Birmot depo otomasyonu sistemi

Birmot’un depolarına gelen yedek parça sandıkları içerisinde yer alan yedek parçaların depoya girişinden raflara yerleştirilmesine ve sevkiyatına kadar geçen sürecin otomasyonunu sağlayan projede, yeni nesil endüstriyel Symbol MC9060-G el terminalleri ve AP4131 Access Point üniteleri kullanılıyor. Yeni kurulan sistem sayesinde operatörler depoya gelen yedek parça sandıkları üzerinde yer alan barkodları okutarak sandığın içerisinde yer alan ürünleri el terminali ekranında görebiliyor, sandık içerisindeki yedek parçalara ait barkodlar el terminalleri ile okutularak listeye uyumluluğu kontrol ediliyor, farklı bir ürüne rastlandığında el terminali görsel ve sesli uyarı yapıyor.Yerleştirme fonksiyonu ile sistem, operatöre yedek parçaları hangi raf adreslerine koyması gerektiğini belirtiyor. Ürünlerin, gelen siparişlere göre depodan sevk edilmesi aşamasında da kullanılan sistem sayesinde operatörler el terminali ekranında listelenen sipariş numaralarını seçtikten sonra sevk edilecek olan yedek parçaların toplanması için sistem tarafından yönlendirilmeye başlıyorlar. Sistem hangi ürünün hangi raftan alınacağı ile ilgili direktifleri operatörlere ileterek toplanacak olan ürünlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlıyor.

Ana sistemle kurulan entegrasyon sayesinde sipariş ile ilgili diğer işlemler de tamamlanarak toplama işleminin bittiği bilgisi anında ana sisteme aktarılıyor. Yapılan işleri ve süreçleri operatör bazında kaydeden sistem, kullanıcıların performansını ölçerek iyileştirme için değerler sunuyor.

Nexus tarafından MS Visual Studio.Net yazılım geliştirme ortamında geliştirilen uygulama, Koç Sistem tarafından host edilen MS SQL Server 2000 veritabanına ASP.Net web servisi ile ulaşarak iki yönlü veri alışverişi sağlıyor. Symbol MC9060-G el terminalleri üzerinde çalışan VB.Net uygulaması ile sahadan toplanan veriler ana sisteme aktarılıyor ve gerekli sorgulamalar yapılıyor.

Koç Holding’e bağlı olarak otomotiv sektöründe hizmet veren 11 şirketin birleşmesi ile oluşan Birmot, 53 yıla varan deneyim ve iş kültürünü beraberinde taşıyor. 12 entegre tesis, 13 Fiat, 2 Alfa Romeo ve 3 Iveco mağazası ile 14 Birmot yetkili satıcısı, 28 yetkili servisi, 2,555 yedek parça bayisi ve 809 çalışanıyla Türkiye’nin en büyük yedek parça satış şirketi olan Birmot, 11 ile yayılmış temsilcilikleriyle toplam 2,627 noktada hizmet veriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.