın en gelişmiş üç boyutlu (3D) tasarım yazılımını sunarak üstün teknolojisi ile yenilikçi fikirlerin iş kazançlarına dönüşmesini destekliyor.”

SolidWorks Türkiye’nin 2011 ve sonrasında da büyüme grafiğini yükselteceğini söyleyen Marco Gazzetto, Türkiye’de yenilikçiliğe ve Ar-Ge’ye yatırım yapan firma sayısının giderek artmasını da Türk ekonomisinin geleceği için büyük bir şans olduğunu ifade etti. Sürdürülebilir tasarım anlayışının gerçek temsilcisi olan SolidWorks yazılımlarının, tasarımın her aşamasında kurumlara çok fazla değer sağladığını belirten Gazzetto, bu nedenle Türkiye’de hızlı gelişen imalat sanayinin SolidWorks’ü özellikle tercih ettiğini açıkladı.

Toplantıda konuşan DS SolidWorks Güney Avrupa Ülke Yöneticisi Luca Rossettini ise “Türkiye’nin 3D CAD yatırımlarında mevcut dinamizmi sürdüreceğini ve çok yakın bir gelecekte ülkenin sanayisiyle Ortadoğu’da süper güç olarak öne çıkacağını öngörüyoruz” dedi.

Rosettini, SolidWorks’ün rekabetin ana faktörünü oluşturan yenilikçi ve sürdürülebilir tasarım ortamını geliştirmeye büyük önem verdiğini, farklı endüstrilerde dünyanın en yetenekli ve başarılı mühendis ve tasarımcılarının SolidWorks yazılımlarını kullanmasından büyük memnuniyet duyduklarını açıkladı.

Eğitimden sanayiye SolidWorks katkısı

DS SolidWorks Türkiye Satış Yöneticisi Murat Tüzüm ise “Yaza Merhaba” etkinliğinde yaptığı konuşmasında Türk sanayicisi ve girişimcilerinin dünya tecrübelerinin ekonomideki büyümeye önemli bir katkısı olduğunu söyledi. Beş ayrı kıtada kendi markalarını başarıyla taşıyan ve zorlu pazarlarda kıyasıya rekabet eden girişimci ve sanayicilerin, uluslararası standartta ve kaliteli üretim için teknolojinin en son yeniliklerine yatırım yapmaktan çekinmediklerini ifade etti.

Tüzüm, rekabetçi ürünlerin tasarımından sunumuna kadar tüm aşamalarda SolidWorks’ün şirketlere önemli kazanımlar sağladığına işaret ederek şunları söyledi:

“Dünyada 3D CAD yazılım pazarının lideri SolidWorks, Türkiye’nin kendi sektöründe lider firmalarına rekabetçi avantajlar kazandırmaya devam ediyor. Bu firmalar SolidWorks’ün sağladığı kusursuz tasarım platformu sayesinde rakiplerinden daha hızlı ve hatasız ürünler geliştirirken aynı zamanda tüm tasarım sürecini başarıyla yönetmenin sağladığı verimlilik ve maliyet avantajlarıyla karlılıklarını artırabiliyorlar. SolidWorks Türkiye olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dünyaya açılan başarılı, yenilikçi ve atak şirketlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

SolidWorks, Türkiye’de sayısı 4000’e yaklaşan kurumsal müşterisi ve yüzlerce kullanıcısı ile sadece şirketlerimizde değil, aynı zamanda 43 üniversitemizin mühendislik ve tasarım bölümlerindeki 5 binin üzerinde kullanıcısı ile ülke sanayinin gelişimine destek veriyor. SolidWorks Türkiye her biri farklı sektörlerde kendi alanında öne çıkan çok sayıda firmanın öncelikli tercihi olmayı sürdürüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu