BlackBerry uygulama geliştiricilere ücretsiz SDK ve Playbook veriyor

BlackBerry akıllı telefon üreticisi Research in Motion (NASDAQ: RIMM; TSX: RIM) ve dünyanın en güçlü cross platform SDK üreticisi Marmalade, uygulama geliştiricilere verdikleri desteği ve bağlılığı özel bir teklif ile perçinliyor. BlackBerry®10, oyun geliştirmek için en elverişli platformlardan biri olarak öne çıkıyor ve RIM, farklı standart ve platformlara verdiği önemin bir kez daha altını çiziyor.

Teklif kapsamında, Marmalade kullanan uygulama geliştiricilere geliştirdikleri oyun ve uygulamaları BlackBerry® PlayBook™ ve BlackBerry 10 platformuna kolayca taşıma imkanı sunuluyor. Böylece mobil uygulama geliştiriciler, Marmalade SDK kullanarak BlackBerry platformuna yönelik uygulama geliştirmenin faydalarını deneyimleme fırsatı elde ediyor.

Kısıtlı bir süre için geçerli olan teklif kapsamında kayıt olan uygulama geliştiriciler, Marmalade SDK lisans paketine sahip olmanın yanı sıra BlackBerry® PlayBook™ kazanma fırsatını da yakalıyor. Marmalade’in güncel SDK’sı olan Marmalade Indie lisansına ücretsiz olarak ulaşmak için geliştiricilerin yapması gereken ise uygulamalarını BlackBerry App World™’e taşımak. *

Söz konusu teklif sayesinde, uygulama geliştiriciler BlackBerry® PlayBook™’un sunduğu benzersiz oyun geliştirme seçeneklerinin yanı sıra BlackBerry 10 platformunun sunduğu bu ilk sektör fırsatından da yararlanıyor. Geliştiriciler ayrıca, Marmalade SDK’yi kullanarak başka platformlara yönelebiliyor ve bilgisayar ve mobil cihazlara yönelik C/C++ ile bağımsız ya da HTML5’te hibrit uygulamalar geliştirme imkanı da elde ediyor.

Bu paket uygulama geliştiricilere, kendi içeriklerini birçok işletim sistemi üzerinden kolayca yönetmelerini sağlamanın yanı sıra BlackBerry 10 platformuna kaliteli içerik sağlamayı amaçlıyor. Bu sayede, BlackBerry®10 lansmanı öncesinde binlerce yeni ve eşsiz uygulamanın geliştirilmesi bekleniyor.

RIM Uygulama Geliştirici İlişkileri ve Ekosistemi Geliştirme Başkan Yardımcısı Alec Saunders “Bu teklif BlackBerry 10 platformunun sağladığı esneklik ve avantajları ortaya koyuyor. BlackBerry 10 haricinde başka hiçbir platform bu denli açıklık ve esneklik sağlamıyor. Marmalade ile işbirliğimiz çerçevesinde, uygulama geliştiricilerin uygulamalarını en kolay şekilde BlackBerry platformuna taşımalarını sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Platform üzerinden gerçekleştirilen günlük 6 milyondan fazla uygulama indirme oranı ile BlackBerry App World™, dünyanın en çok kazandıran platformlarından biri olarak öne çıkıyor Pazar analiz ve strateji firması Vision Mobile’a göre, BlackBerry platformuna yönelik uygulama geliştirenler, iOS platformuna göre ortalama olarak uygulama başına aylık %4, Android platformuna oranla ise %40 daha fazla gelir elde ediyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.