Bilgisayar bağışında 100 bini bulduk

Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİSAD işbirliği ile 5 Haziran 2005’te başlatılan Bilgisayar Destekli Eğitim kampanyasında bağış sözü alınan PC sayısı 100 bine yaklaştı. Kampanyanın resmi web sitesi www.bilgisayarlıegitimedestek.org adresnide 15.10.2005 itibariyle yer alan kayıtlara göre çeşitli kurum ve kuruluşlardan sağlanan destekle şimdiye kadar toplam 4 bin 706 Bilgi Teknolojisi sınıfı için 98 bin 826 PC bağışı sözü alındı. Bu PC’lerin 42 bin tanesini ise Başkanlığını Halit Narin’in yaptığı Tekstil İşverenleri Sendikası bağışladı. Geriye kalan 56 bin tanesi ise il özel idareleri, belediyeler, kamu sermayesi bulunan kuruluşlar, vakıflar, dernekler, Türkiye’nin büyük holdingleri ve çeşitli yerli sermayeli şirketler tarafından sağlandı. Kampanyanın resmi sitesinde Türkiye’deki okulların 8 bin 193 Bilgi Teknolojisi sınıfında toplam 172 bin 53 PC’ye ihtiyaç olduğu bilgisine yer veriliyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e göre ise ihtiyacımız ilk etapta 300 bin PC.

Herkes Memleketini Kayırıyor

Kampanyaya destek veren kuruluşlara bakıldığında özel şirketlerin veya holdinglerin öncelikle patronlarının memleketlerine bağışta bulunduğu gözlemleniyor. Doğuş Grubu patronu Ayhan Şahenk Niğde ve yanında Şırnak illerine, Aydın Doğan Gümüşhane yanında Bayburt, Tunceli ve Erzincan, Hedef Grubu Siirt, Çanakkale Seramik’in kurucusu İbrahim Bodur Çanakkale, Turgay Ciner Rize ve Artvin, Sabancılar Adana, Demirören Şirketler Grubu Yozgat illerine bağışta bulunmuş. Eczacıbaşı Holding ise sanayi tesislerinin bulunduğu Bilecik’in Bozüyük ilçesinden esinlense gerek Bilecik’in ihtiyacı olan bilgisayarları karşılamış.

Yabancı Sermaye’nin esamesi okunmuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye getirmek için canla başla çalıştığı yabancı sermayenin Türkiye’de faaliyet gösteren bölümü ise kampanyayı es geçmiş. Kampanya listesinde hiçbir yabancı sermayeli kuruluşun Türkiye’nin geleceği ile yakından ilgili, Türkiye’yi bilgi toplumuna taşıyacak bir basamak olacak bu projeye destek vermediği görülüyor. AB kapısındaki Türkiye’nin genç nüfusunun büyük bir dinamik olduğunu sürekli olarak dile getiren yabancı sermayeli şirketler, bu genç neslin çağın gereği olan bilgisayar laboravtuvarlı okullarda eğitim görmesi için ise ellerini taşın altına koymamış.

Bilişimciler Peynir Gemisi Yürütüyor

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte kampanyayı yürüten Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin kurucusu ve aktif katılımcısı olan bilişim şirketleri de kampanyayı es geçenlerden. Türkiye’deki bilgisayarsız okullara bilgisayar sağlamak gibi önemli bir projenin startını veren TÜBİSAD üyeleri kampanyaya destek vermemişler.

TÜBİSAD’ın resmi web sitesinde Başkan Orhan Göksal’ın 1 Milyon PC desteği hedefleyen kampanyaya katılım çağrısına rağmen Intel, Microsoft, Cisco, HP, IBM, Teknoloji Holding, Indeks Bilgisayar, Arena Bilgisayar, Meteksan, Sun Microsystems, Oracle gibi Türkiye Bilişim Sektörününün gelirlerini paylaşan ve alınacak tüm bilgisayarların satış karlarını ceplerine atacak olan kuruluşlar kampanyaya katılmamışlar.

Bireysel Katılım Çok Düşük

Kampanya’ya TV reklamları, Gazete Reklamları ve Internet kampanyaları ile 2 milyon dolara yakın kaynak aktarılmasına karşılık bireysel bağışların çok düşük olması da dikkat çekiyor. Kampanyanın resmi sitesnide bireysel destek ile ilgili verilen kayıtlar dışında başka bağış yoksa kampanya 2 milyon dolarlık reklam harcamasına karşılık 100 YTL’si TÜBİSAD Başkanı Orhan Göksal’dan 100 YTL’si de TÜBİSAD Üyesi Microsoft Türkiye’nin Genel Müdür Yardımcısı Selim Zafer Ellialtı’dan olmak üzere sadece 775 YTL (Yazıyya Yediyüzyetmisbes Yeni Türk Lirası ya da eski hesaba göre 775 milyon TL) bireysel bağış toplamış durumda.

Değerli BTDünyası.net Okuyucuları


Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası web sitesinden kampanyaya bağışta bulanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.