Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Bir gecede 12 Milyar dolar kazanmak isteyen?

Bir gecede 12 Milyar dolar kazanmak isteyen?

280
0

Şimdi kulağınıza inanılmaz gelecek ama… Bir gecede 12 milyar dolar kazanabilmeniz mümkün. Cebinizde 33.7 milyar dolar varsa veya bu kadar kredi bulabilirseniz…Standard & Poor’s 500 listesinin 136’ıncı değerli şirketi. Yahoo. 33.7 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Şirketin piyasa değeri geçtiğimiz yıl içinde yüzde 29 değer kaybetti. Şuan kelepir seviyeye geldi anlışalacağı üzere.
Ama Yahoo’nun elinde, ANA İŞİ dışında, (yani Web, Mobil arama ve flickr, tumblr, rivals.com gibi servislerin reklam satışları) dışında çok ama çok daha değerli varlıkları var.
Mesela şirketin kasasında nakit olarak 5.9 Milyar dolar bulunuyor.
Çinli e-ticaret sitesi Alibaba.com’un yüzde 15 hissesine sahip Yahoo. Bugünkü piyasa değeri ile bu hisseler 32.2 Milyar dolar ediyor.
Ayrıca Japon Softbank ile ortak olarak Yahoo Japonya’da da şirketin yüzde 35,6 hissesi bulunuyor. Bugünkü değerlemeye göre Yahoo Japonya’daki payının değeri 8.8 milyar dolar.
Tabii ki şirketin elinde sadece nakde çevirilecek değerler bulunmuyor. O kadar kusur kadı kızında da olur denilecek, 1.2 milyar dolar tutarında uzun vadeli borcu da bulunuyor.

Gelin hep birlikte hesap yapalım.

Yahoo’yu satın aldınız 33.7 Milyar dolar
Anında cebinizde 5.9 Milyar dolar paranız oluyor.

Yani aslında ödeyeceğiniz para 27.8 Milyar dolara denk geliyor.

Şirketi aldınız. Ertesi gün elinizdeki Alibaba.com’un yüzde 15 hissesini ve Yahoo Japonya’nın %35,6 hissesini de nakde çevirin.
Alibaba.com hisseleri 32.2 Milyar Dolar.
Yahoo Japonya hisseleri 8.8 Milyar Dolar.

Elinize 41 milyar dolar para geçiyor 😀
Tamam 1.2 milyar dolar da borç var. Hadi onu da bu paradan ödediniz. Borçsuz bir hayatınız olsun istediniz diyelim. Yine de elinizde 39.8 milyar dolar kalıyor.

Kaç paraya satın almıştınız?
27.8 milyar dolar.
Bir gecede 12 milyar dolar kar elde ettiniz. Hayırlı uğurlu olsun.

Bonus olarak bir bilgi daha vereyim.
Yahoo’nun ana iş kolunun değerini de  Cowen & Co tarafından 3.8 milyar dolar olarak değerleniyor.
Yani ister tükkanı içini boşalttıktan sonra, kapatın gitsin. İsterseniz 3.8 milyar dolara satarak kazancınızı 15 milyar doların üzerine taşıyın.

Ama elinizi çabuk tutun. AT&T de talipler arasında bulunuyor, Google ile Microsoft da. Hatta The Wall Street Journal’ın yayımcısı, Rupert Murdoch’un NewsCorp’u da şirketi satın almak isteyenler arasında.
Sadece ve sadece 2 Aralık Çarşamba günü, bu talipler arttığı için Yahoo’nun hisselerinde yüzde 5.75’lik artış meydana geldi.

Bu makaleye kaynak olan bilgiler USA Today‘den alınmıştır.