Ana sayfa BT Gündem Bilinmeyen seçenek; GNU/Linux

Bilinmeyen seçenek; GNU/Linux

93
0

Başlıktaki genellemenin BTDünyası okurlarının çoğunluğu açısından geçerli olmadığından eminim. Öte yandan, gerek üniversitelerde, gerekse son olarak 15. Türkiye’de İnternet Konferansı kapsamında verdiğim seminerlerde beni en çok şaşırtan olgu katılımcıların neredeyse yarıya yakınının GNU/Linux’u alternatif bir işletim sistemi olarak tanımamaları oluyor.Semineri sunarken kullandığım dizüstü bilgisayarımda Ubuntu yüklü. Makinede bir sunum dosyasını ararken veya internet tarayıcısını çalıştırırken “Aaa bu da ne ?” gibi sorularla karşılaşabiliyorum.

Sonra başlıyorum anlatmaya; “bu Ubuntu’dur, bir GNU/Linux dağıtımıdır…” Hemen ardından gelen diğer sorular genellikle; “Nereden yüklenir ?, Ücretli mi ?” oluyor.

Yanıtlarımı özetleyerek paylaşmak istiyorum; Ubuntu, bir GNU/Linux dağıtımıdır. Stabil ve güvenli bir işletim sistemidir. Ücretsizdir. Eğer son GNU/Linux denemenizin üzerinden 2 yıl veya daha fazla geçtiyse, belirli nedenlerle hayal kırıklığına uğradıysanız (donanım sorunları vb.) şimdi tekrar deneme zamanı.

Yok hiç denemediyseniz hemen ubuntu.com adresine girip “Live CD”’yi indirin ve çalıştırın. CD üzerinden deneyebilir, bilgisayarınızda var olan işletim sisteminin yanına -onu bozmadan- kurabilirsiniz. Veya diskinizin tamamını Ubuntu’ya ayırabilirsiniz !

Ubuntu’nun (genelde tüm GNU/Linux dağıtımlarının) artıları;

– Doğrudan “ağ” üzerinde çalışacak bilgisayarlara yönelik olarak tasarlanan bir işletim sisteminde güvende olacaksınız. Yani bundan böyle çok sayıda güvenlik yamalarıyla, antivirüs, anti “spyware” vs. yazılımlarla uğraşmak yok.

– İhtiyacınız olabilecek neredeyse tüm uygulamalara yazılım depolarından erişebileceksiniz. Bunları tek bir tuşla kurabilirsiniz. Ubuntu tüm yazılımlarınızı otomatik olarak güncel tutacaktır.

– Kişisel ayar ve bilgilerinizi kaybetmeden yeni bir Ubuntu sürümüne, hatta farklı bir GNU/Linux dağıtımına (Fedora, PCLinuxOS, Mandriva, Pardus vs.) geçmeniz çok kolay olacaktır.

– Bilgisayarınızın ve bağlı cihazların (yazıcılar vb.) neredeyse tümü otomatik olarak tanınacak ve kullanılır hale gelecektir.

– Farklı işletim sistemlerinde alışık olduğunuz ve kullandığınız popüler yazılımların birçoğuna veya alternatiflerine sahip olacaksınız.

Mutlu denemeler…

not: meraklılar, Ubuntu konusundaki teknik ağırlıklı yazılarıma kişisel internet sitem üzerinden (http://mahir.asut.net) ulaşabilirler.