Ana sayfa BT Gündem Bilişimde işin uzmanı aranıyor!..

Bilişimde işin uzmanı aranıyor!..

131
0

Bilişim alanında sertifikasyon eğitimleri veren SmartPRO’nun yaptığı araştırma, Türkiye’deki bilişim uzmanı açığının ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koydu. Aarıştırmaya göre 4 bin şirkette son altı ay içinde 7 bin 500 bilişim uzmanı pozisyonu açıldı.Araştırma sonuçlarına göre firmaların tamamı BT uzmanı arıyor. Firmalar, istihdam ettikleri BT uzmanlarının teknik kapasitelerini yeterli bulmuyor. Firmaların yüzde 95’i sertifikasyon sahibi eleman arıyor.

Firmaların en çok aradıkları elemanların başında yüzde 35 ile yazılım uzmanı, yüzde 25 ile bilişim sistemleri uzmanı, yüzde 20 ile ağ teknolojileri ve telekom uzmanları ve yüzde 15 ile güvenlik uzmanlarıyer alıyor.

Her 10 Şirketten 9’u Sertifikasyon Arıyor

Firmaların en çok aradıkları eleman tipi ise yüzde 35 ile teknik uzman/uzman kategorisindeki elemanlar. Firmaların yüzde 25’i teknisyen, yüzde 20’si teknik uzman, yüzde 10’u ise yönetici arıyor.

SmartPRO’nun araştırmasına göre aranan elemanların yüzde 65’inde üniversite diploması temel koşullardan biriydi. Microsoft ve Cisco sertifikasyonlarına sahip olunmasını isteyen şirketlerin oranı ise yüzde 95 oldu.