Ana sayfa BT Rapor Bilişim 2010

Bilişim 2010

210
0

Taraf Gazetesi’nin 27 Aralık 2009 tarihli Qtube köşesinde yayımlanmıştır+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Geçtiğimiz hafta, telekom sektörüyle başladığımız 2009 analizleri ve 2010 beklentileri yazı dizimize bu hafta bilişim ile devam ediyoruz.
Ekonomik krizleri bitmeyen Türkiye’de, 2009 da küresel ekonomik krizden payımıza düşeni aldığımız yıl olarak kayıtlara geçiyor.
1990 yılındaki birinci körfez savaşından itibaren yaşadığımız tüm krizlerde gördüm ki kurum ve kuruluşlarda öncelikle pazarlama ve bilgi işlem yatırımlarında frene basılıyor. Sadece bizim ülkemiz için değil dünya için de geçerli “Bilgi Teknolojileri” yatırımlarının askıya alınması. Ama Türkiye’ye özgü başka bir gerçek daha var ki yılsonunda harcanmayan bir bütçe varsa (gerek kamu, gerek özel sektörde) kısaca parayı çok bulduğumuzda öncelikle harcadığımız yer ise teknoloji yatırımları.
Bu yıl da Türkiye’de BT yatırımlarının genel anlamda hız kestiği bir yıl yaşadık. Özellikle KOBİ seviyesinde sunucu, pc ve ağ yatırımları yavaşladı. Büyük kuruluşlarda da farklı bir tablo izlemedik. Geçtiğimiz hafta sonunda GFK’nın dokuz aylık bilişim pazarı araştırması sonuçlarına göre sektör yüzde 11 daralmış. Yazıcı, monitör, dizüstü bilgisayar satışlarında düşüşler meydana gelmiş. KDV indirimi ve 3G hizmetleri ancak dizüstü bilgisayar pazarını kurtarabilmiş. Yüzde iki artış var. Yılın ilk dokuz ayında ancak 700 bin dizüstü bilgisayar satışı gerçekleşmiş.
Krizsiz yıllarda BT donanımı satışlarının yılın son çeyreğinde yoğunlaştığını görmüştük. Ama bu yıl böyle bir kıpırdanmanın olmadığını, rakamlarla değil, ama gözümüzle görüyoruz. Buna rağmen teknoloji marketleri Türkiye gibi genç nüfusun fazla olduğu ülkemizde mağazalar açmak için birbirleriyle yarış halindeler. Son olarak ABD’nin devi Best Buy da 2009 bitmeden ilk mağazasını açtı.
Bireysel tarafta durum böyle. Kurumsal tarafta ise bütçeler kısılmış olsa da özellikle verimliliği ve tasarrufları artıracak yatırımlar ivmesini yitirse de hız kesmedi. Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) yazılımlarına olan talep artış gösterdi. Mobil saha uygulamaları ve mobil çalışana yönelik yatırımlar da öyle. Özellikle bu tarz yatırımlarda öncü olan büyük kuruluşlar cephesinde.
2010’da bizi ne bekliyor?
Bilgisayar teknolojisinin sürekli yenilendiği ortamda bu yıl satın alınmayan bilgisayar, sunucu ve diğer donanımlar için önümüzdeki yıl küçük, orta, büyük demeden tüm kuruluşlar kesenin ağzını açmak zorunda kalacak. Bunların üzerinde koşacak iş uygulamaları için de.
KOBİ tarafı ise büyük kurumların keşfetmiş olduğu mobil çalışan kavramını daha iyi anlamaya başlayacak. Ofiste pinekleyen çalışan yerine dışarıda dolaşan, tedarikçiler ve müşterilerin arasında mekik dokuyan çalışanın daha verimli olduğunu anlayacaklar. Bunun için mobil ofis uygulamalarına yönelik arka ofis yatırımlarına ihtiyaç duyacaklar. Bunları yapmak istemeyen KOBİ’ler için ise bu tarz hizmetleri bir servis mantığı ile sunan şirketlerin sayısında artış meydana gelecek. Kemalettin BULAMACI