Bilişim, ar-ge, bilim ve teknoloji vaadleri havada uçuşuyor

Türkiye, 24 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine yaklaşırken, siyasi partiler vaadlerini ve taahhüdlerini barındıran beyannamelerinde bilişim, ar-ge, bilim ve teknoloji kitapçıklarda yer buldu. İcraatlarda yer bulacağı ise şüpheli.Siyasi partilerden AK Parti, CHP, MHP ve Saadet Partisi 24 Haziran seçimlerine yönelik beyannamelerini açıkladı. Hoş, siyasi partiler, parti olarak icraat görevini üstlenmeyecek. İcraatı üstlenecek olan Cumhurbaşkanı, yani beyanda, taahhütte, vaatte bulunacak olan Cumhurbaşkanı adayının olması gerektiğinin altını çizerek beyannamelerdeki bilişim, ar-ge, bilim ve teknoloji alanlarında hangi parti hangi vaad, proje, taahhüd ile ortaya çıkmış bir bakalım.AK Parti, dijital dönüşüm diyor.
Türkiye’yi eğitim, sağlık, bilgi ve iletişim, enerji, savunma sanayii, ulaştırma, lojistik ve ticarette yerli ve milli üretimle dünyada söz sahibi olan ve cazibe merkezi konumunda bir ülke haline dönüştürme iddiasını ortaya koyan AK Parti’nin, BTDünyası.net olarak masaya yatırdığımız alanlardaki en büyük projesi, vaadi dijital dönüşüm.
“Uzaktan eğitim yöntemlerini, dezavantajlı kesimler ile eğitim çağı dışında kalanların kaliteli eğitim imkanlarına erişmesinde etkin bir araç olarak kullanacağız.
Kodlamayı ilk okuldan başlayarak eğitim-öğretim sistemimize da- hil ettik. Fatih projesi kapsamında öğrencilerimizin kodlama eğitimi de yapılabileceği tablet bilgisayarlar dağıtarak öğrencilerimizin bu alanda gelişmelerini sağlamaya devam edeceğiz.
Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu gözden geçireceğiz. Bu çerçevede; dijital hak ihlalleri ile mücadele, kullanıcıların lisanslanması ve toplu hak yönetim sistemi, toplumun eserlerden faydalanma imkânlarının arttırılması, farklı meslek gruplarındaki sanatçılarımızın telif haklarına yönelik düzenlemeler gerçekleştireceğiz.Dijital arşivler oluşturacağız. Kültürel mirasımızın gelecek nesille- re doğru aktarılması için Dijital Kültür Arşivi’ni tamamlayarak, ulusal ve uluslararası erişime açacağız” vaadleri projelerin dışında beyannamede yer alan vaadler.
AK Parti’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Elektronik Haberleşme, Bilim, Teknoloji, İnternet ve AR-GE vaadlerinin yer aldığı bölümler için habere tıklayabilirsiniz.
CHP,  teknoloji baharından bahsediyor
İnternet ve sosyal ağ yasaklarının kaldırılması, internete ilişkin tüm kanun ve uygulamaların demokratik ülkelerin standartlarına ulaştırılması hedefler arasında. Gençlere, 4 yılda bir ÖTV ödemeden cep telefonu alma fırsatı, taahhütsüz internet, telekomünikasyon ve TV abonelikleri, BTK’nın kişisel verilerin gizliliğine ilişkin yeniden yapılandırılması öne çıkan başlıklar arasında. Endüstri 4.0, Blokzincir, Elektrikli araç, Robot üretimine teşvik de ciddi vaadler arasında.
Özgür ve hızlı İnternet ortamı, AR-GE teşvikleri, yaratıcı, girişimci gençlere yönelik politikalar ve insan kaynağımıza yatırım, tüm kamu politikalarına hakim olmanın yanında Türkiye’de ulusal insan kaynaklarımızdan beslenen bir teknoloji baharı başlatılması en büyük hedef. Doğrudan bilgi ve iletişim teknolojileri, internet ve ar-ge ile projeler yanında, kamu yönetiminde ve şeffaflık sağlamada da teknolojinin nimetlerinden yararlanmak CHP’nin hedefleri arasında.
CHP’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Elektronik Haberleşme, Bilim, Teknoloji, İnternet ve AR-GE vaadlerinin yer aldığı bölümler için habere tıklayabilirsiniz.
MHP, yapay zeka ve yeniliklere odaklı
MHP’nin beyannamesinde ise temelde üç büyük projeden bahsediliyor. Milli Yenilik Merkezi, Bilişim Vadisi ve Yapay Zeka Çalışmaları Merkezi. İnternet ise “özgürlük” merkezi olarak değil, kötülüklerin merkezi olarak alınarak çocukların bu kötülüklerden korunmasına yönelik tedbirlerin alınmasına işaret ediyor.
MHP bilgi teknolojileri alanında ise temel olarak bilgi toplumu altyapısının hızla oluşturulmasını, yapay zekâ, bilgi ve teknoloji üretimi, kullanımı ve ihracını mümkün kılacak politikaların uygulanmasını ve bu yönde toplumsal bilincin geliştirilmesini hedefliyor.
MHP’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Elektronik Haberleşme, Bilim, Teknoloji, İnternet ve AR-GE vaadlerinin yer aldığı bölümler için habere tıklayabilirsiniz.
HDP, Açık Kaynak Kodlu Yazılım kullandıracak
HDP’nin, Parlamento seçim bildirgesinde teknoloji, bilim, Ar-Ge ile ilgili çok fazla vaad bulunmuyor. Ancak, Açık Kaynak Kodlu yazılımın teşvik edilmesi, öğrenci yurtlarında ücretsiz internet erişimi ve tabii ki internet ve sosyal ağlarda uygulanan yasakların kaldırılması vaadleri beyannamede yer alıyor.
HDP’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Elektronik Haberleşme, Bilim, Teknoloji, İnternet ve AR-GE vaadlerinin yer aldığı bölümler için habere tıklayabilirsiniz.
Saadet Partisi’nde internet dahi yok
Saadet Partisi’nin ‘seçim beyannamesi’ne ulaştım mı? ulaşamadım mı? bilmiyorum. Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun, Türkiye Vizyonu başlığı altındaki 19 sayfalık konuşma metnine eriştim. Beyanname, bu mudur? Emin değilim. Ancak, bu dokümanda yukarıdaki konu başlıklarının hiçbirisi yer almıyor.
İnternet, bilişim, yazılım, teknoloji kelimeleri metin içerisinde yer almazken “bilim” kelimesi tek bir yerde geçiyor.
“Saadet iktidarında asıl amacı bilim ve bilgi üretmek olan ancak siyasi çekişmelerin nesnesi haline getirilen üniversitelerimizi işsizler ordusu yetiştirmekten kurtaracağız” deniliyor.
Eğer bu metin beyanname değil ise partinin beyannameyi, seçmenin kolayca ulaşabileceği bir yerlerde yayımlamamış olmasının büyük bir eksiklik olduğunu da belirtmek gerekir.
Vatan Partisi, siber savaşa hazırlanıyor
Vatan partisinin programında ise yazılım ve bilişim alanlarında atılım ve güvenlik ön plana çıkarken, yazılımın stratejik sektör olarak ilan edilmesi yer alıyor. Ancak en çarpıcı vaad ise Millî Savunma Sanayisi ve Yapay Zekâ teknolojisi yatırımlarına hız verilmesi ve ordumuzun “Siber Savaş”a en üst düzeyde hazırlama sözü.
Vatan Partisi’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Elektronik Haberleşme, Bilim, Teknoloji, İnternet ve AR-GE vaadlerinin yer aldığı bölümler için habere tıklayabilirsiniz.
İYİ Parti, 1 milyon kilometre fiber altyapı vaadediyor
İYİ Parti, seçim beyannamesinde internet yasaklarını kaldırmaktan, bilişimin desteklenmesine, bilişim eğitiminden popülist vaatlere kadar pek çok somut adımı ortaya koyuyor.
Tartışmasız, İYİ partinin bilişim vaatleri ve projeleri arasında en dikkat çekenler, Wikipedia’nın açılması, interneti insani hak olarak tanımlaması, BTK’nın yetkilerinin sınırlandırılması ve 25 yaşına kadar tüm üniversite öğrencilerine ücretsiz mobil internet ve konuşma dakikaları verilmeleri dikkat çekiyor. Türkiye’deki fiber altyapın bir milyon kilometreye uzatılması, Türkiye’nin internet değişim noktası olması gibi projeler de var.
Temel eğitimde yazılım, kodlama eğitimlerinin müfredata alınması, lisansüstü seviyede Siber Güvenlik derslerinin üniversite programlarına eklenmesi, tersine beyin göçüne yönelik vaatler ve hiç kuşkusuz girişimcilik alanında mobil uygulama ve oyun geliştirilmesinin desteklenmesine yönelik programların ayrı olarak ele alınması dikkat çeken uygulamalar. Dikkat çeken diğer bir vaad ise erişilebilir dijital devlet kapsamında e-imza’nın yaygınlaştırılması ve kamusal alanlarda internete ve e-devlet hizmetlerine ücretsiz erişim.
İYİ Parti’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Elektronik Haberleşme, Bilim, Teknoloji, İnternet ve AR-GE vaadlerinin yer aldığı bölümler için habere tıklayabilirsiniz.
Bu vaadler çağdaş Türkiye için yeterli değil
Her partinin, bu alandaki vaadlerini ve detaylarını ilgili paragrafın altındaki linklerden ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz. Ancak, şunu söylemeden geçemeyeceğim: Bu vaadlerin hepsini toplasanız, Türkiye 21’inci yüzyıl dünyasına ayak uyduramaz.
Kısaca açayım konuyu. Her partinin, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Elektronik Haberleşme, Bilim, Teknoloji, İnternet, Ar-Ge ve bu perspektifteki eğitim vaadlerini alın, birleştirin, bir torba kanun haline getirin, TBMM açıldığında, yemin merasiminden hemen sonra bu kanunu meclisten geçirin, kanunu da ivedilikle uygulamaya koyun, Türkiye’nin 21’inci yüzyıl dünyasına yetişmesi, erişmesi mümkün değil.
Siyasi partilerin bu alanda daha istekli, daha çalışkan, daha üretken, daha yaratıcı olmaları gerekir. Türkiye, bu vaadler ile “bilgi çağı”nda dünya ile rekabet etmeyi bırakın, mevcut konumunu bile muhafaza edemez.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.