Bilgi Toplumu sırasında İstanbul dünya 15’incisi

Ericsson ve Arthur D. Little Danışmanlık tarafından, bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) alanında kapsamlı yatırımlar yaparak sosyal, ekonomik ve çevresel hedeflere başarılı bir şekilde ulaşan pazarları tespit etmek amacıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen“Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi” araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı. Aralarında, İstanbul’un yanı sıra Singapur, Stockholm, Seul, Londra, Paris, New York, Tokyo, Los Angeles, Şangay, Pekin, Sidney, Moskova, Buenos Aires, Sao Paulo, Mexico city, Kahire, Bombay, Cakarta, Delhi, Manila, Johannesburg, Dhaka, Karachi ve Lagos’un da yer aldığı dünyanın en büyük 25 kentini (ICT) sosyal, ekonomik ve çevresel avantajları açısından değerlendiren ve bu yıl İstanbul’un 15. sırada yer aldığı araştırma, ağ kentlerinin geliştirilmesini teşvik etmeyi ve katkıda bulunmayı hedefliyor.

 

ICT’nin topluma katkılarını, ülke ölçeğinden ziyade şehirler bazında karşılaştırmanın daha uygun olduğu görüşünden yola çıkılarak hazırlanan araştırmada, dünya nüfusunun yarısından fazlasının bu şehirlerde yaşıyor olması dolayısıyla, şehir karşılaştırmalarının daha gerçekçi sonuçlar ortaya koyduğu belirtiliyor.

 

İstanbul’un Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi’ne dahil edilmesinin, ICT’nin Ortadoğu’daki artan önemini gözler önüne serdiğini söyleyen Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkanı Anders Lindblad, İstanbul’un geleceğe yatırım yapan kentler için harika bir örnek olduğunu belirtti. ICT’nin gelişmesi ve yaygınlaşmasının, öğrencilerin başarısını ve eğitim performanlarını geliştirirken, vatandaşların politikaya katılımını arttırdığına ve sosyal iletişimi de güçlendirdiğine değinen Anders Lindblad, “Araştırmaya göre, geniş bant penetrasyonunda görülen her %10’luk puan artışında, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesi üzerindeki yalıtılmış ekonomik etki GSYH’nin yaklaşık %1’i civarında” dedi.

 

Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Tunç Yorulmaz, “Araştırmaya göre; kentlerde ICT’nin gelişmesi ve yaygınlaşması ile sosyal, ekonomik ve çevresel gelişim arasında güçlü bir bağlantı bulunuyor. Mobil hizmetler, özellikle düşük gelir düzeyine mensup kişilerin daha girişimci olmalarına katkı sağlıyor. Her 1000 yeni geniş bant kullanıcısı için ise yaklaşık 80 yeni istihdam yaratılarak ekonomik gelişim destekleniyor” dedi.

 

Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi’ni değerlendiren Arthur D. Little Yöneticisi Erik Almquist ise, “Bireylerin temel ihtiyaçları karşılandıkça dikkatler dengeli yaşam tarzları, zengin kültürel arka plan, yaşlılık döneminde daha sağlıklı bir yaşam, daha yüksek eğitim seviyesi ve temiz bir çevre gibi hedeflere çevriliyor. ICT, kişilere bu alanlardaki yaşam kalitesini arttırma potansiyelini sunuyor ve kesintisiz bağlantının da temel bir vatandaşlık hakkı olduğuna dair görüş giderek güçleniyor” dedi.

 

Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi Sıralaması:

1 – Singapur

2 – Stockholm

3 – Seul

4 – Londra

5 – Paris

6 – New York

7 – Tokyo

8 – Los Angeles

9 – Şangay

10 – Pekin

11 – Sidney

12 – Moskova

13 – Buenos Aires

14 – Sao Paulo

15 – İstanbul

16 – Mexico city

17 – Kahire

18 – Bombay

19 – Cakarta

20 – Delhi

21 – Manila

22 – Johannesburg

23 – Dhaka

24 – Karachi

25 – Lagos

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.