Bilge Adam dünyada üçüncülük koltuğuna oturdu

Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi, dünyada da en çok Microsoft sertifikası veren üçüncü eğitim kurumu oldu. Bilge Adam’ın dünya ölçeğindeki bu başarısı, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan tarafından Compex Fuarı’ndaki Bilge Adam etkinliğinde duyuruldu. Müjdeli haberi Microsoft Türkiye Genel Müdürü Arkan verdi
Bilge Adam, Compex Fuarı’nın açılış gününde Bilge Adam Genel Müdürü Hakan Çevik ile birlikte düzenledikleri sohbet toplantısında konuşan Arkan, “Bugün bu başarının müjdesini, Bilge Adam topluluğu ile tüm bilişim ve eğitim camialarına vermekten onur duyuyorum. Dünyada kıyasıya bir rekabetin yaşandığı teknoloji sektörlerinde Bilge Adam’ın elde ettiği dünya üçüncülüğü, Türkiye için öngördügümüz bilişim ile kalkınma vizyonu yolunda doğru adımlar attığımızı ortaya koyuyor. Son dört yıldır peş peşe Türkiye’nin en iyi Microsoft Yetkili Eğitim Çözümleri ortağı ödülünü alan ve önceki yıllarda da Arupa’da ikinci sırada yer alan Bilge Adam’ı kutluyorum; şimdi daha büyük hedefler onları bekliyor.” dedi.

Çevik: “Sadece sayısal başarımızı değil kalitemizi de tescil ettik.”
Fuar davetlileri ile medya mensuplarının katıldığı sohbet toplantısında söz alan Hakan Çevik, “Bilge Adam’ın aldığı bu yeni ödül, sadece dünyada en çok Microsoft sınavı yapan ve en çok Microsoft sertifikası veren Eğitim Merkezleri arasındaki sayısal büyüklüğü ifade etmiyor. Bunun ötesinde, Bilge Adam eğitim programlarının nitelik açısından da tüm dünyada tescil edildiğini gösteriyor. Aldığımız ödüllerden tabii ki onur duyuyoruz ancak bize en büyük ödülü iş dünyasına kazandırdığımız onbinlerce mezunumuz veriyor.” dedi.

Sertifikasyon, “nitelikli” elemanın iş güvencesi
Sertifikasyon, kişilerin uzman olarak nitelendirilmesinde en önemli gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa’da sertifikasyon olmadıkça, o kişiyi “nitelikli” olarak tanımlamak mümkün olmuyor. Microsoft, Bilgi Teknolojilerindeki uzman ihtiyacı bilinciyle sertifikasyon anlayışında değişikliklere gidiyor ve sertikasyon uygulamalarını daha anlaşılır ve basit hale getiriyor.

Bilişim, Türkiye için bir sıçrama tahtası
Medya ve fuar katılımcılarından gelen soruların da Türkiye’de bilişim, eğitim ve istihdam çerçevesinde ele alındığı toplantıda, Bilgi Teknolojileri’ni ülkemizin gelişmiş ülkeler seviyesini yakalaması için bir sıçrama tahtası olarak gördüklerini belirten Hakan Çevik konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Gençlerin BT işkollarına yönelmesi, Türkiye’nin dijital okur yazarlık oranını da artıracaktır. Şu anda; evlerdeki % 5’lik bilgisayar sahipliği, KOBİ’lerdeki %25’lik bilgisayar sahipliği ve %10’luk internet kullanımı gelişmiş ülkelerin istatistikleri ile karşılaştırılınca çok düşük kalmaktadır. Dijital okur yazarlık ve BT kullanımını gençler arasında artırmanın yolu, bilişimi desteklemek ve bilişim eğitimlerini yaygınlaştırmaktan geçmektedir.”

İstihdam için yüksek katma değer bilişim eğitimiyle mümkün
Bilge Adam Genel Müdürü Hakan Çevik, bilgi teknolojileri sektörünü değerlendirdiği açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye Bilgi Teknolojileri sektöründeki personel açığı 160.000 kişiyi buluyor ve bu rakam her yıl %10-15 arası bir artış gösteriyor. Üniversite ve yüksekokullarda açılan BT alanındaki kontenjan da bu açığı kapatmaya yetmiyor. Türk Bilişim Vakfı verilerine göre, 2006 yılında BT sektöründeki “sertifikalı, kalifiye insan” açığının 213.000’i bulması bekleniyor. Sektördeki bu açığın kapatılabilmesi için yılda 70.000 nitelikli uzmana ihtiyaç duyulduğu biliniyor. Bu bilinçle yola çıkan bilgi teknolojileri eğitimlerinde lider Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi, 1997’den beri, binlerce kişiye Microsoft standartlarında eğitimler vererek, dünyanın her yerinde geçerli mesleklere ve sertifikalara sahip olmalarını sağlıyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.