Bilişimciler Eskişehir’i fethetti

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) Eskişehir Şubesi, 1. Kobiler ve Bilişim Zirvesi’ni 15 Şubat 2005 tarihinde Eskişehir Anemon Hotel’de düzenlendi. Zirve, Anadolu’nun farklı illerindeki KOBİ’leri bir araya getirdi. Toplantıda KOBİ’lerin temsilcilerinin yanı sıra, Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı Güldal Akşit, AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, CHP Milletvekili Mehmet Ali Arıkan, AKP Milletvekili Muharrem Tozçöken gibi siyasi temsilcilerle Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarından üst düzey yöneticiler hazır bulundu.Zirvenin açılış konuşmacılarından biri olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, teknolojik gelişmelerin hızını vurgulayarak, Türkiye’nin bu hıza ayak uydurmak zorunda olduğunu belirtti. Bakan Coşkun, KOBİ’lerin en büyük eksikliğinin bilişim olduğunu ifade etti ve değişen dünyada rekabet gücünü korumak isteyen işletmelerin bilişimden faydalanması gerektiğini ekledi.

Zirve’de KOBİ kavramı üzerinde de duran Ali Coşkun, ülkemizde KOBİ’ler için 14 ayrı tarifin bulunduğunu söyledi ve bu durumun yarattığı sıkıntıları aşmak için gerekli yasal düzenlemelerin ve tanımlamaların yapılacağını açıkladı. Bakan ayrıca, kısa süre önce ülkemize gelen Bill Gates’in kurmak istediği bilişim üssü için Yalova’nın tercih edilmesine yönelik bazı çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Avrupa Birliği, Dünya Bankası gibi uluslararası oluşum ve kuruluşların, Türkiye’nin e-dönüşüm hızını dikkatle ve hayranlıkla izlediğini de vurguladı. Coşkun, Anadolu’nun önemli bir ticaret ve kültür merkezi olan Eskişehir’de, KOBİ’lere yönelik bu tür bir organizasyon yapılmasından mutluluk duyduğunu da ifade etti.

Zirve’nin açılış konuşmacılarından AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan da, Türkiye’nin 10 yıl sonrasını değil, 100 yıl sonrasını görmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin genç insan kaynağı ve girişim gücü gibi iki önemli avantajının olduğunu söyleyen Mercan, bu avantajların rekabet gücüne dönüştürülmesinin şart olduğunu ifade etti. Murat Mercan, KOBİ’lerin bilişimleşme sayesinde dünya genelinde rekabet üstünlüğü elde edebileceğini vurguladı.

TBD Eskişehir Şubesi ve TÜBİTAK’ın ortak girişimiyle gerçekleşen 1. Kobiler ve Bilişim Zirvesi’nde, uydu bağlantısı ile katılan Dr. Emre Gönen dahil olmak üzere, Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarından 21 üst düzey temsilci de konuşmacı olarak yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.