Ana sayfa BT Gündem Biz You Tube’a sansür koyuyoruz, AB resmi video kanalı açıyor

Biz You Tube’a sansür koyuyoruz, AB resmi video kanalı açıyor

121
0

Avrupa Birliği, vatandaşlarını çeşitli konularda internet üzerinden bilgilendirmek üzere ünlü video paylaşım sitesi You Tube’da resmi bir kanal açtı. Öncelikle İngilizce içeriğin başladığı, daha sonra Almanca ve Fransızca videoların da eklendiği sitede iklim değişikliği, enerji ve göçmenlik konularında vatandaşlar bilgilendirilmeye çalışılıyor. Projenin daha sonraki safhalarında AB’nin diğer resmi dillerinde de yayın yapılmaya başlanacak.

Türkiye ise Internet Sansürü yasası yürürlüğe girmeden bile, Türkiye hakkında hakaret içeren bir video yayınlandığı için Türkiye’den You Tube’a erişimi yasaklamıştı.

TBMM Genel Kurul Salonu’ndan canlı yayın yapan TBMM TV’nin You Tube’a açılması da ileriki günlerde Türkiye’nin AB’ye uyum yasaları çerçevesinde Türkiye’nin gerçekleştirmesi istenilen kriterler arasına girerse şaşırmayalım.

Ancak pekçok hakaretin, küfürün ve kavganın meydana geldiği TBMM Genel Kurul yayınlarının Internet üzerinden yayınlanması Internet’e sansür yasası çerçevesinde ülkemizde Internet’in hepten yasaklanması anlamına da gelebilir.