BlackBerry’den yeni nesil servisler

Research In Motion, BlackBerry DevCon Americas 2011’de, kullanıcıları, cihazları, içerikleri ve hizmetleri birbiri ile bağlantı kurması için BlackBerry platformunun ve QNX platformunun en iyilerini bir arada sunan gelecek nesil mobil platformu BlackBerry BBX’i tanıttı.

RIM buna ek olarak, BlackBerry akıllı telefonları ve tabletleri için WebWorks, BlackBerry PlayBook için Native SDK ve BlackBerry PlayBook OS 2.0 Beta’da Android uygulamalarını destekleyen bir dizi geliştiricilere yönelik araç güncellemelerini de duyurdu. RIM ayrıca geliştiricilere BlackBerry uygulamalarını hem bugün hem de gelecekte nasıl geliştirip bundan nasıl fayda sağlayabilecekleri konusunda bilgiler paylaştı.

RIM Başkanı ve Co-CEO’su Mike Lazaridis; “Günde yaklaşık 5 milyon BlackBerry uygulamasının indirilmesine paralel olarak müşterilerimiz BlackBerry’yi geliştiriciler için en kârlı platformlardan biri haline getirdi” diye konuştu ve sözlerine şöyle devam etti: “BlackBerry ve QNX platformları gelecek nesil BBX platformuna geçerken, geliştiricilere DevCon’da daha zengin uygulamalar geliştirmeleri için gereken araçları ve akıllı telefon ve tablet uygulamalarını en iyi şekilde nasıl geliştireceklerine dair yol gösteriyoruz.”

BlackBerry akıllı telefonları ve tabletleri için geliştirilen yeni nesil BlackBerry platformu BBX, en iyi BlackBerry ve en iyi QNX deneyimlerini bir arada sunan, BlackBerry ürün ve servislerini diğerlerinden ayıran gerçek zamanlı bir mobil deneyim sunmak için tasarlandı.

BBX platformu, BBX-OS’yi kapsayıp BlackBerry bulut hizmetleri sağlayacak ve hem HTML5 hem de yerel geliştiriciler için geliştirme ortamlarını destekleyecek. BBX ayrıca bugün–Native SDK, Adobe Air/Flash ve WebWorks/HTML5’in yanı sıra Android uygulamaları için BlackBerry Runtime dâhil mevcut olan BlackBerry PlayBook araçların herhangi birini kullanarak geliştirilen uygulamaları gelecekteki BBX tabanlı tablet ve akıllı telefonlarda da destekleyecek.

BBX’de ayrıca tanıtımı ilk kez yapılan gelişmiş grafikler için yeni BlackBerry Cascades UI Framework yer alıyor. Aynı zamanda uygulamalar ile sürekli açık Push hizmetleri, BBM™ Sosyal Platformu ve daha fazlası arasında derin entegrasyon dâhil pek çok gelişmiş özelliklere olanak vermek için “Super App” yetenekleri de destekliyor.

BlackBerry WebWorks

Mevcut akıllı telefonları (BlackBerry 6 ve BlackBerry 7 OS) ve BlackBerry PlayBook’u destekleyen uygulamalar geliştirmek isteyen geliştiriciler bunu HTML5, CSS ve JavaScript üzerinde inşa edilmiş uygulamaları destekleyen BlackBerry WebWorks ile yapabilecekler. En son sürüm, BlackBerry WebWork SDK 2.2 (hem akıllı telefonları hem de tabletleri destekliyor) hazır olup PlayBook OS SDK, PlayBook Simulator ve daha fazlası için yeni güncellemeler içeriyor.
 

BlackBerry WebWorks API’ler, geliştiricilere uygulamalarını derleme veya simülatör kullanma gereği olmadan birden çok platform ve cihaz üstünde deneme ve problem taramadan geçirme olanağı veren bağımsız, yüksek duyarlıklı arama motoru-benzeri emülasyon aracı olan Ripple Emulatör tarafından destekleniyor. 

Native SDK – Zengin İçerikli, Hızlı ve Akıcı Uygulamalar

RIM ayrıca, BlackBerry PlayBook (1.0 altın sürüm) için Native SDK’yi duyurdu. Native SDK geliştiricilerin yüksek performanslı, çoklu kullanımlı, yerel C/C++ uygulamaları geliştirmelerine ve gelişmiş 2D ve 3D oyunları ile OpenGL ES 2.0 ve Open AL erişimli diğer uygulamaların yanı sıra özel uygulamalar yaratmasına da olanak sağlıyor. Native SDK ile geliştirilen uygulamalar BlackBerry PlayBook üstünde çalışabilecek ve daha sonra BBX tabanlı tablet ve akıllı telefonlarla da uyumlu hale gelecek.

Native SDK, geliştiriciler açısından BlackBerry PlayBook için oyun uygulamaları geliştirmek ve taşımak açısından oldukça cazip. Tanınmış oyun yayıncıları, geliştiriciler ve büyük oyun motoru şirketleri kendi oyunlarının adlarını ve uygulamalarını şimdiden platforma getirmeye başladılar bile.

Mobilde en büyük ve en hızlı büyüyen çapraz-platform sosyal oyun ekosistemi Scoreloop`un beta sürümü şimdi BlackBerry® Beta Zone’da Native SDK için hazır bulunuyor. Scoreloop SDK, geliştiricilere kendi yerel PlayBook uygulamaları içine sosyal yetenekleri kolayca entegre edebilmeleri için gerekli olan tüm ihtiyaçları sağlıyor ve aynı zamanda Leaderboards, Oyun Sorgulama, Ödüller&Kazanımlar ve Oyuncu Profili’ni destekliyor.

 
BlackBerry Cascades – Görsel Olarak Çarpıcı Arayüzler Yaratın

RIM Native SDK’nın gelecek sürümünde yer alacak zengin bir kullanıcı ara birimi çerçeve çalışması olan BlackBerry Cascades’ı anlattı. Cascades, yeni bir tasarım merkezli mobil uygulama neslini duyuruyor ve geliştiricilere özel yerleştirme, animasyonlar, efekt ve 3D grafikli, görsel olarak çarpıcı arayüzler oluşturmak için olağanüstü bir özellik seti sağlıyor. Güçlü bir gömülü çekirdek kullanıcı arayüz bileşenleri seti ile birleşmiş olan bu özellikler, BlackBerry ile gelecekteki BBX tabanlı tablet ve akıllı telefonlar için yenilikçi kullanıcı arayüzlerine sahip güzel yerel uygulamalar geliştirilmesini kolaylaştıracak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.