Ana sayfa BT Gündem Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacek Projesi ikinci safhada

Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacek Projesi ikinci safhada

103
0

Vodafone Türkiye, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat için Gençlik Derneği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ‘Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi’nin ikinci bölümü eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı bir törenle başladı. Yıldırım, “Bilgisayar okur yazarı olmazsak, 80 yıl boyunca öğrendiğimiz alfabe okur yazarlığımız da hiç bir şey yaramayacak” dedi. Swiss Otel Grand Efes’te düzenlenen törene eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Başbakanlık Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, UNDP İstanbul Direktörü Hansın Doğan, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, gönüllü bilişim elçileri ve Vodafone bayileri katıldı.

ALFABE EĞİTİMİ YETMİYOR

Törende konuşan Binali Yıldırım, bilişim teknolojilerinin her geçen gün insan hayatına daha fazla girdiğini, önümüzdeki dönemde de girmeye devam edeceğini, herkesin bilgisayar kullanmayı öğrenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Artık alfabe eğitimi yetmiyor. Biz size alfabeyi öğrettik, sizler de bize bilgisayar kullanmayı öğreteceksiniz. Çünkü bu virüs er geç bütün insanlara bulaşacak” dedi.

HERKES BİLGİSAYAR ÖĞRENMEK ZORUNDA

Bilgisayar okur yazarlığı konusunun Türkiye’nin 2023 hedeflerinin en başında olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bilgi toplumu iddiamız var. Bunun tek şartı bilgisayar okur yazarı olmaktır. Bilgisayar okur yazarı olmazsak, 80 yıl boyunca öğrendiğimiz alfabe okur yazarlığımız da hiç bir şey yaramayacak. Ülkemiz tekrar eğitimde öğretimde geri kalkmış ülkeler arasında yer almaktan kurtulamayacaktır. Alfabe okuryazarlığı artık iş görmüyor. Yaşımız ne olursa olsun 70 veya 7 yaşında herkesin bilgisayar okur yazarı olma mecburiyeti var. Bugün yarın bir yıl sonra ama bu virüs kapımızı çalacak. Aksi halde yaşam o kadar zorlaşacak ki anlatamam. Adeta çaresiz duruma düşeceğiz. Bugün nasıl cep telefonumuz olmayınca birden bire çaresiz duruma düşüyor isek, bilgisayar bilmiyorsak internete giremiyorsak, bilgisayar üzerinden rezervasyon yaptıramıyorsak bir bilgiye ulaşamıyorsak, çaresiz kalacağız. Artık bilinen yöntemlerle bilgiye ulaşmak, geleneksel yöntemlerle bilgiye ulaşmak gittikçe zorlaşıyor” diye konuştu.

Türkiye’de 20 yaş altında 20 milyon genç bulunduğunu, bu büyük gücün farkına varmamız gerektiğini çünkü bu gücün bizi dünyanın ileri ülkeleri arasına sokacağını ifade eden Yıldırım, gençlerin en iyi şekilde donatılması gerektiğini söyledi. Yıldırım, “Bilişim teknolojileri konusunda çok önemli mesafeler alındı. Bilgisayar okur yazarı olmayanın kalmaması için bilişim otoyolları lazım, biz o yolları açarız yeter ki üzerinde gidecek araç olsun. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin her yerde geniş bant internet, 3G bağlantısı bulacaksınız. Kablo giden yere kablo ile gitmeyen yere uydu ile götürdük her tarafta iletişim erişilebilir. İletişim otoyollarında araçları kullanacak olanlar sizler, gençlersiniz. Bunu öğrendiğinizde önce anne babanıza, arkadaşınıza öğreteceksiniz. Biz size alfabe okur yazarlığını öğrettik siz de bize bilgisayar okur yazarlığını öğreteceksiniz. Böylece yaşlar arasındaki sayısal uçurum azalacak” dedi.

BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMINDA ARTIŞ

Binali Yıldırım, 2003 yılında Türkiye’de 3 milyon PC bulunurken 2010 yılı sonunda bu sayının yüzde 317 artarak 12. 5 milyona çıktığını, 2013’de hedefin 20 milyon PC’ye ulaşmak olduğunu, 2002 yılında 4. 3 milyon internet kullanıcısı bulunurken, 2010 yılı sonunda bu sayının yüzde 807 artarak 39 milyona çıktığını, internet kullanımında 2013 hedefinin ise 50 milyon kişi olduğunu söyledi.

EĞİTİMDE FATİH PROJESİ

Fatih Projesi’nden kısaca bahseden Binali Yıldırım, 4 yılda tamamlanacak 6 milyar dolarlık proje ile eğitimin tüm sınıflarda kara tahta yerine led teknolojili bir ekran ile öğrencilerin kullanacağı tablet bilgisayar aracılığı ile yapılacağını dile getirerek, “Gençlerimizin iyi eğitilmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Kitap yoktu, araç gereç yoktu dedirtmeyeceğiz. Biz herşeyi vereceğiz bundan sonrası gençlere kalacak” dedi.

İzmir’in, Türkiye’nin dijital arşiv merkezi haline geleceğini sözlerine ekleyen Yıldırım, “İzmir doğasıyla insanıyla güzel bir kent. Türkiye’nin tek yüksek teknoloji enstitüsü İzmir’de bunu iyi değerlendirmek lazım” diye konuştu.

3 YILDA 1 MİLYON 689 BİN KİŞİ

Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi’nin ilk etabının üç yıl önce 1 milyon kişi hedefi ile başladığını, şu an 1 milyon 689 bin kişiye ulaştığını söyleyen Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, “Yeni dönemi istihdam ağırlıklı planladık. Bilgisayar okuryazarlığı önemli ama diğer taraftan gençlerin istihdam edilebilirliği konusunda girişimlerde bulunulmalı. Bunun yanında e-ticaret, on-line pazarlama, kişisel liderlik eğitimi konularında da eğitimler verilecek. Amacımız bilgisayar eğitimi almış gençleri iş dünyasına katmak” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul Direktörü Hansın Doğan ise bilişim teknolojilerindeki fırsatların ülkelerin rekabet gücünü arttırdığını, sosyal dönüşümü sağladığını söyledi.

1 MİLYON HEDEFİNİ GEÇTİK

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise mobil internetin kullanımının arttırılması için çalışma yaptıklarını, Türkiye’de bilgiye ulaşımı ne kadar kolaylaştırırlarsa sosyal sorumluluklarını o kadar yerine getirmiş olacaklarını düşündüklerini dile getirdi. Timuray, “Bu hedeflerimiz doğrultusunda başladığımız projede hedefimiz 1 milyondu hayal gibiydi ama onu geçtik. Proje cinsiyetler arası, yaşlar arası internet ve bilgisayar kullanımı uçurumunu da ortadan kaldırıyor” dedi. Vodafone olarak İzmir’e çok büyük önem verdiklerini sözlerine ekleyen Timuray, son üç yıl içerisinde altyapı olarak İzimr’e büyük yatırım yaptıklarını ve data altyapılarını İzmir’e taşıdıklarını önümüzdeki dönemde istihdam ve teknoloji öncelikli yatırımlar yapacaklarını söyledi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ise Türkiye’de bulunan GSM operatörlerinin sosyal projelere büyük önem verdiğini, bunun da internet kullanımında dünyada 12’nci sırada olan Türkiye’yi önümüzdeki dönemde daha üst sıralara çıkartacağını söyledi