Ana sayfa BT Gündem Biz 3G’de Çin ürünlerini Çinliler Ericsson ürünlerini kullanıyor

Biz 3G’de Çin ürünlerini Çinliler Ericsson ürünlerini kullanıyor

89
0

Çin’in iki büyük telekom operatörüyle 2009 yılı için, 2G/3G mobil iletişim ekipman ve hizmetlerini kapsayan bir çerçeve anlaşması imzaladı. China Mobile ile 1 milyar Dolar ve China Unicom ile 0,7 milyar Dolar olmak üzere toplamda 1,7 milyar Dolarlık bir anlaşma gerçekleştirildi.
China Mobile ve China Unicom, TD-SCDMA ve WCDMA standartlarını kullanan 3G lisansını 2009 yılının başlarında almışlardı. Her iki operatör Çin’de toplam 620 milyondan fazla aboneye hizmet veriyor. İmzalanan 2009 çerçeve anlaşmalarıyla her iki operatör de mevcut 2G şebekelerinin performans ve kapasitesini geliştirebilecek, aynı zamanda da 3G şebekelerini daha hızlı yapılandırabilecekler. Böylece Çin’de 3G hizmetlerinin sunulmasıyla birlikte, yüz milyonlarca Çinli kullanıcı daha zengin ve yenilikçi mobil iletişim servisleriyle buluşacak.

Ericsson ve China Mobile arasında imzalanan çerçeve anlaşması kapsamında, Ericsson, China Mobile’ın şebeke enerji optimizasyonu ve karbondioksit salınımını azaltma hedefini destekleyen yeşil çözümler sunmaya devam edecek. Ericsson aynı zamanda ilgili servislerle beraber Çin’in 18 eyaletinde GSM/GPRS kapsama alanı ve kapasitesini de genişletecek. Tüm bunların yanı sıra Ericsson, geniş bir yelpazeye yayılan yenilikçi TD-SCDMA ürün ve servisleriyle China Mobile’ın 3G altyapı kurulumunu destekleyecek.

Ericsson ile China Unicom arasında imzalanan çerçeve anlaşması kapsamında, Ericsson, China Unicom’un GSM şebekesinin 10 eyalette yükseltilmesine yönelik çalışmaların ana tedarikçisi olacak. Ericsson aynı zamanda operatöre 15 eyalette iletim, IP ve katma değerli hizmet platformları da dahil olmak üzere GSM/WCDMA çekirdek şebeke ve/veya kablosuz erişim sistemi temin edecek. Ericsson’un küresel çapta deneyime sahip güçlü yerel destek ekibi, China Unicom’un dünyanın en geniş WCDMA ticari şebekesini oluşturmasında kilit rol üstleniyor.

Ericsson Büyük Çin Başkanı Mats H Olsson, “Çin’deki 3G pazarı hızla büyüyor ve gelişmeleri tüm dünya yakından izliyor. Mobil iletişim teknolojileri alanında tartışmasız dünya lideri konumunda bulunan Ericsson, küresel tecrübesi ve teknoloji liderliğiyle, Çin’in telekom endüstrisinin gelişimini desteklemek için her türlü çabayı gösterecektir,” dedi.

Olsson sözlerini şöyle sürdürdü: “Çin’deki telekom endüstrisinin gelişmesi Ericsson için büyük önem taşıyor. 2009 çerçeve anlaşmaları, Çin pazarının lider mobil iletişim tedarikçisi olarak Ericsson’un pozisyonunu daha da güçlendiriyor. Çin’deki operatörlerle birlikte, 3G çağında Çinli tüketiciler için tatminkar yeni kullanıcı deneyimleri sunmayı amaçlıyoruz ve bu hedefe ulaşabileceğimize eminiz.”

Türkiye’de Çin ürünleri var

Türkiye’de 3G altyapısı konusunda ise 3 mobil operatör de Çinli şirketlerin ürünlerini altyapısında kullanıyor.

Vodafone, Huawei ile yaptığı anlaşma ile tüm Türkiye’deki altyapısını bu şirketin ürünleri üzerine yapılandırırken Avea, altyapısında Ericsson’un yanında Çinli Huawei ve ZTE şirketlerinin ürünlerini kullanıyor.

Turkcell ise ülkenin batı tarafından Ericsson altyapısı kullanırken doğu bölgelerde ise Çinli Huawei ürünlerini kullanıyor.