Bilgi kirliliği interneti de pisletiyor

Xerox, giderek artan bilgi kirliliği konusuna dikkat çekmek üzere bir açıklama yayınladı. Xerox’tan yapılan açıklamada, gelişen teknoloji ile birlikte bilgi kirliliğinin her geçen gün daha da arttığı; bu artışın, firmalar ve insanlar arasındaki etkileşimi azalttığı ve iş verimliliğini düşürdüğü belirtildi. Xerox, doğrudan posta, e-posta ve basılı dokümanlarla gelen bilgilerin yol açtığı karmaşayı çözmek için kişi ve kurumları önlem almaya çağırdı. IDC’nin araştırmasına göre, 2007 yılında elektronik ortamda 281 exabyte ( 1 Exabyte veri = 1 Milyar GB veri) büyüklüğünde bilgi üretildi ve 2011 yılına kadar bu büyüklüğün yüzde 640 oranında artması bekleniyor. LYRA Research’ün araştırmasına göre, geçen yıl tüm dünyada 15.2 trilyon kağıt sayfa basıldı ve bu sayının önümüzdeki 10 yılda yüzde 30 oranında artması bekleniyor. Amerikan Posta teşkilatının 2007 rakamlarına göre sadece A.B.D’de her gün 100.9 milyon parça doğrudan posta dağıtılıyor.

Çalışanların işlerini aksatmasına neden olan bilgi kirliliğinin yarattığı maliyeti belirlemek için yapılan araştırmalar çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Basex’in 2008 yılında yaptığı araştırma, bilgi kirliliğinin neden olduğu iş duraklamalarının yarattığı verimlilik kaybının yılda 650 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Accenture’un 2007 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, çalışanların yüzde 42’si haftada en az bir kez yanlış bilgi kullanırken; yüzde 53’ü ise aldıkları bilginin yarısından azının değerli olduğuna inanıyor. Xerox’un yaptığı araştırmaya göre de şirketler, dokümanlarını yönetmek için yıllık gelirinin yüzde 3’ü ile 5’i arasında bir harcama yapıyor. Bu harcama, birçok şirketin AR-GE faaliyetlerine yaptıkları yatırımlardan daha fazla.

Teknolojik gelişmelerin sonucunda çalışanların bir ağ ortamında çalışmaya başlamaları ve bilgiyi kağıda basmadan, başka bir mekana transfer edebilmelerinden dolayı “kağıtsız ofislerin” ortaya çıkacağı öngörüsü ne yazık ki doğru çıkmadı. Araştırmalar, kağıtsız ofis öngörüsünün yapıldığı günden bugüne, dünyanın dört bir tarafındaki kağıt tüketiminin 3 kat daha fazla arttığını gösteriyor. Özellikle internet teknolojisinin, kağıt tüketiminde yüzde 40’lara varan oranda bir artışa neden olduğu belirtiliyor. A.B.D’de kişi başı tüketilen yıllık kağıt miktarı 317 kilograma ulaşmış durumda. Bu sonuçlar aynı zamanda, insanların gerektiğinden çok daha fazla doğruluğu belli olmayan bilgiye maruz kaldıklarını ve aşırı bilginin çalışma verimliliğini ciddi oranlarda düşürdüğünü gösteriyor.

Xerox yaptığı çalışmalarla iş verimliliğini artırmaya çalışıyor

Xerox, ofislerde daha verimli çalışmak ve bilgi kirliliğini en aza indirmek için kişi ve kuruluşlara danışmanlık hizmetleri veriyor. Talep eden şirketlere sunduğu ücretsiz analiz hizmetleri ile şirketlerin doküman maliyetlerini ve yapmaları gereken düzenlemeleri ortaya koyuyor. Xerox, önerilerini kabul eden şirketlere ilk etapta yüzde 30’lara varan maliyet tasarrufları sağlamayı taahhüt ediyor.

Bilgi kirliliği için sivil toplum dayanışması

Xerox, kişi ve kuruluşların bilgi kirliliğinden en az etkilenerek, daha verimli çalışabilmeleri için kurulan “IORG (Information Overload Research Group)” adı verilen bir araştırma grubuna katılmıştı. Kâr gütmeyen bir STK olarak A.B.D.’de kurulan IORG araştırma grubu (www.iorgforum.org); güncel ve sağlıklı bilgiye ulaşmayı kolaylaştıracak teknolojilerin geliştirilmesine ön ayak oluyor. Ayrıca IORG, şirketlerde bilgi kirliliğini önleyecek çözümleri bulmak ve bilgiyi verimli kullanmak açısından yeni endüstri standartları oluşturmak üzere çalışmalar yapıyor. IORG oluşumuna farklı sektörlerden çeşitli büyüklükte şirketler ve üniversiteler katılıyor. Google, IBM, Intel, Microsoft, Symantec ve Xerox gibi dünyaca ünlü teknoloji devleri bu programa gönüllü olarak katılan firmalar arasında yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.