Bilişimin 500 devi açıklandı

Türkiye’nin bilişimin gücüyle yükselmesine katkı sağlayan teknoloji sektörü şirketlerinin dahil olduğu “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” araştırmasının sonuçları, İstanbul’da düzenlenen törenle açıklandı.Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlandı. Bu yıl “İş Dünyası Bilişim Rüzgârı ile Büyüyor” mottosuyla gerçekleştirilen “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” Araştırması’nın sonuçları 5 Temmuz Perşembe günü İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de düzenlenen ödül töreniyle açıklandı. Sektörün her alanından önemli isimleri ve kurumları buluşturan “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017” ödül töreninin açılış konuşmalarını T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe gerçekleştirdi.Murat Göçe: “Ölçmeden Yönetemezsiniz”
BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe açılış konuşmasında, “Bilişim 500 araştırması bilişim sektörünün gelişimine, şirketlerin hem pazarlarını hem de rakiplerini değerlendirmelerine önemli katkılar sağlıyor. Ölçemezseniz, yönetemezsiniz ve geliştiremezsiniz. Bu nedenle bu çalışma ile farklı parametrelerle sektörün yıllık gelişimini gözler önüne seriyoruz. Bilişim 500 Kataloğu, sektör için gerçekten önemli bir başvuru kaynağı. Özellikle yurtdışı firmalarının şirket satın alma kararlarında iyi bir referans olduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu. Bilişim 500 Araştırması’nın Anadolu’nun tamamına yayılabilmesi için geçen yıl hayata geçirdikleri ‘PLUS’ konseptinin de bir ‘ilk’ olarak BT sektörünün Türkiye’nin bütünündeki potansiyelini ortaya koyduğuna dikkat çeken Murat Göçe, “Bu yıl da Anadolu’daki şirketlerimizi unutmadık. PLUS Kategorisi ile iller bazında da sıralama yaptık ve farklı başlıklarda kıyas imkânı Türkiye’nin bir bütün olarak BT başlığındaki değerini, il bazında ortaya çıkarttı.” dedi.
T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey konuşmasında, “Bu yıl 19’uncu kez düzenlenen Bilişim 500, yabancı yatırımcıların ülkemizde yaptıkları satın almalarda ve girdikleri ihalelerde belirleyici bir rol üstleniyor. Yurt içinde iş yapan firmaların da sektörün gelişimini ve var olan durumu görmeleri açısından çok önemli bir proje. Sektörümüz Türk Lirası bazında ortalama yüzde 15 büyüyor. Bu iyi bir büyüme oranı ancak bizim yapmak istediğimiz; bu rakamı daha da yukarıya çıkarmak, istihdamı artırmak ve özellikle yerli yazılım ve donanım konusunda sektörümüzle iş birliği yapmak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu iş birliği ile yerli ürün ve yazılımın artması ve yaygınlaştırılması yönünde sektörle ve üniversitelerle birlikte çalışıyoruz. Ayrıca, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte ULAK – Yerli Baz İstasyonu Projesi kapsamında evrensel hizmet projelerimizi hayata geçirdik. Siber güvenlik alanında Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu ile beraber yabancı yazılım ve ürünlerin kullanımı bugün maalesef yüzde 90 civarında. Siber güvenlik yazılımı yurt dışından ithal ediliyor. Bu ürünlerin yerleştirilmesi konusunda çalışıyoruz. E-ticaret ve lojistik sektörlerinde de yine bilgi teknolojilerinin gücüyle ilerlemek için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.
Törende son olarak söz alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan da şunları söyledi: “Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün her sene nabzını tutan Bilişim 500 ödülleri, Türkiye’de bilişim alanındaki kazanımlarımızı göreceğimiz ve gururlanacağımız bir tabloya ışık tutuyor. Bugün de ülkemizin ışıldayan bilişim şirketlerini ve başarılarını görerek geleceğe daha güvenli bakacağız. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak Türkiye’ye tüm kategorilerde katma değer yaratmaya çalışan şirketlerimizin arkasında olmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bilişimde öncü olmadan dünyaya yön veremezsiniz. Bizim önceliklerimiz teknolojiye, dönüşüme ve insan kaynağına yatırım. Kendi kategorilerinde bu anlamda en iyisini yapmaya çalışan tüm yöneticilerimizle beraber, bizler de yerli ve milli imkanlarla dünyada 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünü en hızlı ve doğru şekilde sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Günümüzde artık veri en önemli değerlerden biri. Dünyanın sosyal ve ekonomik olarak önemli ülkelerinden birinin verilerini kontrolsüz bırakması söz konusu olamaz. Kendi verimizi kendimiz analiz etmediğimiz, verimizi kendimiz tutmadığımız sürece hiçbir konuda ilerlememiz mümkün değil. Artık bürokrasinin azalacağı ve kamu kaynaklarının daha etkin kullanılacağı bir döneme giriyoruz. Gelin hep birlikte bu dönüşümü gerçekleştirmede hep birlikte çalışalım. Türkiye’yi bugünkünden daha iyi yerlere hep birlikte yaşayacağımıza içtenlikle inanıyorum.”
500 şirketin toplam geliri bir önceki yıla göre yüzde 20 arttı
M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Özlem Unan, araştırma kapsamında kendilerine bilgi veren şirketlerin yüzde 69’unun gelirlerini bir önceki yıla göre artırdığını, 500 sıralamasına giren şirketlerin toplam gelirinin ise 2016 yılına göre yüzde 20 büyüdüğünü belirtti. Unan’ın verdiği bilgilere göre bu yıl 73 şirketin ilk defa sıralamaya girdiği araştırmada en yüksek büyüme oranı yüzde 458 olarak gerçekleşti.
Aralarında e-fatura ve e-arşiv, güvenlik donanımları, kesintisiz güç kaynağı ürünleri, coğrafi bilgi sistemleri gibi yeni kategorilerin de yer aldığı ve özel ödüllerle beraber toplam 80 ödülün sahiplerini bulduğu törende; 21 donanım, 12 hizmet ve 18 yazılım kategorisinde, 10 adet de PLUS kategorisinde ödül verildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017” ödülleri kapsamında 35. Yıl Emek Ödülleri ve BThaber Özel Ödülleri de sahiplerini buldu.
Törende “Türkiye Ekonomisine Katkı Özel Ödülleri” kategori başlığı altında “Ar-Ge Yatırımı Kategorisi”nde LOGO YAZILIM, “Türkiye Merkezli Üretici IoT ve M2M Kategorisi”nde ARVENTO ödüle layık görüldü. “Donanım İhracatı Kategorisi”nde ATOS BİLİŞİM, “Hizmet İhracatı Kategorisi”nde NETAŞ, “Yazılım İhracatı Kategorisi”nde de EKİN TEKNOLOJİ ödül aldı. Türkiye Merkezli Üretici Donanım Kategorisi”nde KAREL ELEKTRONİK, “Türkiye Merkezli Üretici Hizmet Kategorisi”nde LOGO YAZILIM ve “Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Kategorisi”nde de SOFTTECH ödül alan diğer firmalar oldular.

İLK 500 BİLİŞİM ŞİRKETİ TÜRKİYE 2017
DONANIM ALT KATEGORİLERİ
SUNUCU PENTA TEKNOLOJİ
AĞ DONANIMI NETAŞ
OT/VT DONANIMI İSBAK
BASKI SİSTEMLERİ XEROX
POS SİSTEMLERİ TRADESOFT
MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR VE OEM PENTA TEKNOLOJİ
GÖRÜNTÜ VE SES SİSTEMLERİ TEKNOSA
SİSTEM ENTEGRATÖRÜ GÖRÜNTÜ VE SES SİSTEMLERİ SİSTEM 9 MEDYA
DAĞITICI MOBİL TELEFON KVK TEKNOLOJİ
TELEKOMÜNİKASYON ALT YAPI DONANIMI TÜRK PRYSMIAN KABLO
VERİ YEDEKLEME VE DEPOLAMA DONANIMI PENTA TEKNOLOJİ
SİSTEM ENTEGRATÖRÜ VERİ YEDEKLEME
VE DEPOLAMA DONANIMI
NETAŞ
ÇEŞİTLİ DONANIM NCR
TÜKETİM MALZEMELERİ PENTA TEKNOLOJİ
GÜVENLİK DONANIMI SENSORMATIC
KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI İNFORM ELEKTRONİK
TABLET VE TAŞINABİLİR BİLGİSAYAR PENTA TEKNOLOJİ
TELEKOM ŞİRKETİ DONANIM CORNING OPTİK İLETİŞİM
SİSTEM ENTEGRATÖRÜ DONANIM NETAŞ
DAĞITICI DONANIM KVK TEKNOLOJİ
ULUSLARARASI TÜRKİYE DIŞI MERKEZLİ ÜRETİCİNİN
TÜRKİYE TEMSİLCİSİ – DONANIM
ATOS BİLİŞİM
HİZMET ALT KATEGORİLERİ
DANIŞMANLIK STM SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ
EĞİTİM KURALKAN BİLİŞİM (SENTİM)
ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETİ TURKCELL GLOBAL BİLGİ
KURULUM BAKIM DESTEK HİZMETLERİ KOÇSİSTEM
İNTERNET HİZMETİ TÜRK TELEKOM
KATMA DEĞERLİ MOBİL VE İNTERNET HİZMETLERİ MULTİNET UP
ALTERNATİF OPERATÖR HİZMETİ MILLENICOM
BARINDIRMA YÖNETİM BULUT HİZMETİ KOÇSİSTEM
DİĞER DIŞ KAYNAK KULLANIM HİZMETİ ATLAS YAZILIM
SİSTEM ENTEGRATÖRÜ HİZMET KOÇSİSTEM
DAĞITICI HİZMET MOBİMARK İLETİŞİM
ULUSLARARASI TÜRKİYE DIŞI MERKEZLİ ÜRETİCİNİN
TÜRKİYE TEMSİLCİSİ – HİZMET
SAP TÜRKİYE

 

YAZILIM ALT KATEGORİLERİ
GÜVENLİK YAZILIMI EXCLUSIVE NETWORKS
DOKÜMAN/ARŞİV YÖNETİM YAZILIMI KODA BİLİŞİM
CRM YAZILIMI SAP TÜRKİYE
ERP YAZILIMI LOGO YAZILIM
MOBİL UYGULAMALAR İSBAK
İŞ UYGULAMALARI İNNOVA BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ
SANALLAŞTIRMA KOÇSİSTEM
SEKTÖREL YAZILIM HAVELSAN
TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ SEKTÖREL YAZILIM INTERTECH
VERİ AMBARI/İŞ ZEKASI YAZILIMI ITELLIGENCE BİLGİ SİSTEMLERİ
COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ NETCAD
E-DEFTER, E-FATURA, E-ARŞİV UYGULAMALARI LOGO YAZILIM
SİSTEM ENTEGRATÖRÜ İŞLETİM SİSTEMİ KURALKAN BİLİŞİM (SENTİM)
TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ ÇEŞİTLİ İŞ UYGULAMARI VBT BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ MOBİL UYGULAMALAR ARVENTO
SİSTEM ENTEGRATÖRÜ YAZILIM İSBAK
DAĞITICI YAZILIM PENTA TEKNOLOJİ
ULUSLARARASI TÜRKİYE DIŞI MERKEZLİ ÜRETİCİNİN
TÜRKİYE TEMSİLCİSİ – YAZILIM
SAP TÜRKİYE
BİLİŞİM 500 PLUS
3 YAŞINDAN KÜÇÜK GENÇ ŞİRKETLER ATACEL
3 YAŞINDAN KÜÇÜK EN HIZLI BÜYÜYEN BİLİŞİM ŞİRKETLERİ ESTE BİLİŞİM
SİSTEM ENTEGRATÖRÜ IOT VE M2M KATEGORİSİ NETAŞ
SON YILDA EN FAZLA BÜYÜYEN BİLİŞİM ŞİRKETİ KOMTERA TEKNOLOJİ
SON 3 YILDA EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN BİLİŞİM ŞİRKETİ TÜRKSAT
İZMİR ŞİRKETLERİ TEST TÜM ELEKTRONİK
KOCAELİ ŞİRKETLERİ LOGO YAZILIM
BURSA ŞİRKETLERİ TÜRK PRYSMIAN KABLO
ANTALYA ŞİRKETLERİ ALMERA BİLİŞİM
KAYSERİ ŞİRKETLERİ HES KABLO
TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI ÖZEL ÖDÜLLERİ
AR-GE YATIRIMI LOGO YAZILIM
TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ IOT VE M2M ARVENTO
DONANIM İHRACATI ATOS BİLİŞİM
HİZMET İHRACATI NETAŞ
YAZILIM İHRACATI EKİN TEKNOLOJİ
TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ DONANIM KAREL ELEKTRONİK
TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ HİZMET LOGO YAZILIM
TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ YAZILIM SOFTTECH
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.