Best Buy alışverişe başladı

ABD kökenli tüketici elektroniği perakende zinciri Best Buy, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Çin ve Meksika’dan sonra ilk mağazasını İzmir’de açtı. Mağazanın resmi açılış öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz, rakiplerinden farklı bir satış stratejisi belirleyeceklerini söyleyerek “Türkiye’deki rakiplerimiz rekabeti sadece fiyat ekseninde gördüler. Fiyatlarımız hiç kimseden daha pahalı olmayacak. Yaptığımız araştırmalarda en büyük eksikliğin tüketicilerin mağaza içinde yeterli bilgi alamaması olduğunu gördük. Müşterilerimize en yeni teknolojileri kolay ve anlaşılır bir biçimde anlatmak için mağazamızda interaktif deneyim alanları oluşturduk. En büyük farkımız ve gücümüz olan Mavi Tişörtlü çalışanlarımız, herkesin deneyebileceği ürünlerin bulunduğu interaktif deneyim alanlarında müşterilerimize vaat ettiğimiz alışveriş deneyimini yaşatacak” dedi.BAĞIMSIZ DANIŞMANLIK – Marka bağımsız mavi tişörtlü çalışanların tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda en uygun çözümü sunmak için çalışacağı Best Buy İzmir mağazasında diğer mağazalarda olduğu gibi tedarikçi şirketlerin temsilcileri de bulunmayacak. Sadece Apple, Avea, Turkcell ve Vodafone’un özel alanlarının bulunduğu mağazada çalışanın önceliği ise tüketicileri dinleyip ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunabilmek.

ANKARA MAĞAZASI – 2010 yılının ilk yarısında ikinci mağazayı Ankara’da açacaklarını söyleyen Ruşen Kopmaz, mağaza açma konusunda ilk birkaç yıl acelelerinin olmadığını belirterek şöyle konuştu “Biz Türkiye’ye iki yıl önce gelmemize rağmen mağazamızı yeni açtık. Buraya ABD’deki şablonumuzu aynen getirseydik mağazanın açılışı çok önce gerçekleşirdi. Bizim ilk hedefimiz lokalleşmek. Türkiye’yi anlamaya ve öğrenmeye çalışıyoruz. Türk müşterisinin güvenini kazandıktan ve uygun bir model olduktan sonra hızlı mağaza açarak Türkiye’nin her yerinde olacağız”. Çok detaylı Türkiye araştırması yaptıklarını da dile getiren kopmaz bu araştırmalar çerçevesinde karşılarına çıkacak fırsatlara göre mağaza açacaklarını dile getirdi.

2010’DA İNTERNET – ABD’de satışlarının büyük bir kısmını internet üzerinden gerçekleştiren Best Buy Türkiye’nin 2010 yılı sonunda ise internet satışına başlama hedefi bulunuyur. İngiltere ve Türkiye Best Buy ofislerinin ortak çalışması ile internet satışları önümüzdeki yıl sonunda başlayacak. Best Buy’ın İzmir mağazasında 124ü mağaza personeli olmak üzere 200 kişiye istihdam sağlandıklarını söyleyen Kopmaz, İlk etapta İstanbul’da olmamalarının sebebini ise kendilerine en yakın lokasyonu İzmir’de bulduklarını söyledi.

43 yıllık geçmişi, 9 farklı markasıyla 13 ülkede 155 bin çalışanı ile hizmet vererek 45 milyar dolarlık ciro elde eden Best Buy 4 bin mağazası ve 155 bin çalışanı ile teknoloji alanında çözümler üretiyor.

Kutu kutu

İlk kez Türkiye’de

Best Buy İzmir mağazasında daha önce Türkiye’de hiçbir yerde satılmayan bazı ürünler de yer alıyor. Özel anlaşmalar çerçevesinde sadece Best Buy’da satılacak ürünler arasında evdeki uydu alıcınızdaki yayınları cep telefonundan dünyanın neresinde olursanız olun izlemeye olanak sağlayan SlingBox ve AlienWare isimli yüksek performanslı masaüstü bilgisayarı da bulunuyor.

Türkiye’de olmayan diğer bir yenilik Magnolia bölümü. Bu bölümdeki özel ışık ve ses sistemleri ile donatılmış stüdyoda müşterilerine gerçek bir sinema deneyimi yaşatılıyor. Müşterilere sunulan gerçek ev ortamı sayesinde, alacakları ürünün gerçek deneyimini yaşayabiliyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.