Bir PC, bir laptop bir de Apple

Bu ay başında İstanbul Yeşilköy Dünya Ticaret Merkezi’nde Türkiye’nin en büyük Teknoloji Alışveriş Merkezi açıldı. Türkiye’de ilk teknoloji perakende mağazasını kuran Bimeks tarafından. Herhalde duymuşsunuzdur. Adı Bimeks Teknoport. Gazete Insert’leri, TV reklam kampanyaları. Sanıyorum sağır sultan bile duydu 6 bin metrekarelik devasa alışveriş merkezini. İçi teknolojiyle dolu. Alan o kadar büyük olunca müşteriler “tükkanın” içinde kaybolmasın diye tabii ki yönlendirme levhaları ve reyon tabelaları da normal.

Ancak bir reyon tabelası var ki..Beni bu yazıyı yazmaya teşvik etti.

Dizüstü Bilgisayarlar
Masaüstü Bilgisayarlar
Apple

Bimeks yetkilileri bilgisayarı üç sınıfa ayırmışlar kısacası. PC, laptop ve Apple. Teknoport’ta satılan onlarca PC markası, onlarca laptop markası var. Ama tek bir macintosh markası var. APPLE. O da ayrı bir kategoriyi hak ediyor tabii ki.

İlk kişisel bilgisayar IBM tarafından satışa sunulduğu zaman çok kullanışlı değildi kullanıcı arabirimi bakımından. Şuan ise herkesin alışageldiği Grafik Arayüz’ün yaratıcısı Apple ve onun Macintosh bilgisayarları bence bu reyondaki ayrımı da hakediyor.

Son dönemde Apple’ın ikinci Steve Jobs yönetiminde yaptığı çıkışı da yadsımayalım. Apple IMC Pazarlama Müdürü Mustafa İçil’den aldığım bilgilere göre daha düne kadar dünyada Macintosh bilgisayarlar pazarın yüzde 1’ini oluştururken ABD’de bu oran dizüstü bilgisayarlar arasında yüzde 6 12 aralığına yükselmiş.

2006 yılında satılan Macintosh bilgisayarların yüzde 50’den fazlası hayatlarında Macintosh kullanmamış bilgisayar kullanıcılarına yapılmış. ABD’deki pazar payı yükselirken pazar payındaki oran da yükseliyor elbette. Gateway’in ardından dördüncü büyük bilgisayar satıcısı konumuna gelen Apple ile Gateway arasında milyon adetlerde sadece binlik fark var. Yani eli kulağında Apple ilk üçe girmeye aday ABD’de.

Avrupa’da da hızla yükseliyor. 2007 yılında satışların daha da yükselmesi olası bir beklenti. Ancak Türkiye’de hala Apple Macintosh temsilciliği Koç Holding iştiraki olduğu günün hedeflenen yüzde 1 rakamına ulaşabilmiş değil. Bence bu da çok uzak bir ihtimal değil.

Mustafa İçil ile Microsoft Zirvesi esnasında yaptığımız ayaküstü konuşmada da Apple’ın bilgisayar satışlarındaki artışın sebeplerini tartışıyorduk.

iPod, iPhone gibi ürünlerin Apple markasına yapmış olduğu olumlu katkı ve marka ivmesi tabii ki büyük bir paya sahip. Ancak şimdiye kadar kapalı kutu olarak satılan Macintosh’ların yine kapalı kutu olarak ancak hepsi içinde bir kapalı kutu olarak satılmaya devam etmesi, buna karşılık genişlemeye son derece açık PC platformlarının ise maliyet unsurlarına bağlı olarak daha az özelliklere sahip kapalı kutular olarak satılmaya başlamasının da etkisi var elbette.

Sonuçta Apple reyon yönlendirmelerinde de PC’lerden ayrı bir kategoride değerlendirmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Sony, Vaio dizüstü bilgisayarları için “başkası gibi olma – be like no other” sloganını kullanıyor. Sony de ürettiği ürünlerin özellikleri ve tasarımları ile ayrı bir yeri hakediyor. Sony’nin tasarım konusunda rakip olarak gördüğü Apple ve teknoloji alanında da rakip olarak gördüğü Toshiba da.

Diğer tüm bilgisayarlar ise aynı. İster Avrupa’nın tek dizüstü bilgisayar fabrikasında üretilsin, ister Çin’deki bir entegrasyon tesisinde. Ya da Intel’in masaüstündeki üretim yaklaşımını dizüstüne de taşıdığı “Verified by Intel” sertifikası ile Türkiye’deki herhangi bir PC satıcısında.

Yoktur bilgisayarların birbirinden farkı içinde kullanılan işlemciden ve diğer parçlarınının markasından başka.

Ama farklı olan

Bir Apple
Bir Vaio
Bir de Toshiba

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu