Ana sayfa BT Gündem Best Buy Türkiye’de SAP altyapısı ile büyüyecek

Best Buy Türkiye’de SAP altyapısı ile büyüyecek

139
0

SAP’nin iş uygulamaları, Türkiye’ye yatırım yapan yabancı sermayeli şirketlerin de öncelikli tercihi olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de ilk mağazasını açan, teknoloji alışverişinde dünyanın bir numarası Best Buy, Türkiye operasyonlarını SAP Perakende (IS-Retail) çözümü ile yönetecek.Best Buy; Meksika ve Çin’deki mağazalarında, Amerika’daki merkez mağazalarında iş süreçlerinin yönetimi için SAP çözümlerini kullanıyor. Best Buy, SAP’nin lider konumu, hizmet kalitesi, Türkiye ve Avrupa operasyonlarını ortak bir platformda buluşturmak istemesi nedeniyle Türkiye’de de SAP Perakende (IS-Retail) çözümünü kulanmaya başladı. Türkiye’nin en kapsamlı SAP Perakende projesi; analiz, kavramsal tasarım, konfigürasyon, test ve hayata geçiriliş aşamalarında Accenture danışmanlığında iki fazda tamamlandı. Projenin ilk fazında satın alma, stok yönetimi, depo yönetimi, finans, insan kaynakları ve perakende fonksiyonları; ikinci fazında ise satış, finansal hizmetler ve mağazacılık sistemleri devreye alındı.
Best Buy’ın Türkiye pazarına girmesi kararının ardından, Türkiye’deki operasyonlarını yönetmek için büyük bir SAP projesinin yürütülmesine karar verildi. Best Buy’ın Türkiye’deki SAP projesi, SAP’nin uygulama iş ortağı Accenture danışmanlığında gerçekleştirildi. Best Buy’ın Türkiye için iş süreçleri belirlendi, yerelleştirme yapılacak noktalar seçildi. Çok sayıda entegrasyon noktasının olduğu bu proje sonunda; Best Buy’ın dev global sistemine Türkiye’nin de dahil olmasını sağlayacak çalışmalar yapıldı. Türkiye içinde yapılacak her türlü perakende operasyonu için gerekli olan entegrasyon sağlandı.
Best Buy’in Türkiye’de devreye aldığı, SAP XI çözümü sayesinde de, vergi, mağaza sistemleri, kimlik yönetimi, etiketleme, satış bütçesi ve talep planlama, bankadan gelen kredi kartı ödeme dosyalarının işlenmesi ve pazarlama analizi gibi farklı lokal uygulamalar ile sistem entegrasyonunu sağladı.

Satın almadan ürünlerin mağazalara teslim edilmesine kadar olan tedarik zincirini optimize ederek, ürünlerin zamanında, eksiksiz ve doğru teslimatının sağlanması öncelikli hedefleri arasında olduğunu belirten Best Buy IT Direktörü Sencer Salbaş “Günümüzde farklı alanlarda pek çok proje yapılmasına rağmen; karışık süreçler ve farklı entegrasyon noktaları olan, hem müşterimiz hem de rakiplerimiz tarafından takdir gören başarılı bir projeye imza atarak, sektörümüzde ciddi bir fark yarattığımızı düşünüyoruz. Özellikle etiketleme sistemi ile olan entegrasyon, ürünlerle birlikte sunulacak servis planlarının yönetimi, promosyon uygulamaları ve fiyatlandırma süreçlerimiz gibi müşteriyle temas kurduğumuz noktalarda pazardaki mevcut rakiplerimizden farklılaşmayı hedefledik” dedi.
Mavi Tişörtlü çalışanları ile tanınan ve 43 yıl önce kurulan Best Buy, 9 farklı markasıyla 13 ülkede 155 bin çalışanı ile hizmet veriyor. Best Buy yılda 45 milyar dolarlık ciro elde ediyor.