Bilgi Toplumu sıralamasında yine küme düştük

Interntaional Data Corporation tarafından her yıl düzenlenen Bilgi Toplumu Endeksi’nde Türkiye 53 ülke arasında 50’inci sırada yer aldı. Araştırmanın sevindirici bir tarafı ise yazılım endüstrisinde sürekli olarak model olarak öne sürdüğümüz Hindistan’ın bir basamak yukarısında yer almış olmamız. Geçtiğimiz yıl Türkiye daha iyi konumda yer alarak son dört değil, son beş arasındaydı. Türkiye’nin altında Çin de bulunuyordu. IDC’nin yerel araştırma ofisinin bulunduğu 53 ülkeyi kapsayan araştırmadan yola çıkarak oluşturulan endeks ülkelerdeki Bilgisayar sayısı, Internet erişimi, telekom altyapısı ve sosyal veriler dayanarak oluşturuluyor.

Türkiye bilgisayar konusunda 50’inci, Telekom altyapısı alanında 38’inci, Internet kullanımı ve erişiminde 51’inci, sosyal yapıda ise 49’uncu sırada yer alıyor. Tüm verilerin ortalamasında ise son dört içerisinde yer alarak kümede kalma mücadelesi veriyor.

Daha önce Türkiye’nin e-devlet karnesinin açıklandığı The Economist raporunda e-devlet konusunda ön plana çıkan Türkiye’nin bilgi toplumu endeksinde son sıralarda yer alması ise büyük bir çelişki oluşturuyor. Türkiye e-devlet uygulamalarında ileride ancak bunu kullanacak halk kanadında ise çok gerilerde.

İsveç tahtından indirildi.
Son dört yıldır bu endekste ilk sırada yer alan İsveç bu yıl tahtını Danimarka’ya kaptırdı. Danimarka bu yıl endekste ilk sıraya yükselerek büyük bir sürpriz gerçekleştirdi.

Danimarka ve İsveç’i ABD, İsviçre ve Kanada takip ediyor.

İşte Bilgi Toplumu Endeksi’nin 2004 sıralaması

1- Danimarka
2- İsveç
3- Amerika Birleşik Devletleri
4- İsviçre
5- Kanada
6- Hollanda
7- Finlandiya
8- Kore
9- Norveç
10-İngiltere

30- Yunanistan

50- Türkiye
51- Hindistan
52- Vietnam
53- Endonezya

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.