Ana sayfa BT Gündem Bilişim sektörü 2006’da yüzde 11,6 büyüdü

Bilişim sektörü 2006’da yüzde 11,6 büyüdü

170
0

İnterpromedya tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve bu yıl 8.’si yapılan, Türkiye Bilişim Sektörü’nün referans niteliğindeki tek araştırması “BİLİŞİM 500” için çalışmalar tamamlandı. Sektörün liderleri, 26 Haziran 2007 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapılacak tören ile açıklanacak. Bilgi ve iletişim teknolojileri pazarı ve alt kategorilerine ilişkin detay bilgilerin törende paylaşılacağı araştırma sonuçlarına göre, Türkiye bilişim pazarı 2006 yılında, % 11.6 büyüyerek 20.9 milyar dolar ciroya ulaştı.

Kuruluşların resmi belgelere dayalı beyanları ile net satış gelirleri esas alınarak yapılan Bilişim 500 Araştırması bu yıl, toplam 4 ana kategori altında, 46 farklı alt kategorideki şirketleri sıralayacak. Bu yıl birçok ilkin gerçekleştiği araştırmada, bu yıl üretici firmalar ve toptancı/dağıtıcı/bayi olan firmalar ayrı ayrı değerlendirilecek.

Türkiye bilişim pazarındaki değişim ve gelişmelere ışık tutan, şirketlerin performansını ve sektörün gelişimini derinlemesine yansıtan ilk 500 Bilişim Şirketi Araştırması, bu yıl 8.’sinin yapılıyor olması nedeniyle birçok çarpıcı veriyi gözler önüne serecek.

İlk 500’de yer alan firmalara her yıl % 20 oranında yeni firma katılıyor.

Bilişim sektörüne ayna tutan Bilişim 500 Araştırması bu yıl Donanım, Yazılım, Hizmet ve Özel Bölüm alanlarında toplam 46 farklı alt kategoride değerlendirilecek. Dört ana kategorinin alt başlıklarında da yeniliklerin yer aldığı araştırmada bu yıl, sürpriz isimlerin yer alması bekleniyor. 26 Haziran 2007 tarihinde gerçekleşecek törende, bilişim sektörünün genelinin yanı sıra, sektörü oluşturan alanlara ilişkin büyüme rakamları da paylaşılacak. Törenin bu yıl ki konuk konuşmacısı ise Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul.