Ana sayfa BT Gündem Bilişimde genç hareket başlıyor

Bilişimde genç hareket başlıyor

106
0

Cisco ve Türkiye Bilişim Vakfı, son dönemde özellikle bilişim alanında fark yaratan projelere imza atan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat İçin Gençlik Derneği ile eğitim alanında uluslararası standarttaki İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan “Bilişimde Genç Hareket” inisiyatifinin ilk adımı 15 Kasım 2006, Çarşamba günü, İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısı ile atıldı.“Bilişimde Genç Hareket” Türkiye’nin farklı şehirlerindeki yüzlerce genci, bilgi temelli toplumun ve ekonominin bir parçası haline getirebilmek amacıyla başlatılıyor.
Bilişim ve internet ağ teknolojileri alanında eğitim alarak, ülke ekonomisine katkıda bulunacak genç potansiyelin yetiştirilmesine yönelik bu ilk kıvılcım, ülke genelinde toplam 8 ilde, 16-26 yaş arasında, sosyo-ekonomik düzeyleri düşük gençleri hedefliyor.

Gençlere yönelik sosyal çalışmalarıyla başarı toplayan Habitat İçin Gençlik Derneği koordinasyonunda yürütülecek olan bu çalışma, hem destek veren kuruluşlar hem de eğitim verecek kişiler açısından tamamen gönüllülük ve sosyal sorumluluk anlayışı ile şekilleniyor. İTÜ CNAP Eğitim Merkezi bünyesinde eğitmen eğitimlerini tamamlayarak, yetkili sertifikalarını alan gönüllü 10 eğitmen, 6 ilde, yaklaşık 20’şer kişiden oluşan sınıflarda eğitim verecekler.

Finansman ve eğitim materyallerinin sağlanmasında projeye destek veren UNDP ve Cisco, verilecek eğitimler ile yaşamları boyunca bilişim teknolojileri ile iç içe yaşayacak olan gençlerin kendilerini yetiştirmelerini ve dilerlerse yeni bir kariyer imkanı yaratmalarını hedefliyor.