Ana sayfa BT Gündem Bilişim sektörü stratejik tanımlanma istiyor

Bilişim sektörü stratejik tanımlanma istiyor

151
0

Türkiye Bilişim Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen Bilişim 07’nin açılış konuşmasında konuşan TBD Başkanı Turhan Menteş Bilişim 07 değerlendirme raporundan örnekler vererek devleten bilişim sektörünü stratejik sektör olarak tanımlamasının gerekliliğinin altını çizdi ve ölçülebilir hedefler konulması gerektiğini söyledi.Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmez Zorlu ise üretim ve istihdam için bilişim sektörüne öncelik verilmesininin gerekliliğini belirterek “Bu ülke için çalışan ve üreten bu ülkenin olanaklarıyla dünyayla yarışan şirketler kendi devlet ve kurumları tarafından desteklenmelidir. bu destekle istihdam yaratılır. türkiyede üretilen katma değerli ürünlerin kamu tarafından tercih edilmesi önemlidir” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise Türkiye’nin son 5 yıllık gelişmesine değinerek “Ortalama yüzde 7,2 büyüme yaşadık. 20 milyon olan cep telefonu sayısı 60 milyona ulaştı. Genişbant internet erişimine sahip vatandaşlarımızın sayısı 4,3 milyona ulaştı.
Turkcell olarak Türkiye’nin yüzde 98’ini kapsama alanına aldık. 2007 yılında Türkiye’de 2 bin kişinin üstünde insanın yaşadığı yerleşim yerlerinde bizden hizmet almayan tek bölge kalmayacak. 2008 yılı sonunda hedefimiz 1.000 kişinin üstünde olan kimse olmayacak dedi.