Blogspot’a erişim yasağı kalktı ama kaldıranlar Türk olunca…

Türkiye’de LigTV maçlarının korsan olarak internet üzerinden yayınlanması konusunda haklarını her platformda savunan Digiturk, geçtiğimiz günlerde birkaç siteye “korsan yayın yaptıkları ve telif haklarını çiğnedikleri” gerekçesi ile erişimin engellenmesi kararı aldırmıştı Diyarbakır Mahkemeleri’nden. Mahkeme kararı Internet servis sağlayıcılarına tebliğ edildikten sonra bu sitelerin yayın yaptığı IP adreslerine erişim yasağı konulurken “kurunun yanında yaş da yanar ” hesabı Google’ın blogspot adresinde yayın yapan bloglara da erişim yasağı gelmişti.

Konuya ilişkin itirazlar sonrasında mahkeme tarafından atanan bilirkişilerin uyarısı ile Digiturk’un hakları saklanmak kaydıyla, “kazara” erişime engellenen Google blog servislerinin tekrar erişime açılması için mahkeme kararı çıktı. Bu karar metni de ISS’lere tebliğ edilerek erişim yasağının kaldırılması istendi.

KARGAŞA TAM BURADA BAŞLADI

ISS’lere tebliğ edilen erişim yasağının kaldırılması mahkeme kararında “blogspot” yerine “BLOGSPORT” ibaresi yer alıyordu. Mahkeme kararının ne anlama geldiğini, insiyatif kullanabilen ISSler bunun “blogspot” erişiminin kaldırılması ile ilgili olduğunu varsayarak erişim yasağını uygulamaya son verdi.
Ancak, mahkeme kararlarına harfi harfine uyan, kararın ne anlama geldiğini anlasalar da mahkeme kararının dışına çıkmak istemeyen TTNET gibi kuruluşlar erişim yasağını kaldırmadılar.

Sonuçta bazı kullanıcılar Google’ın blogspot sitesine erişebilirlerken, bazı kullanıcılar ise blogspot’a erişez konuma geldiler.

Geçtiğimiz hafta mahkeme kararındaki “Tashih”in yani Blogsot yerine BLOGSPORT yazıldığını farkeden Google avukatları ise kararın düzeltilmesi için mahkemeye tekrar başvurdu. Cuma günü düzeltilmiş karar metni ISS’lere tebliğ edilmeye başlandı.

Ancak Türkiye’de yasal tebligatlar hala ve hala posta yoluyla yapıldığı için bu kararın ISS’lere ulaşması, bu kararın yürürlüğe girmesi ve korsan yayıncıların yanında hiçbir suçu olmayan kişilerin de sitelerinin erişime engellenmesi biraz daha devam edecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu