Boğaziçi rektörü, TÜBİTAK Bilim Kurulu’nda

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği’ne atandı. Üniversite birimlerinden yapılan yazılı açıklamada Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın “Bilimsel ve teknolojik alanlarda eser, araştırma ve buluşlarıyla temayüz etmiş ve/veya araştırma ve teknoloji yönetimi konusunda yetkinliği olan, bilimsel ve teknolojik sistem, kurum ve birimleri başarı ile kurmuş ve yönetmiş kişiler” kontenjanından Bilim Kurulu’na aday gösterilerek atandığı belirtildi.1964 Eskişehir doğumlu Prof. Dr. Mehmed Özkan, 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü onur derecesiyle tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını ABD’de Vanderbilt Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde sürdürdü. Buradaki yüksek lisans çalışmaları boyunca araştırma görevliliğinin yanı sıra ABD-NIH ve Japon endüstrisine yönelik projelerde de görevler üstlendi.  Aynı dönemde Vanderbilt Üniversitesi “Akıllı Robot Laboratuvarı – Intelligent Robotics Laboratory” yöneticiliği görevini yerine getirdi. Doktora çalışmaları sırasında Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi (VUMC) Nörolojik Cerrahi Anabilim Dalı’nda stereotaktik ve robotik cerrahi planlama sistemlerinin geliştirilmesinden sorumlu araştırma görevlisi olarak çalıştı. Akıllı Robotlar ve Robotik Cerrahi alanlarında yüksek lisans (88) ve doktora (91) çalışmalarını tamamladı.  Doktora sonrası çalışmalarını yapmak üzere 1992 yılında Tokyo’ya geçen Özkan araştırmalarına Bridgestone Japonya Mekatronik Bölümü’nde üst düzey araştırmacı olarak devam etti. Burada yapay sinir ağlarının robot kontrolü amacıyla kullanılmasının öncü çalışmalarından birini gerçekleştirdi.1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne dönen Özkan, akademik çalışmalarına Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Biyomedikal Elektronik Anabilim Dalı’nda devam etti. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Eğitimde Üstün Başarı ödülü alan Prof. Dr. Özkan, Biyomedikal Mühendisliği alanında mezun olan 40’ın üzerinde yüksek lisans öğrencisinin ve 5 doktora öğrencisinin tez danışmanlığını yaptı. Yazarları arasında yer aldığı 84 akademik yayını 653 atıf aldı. Çok sayıda araştırma projesinin yürütücülüğünü yapan Özkan, 20’den fazla sanayi projesinde hakemlik ve izleyicilik görevleri aldı. 2010 yılında Biyomedikal Elektronik alanında kendi start-up şirketini kuran Özkan, bu kapsamda beş proje tamamladı. Başlangıç projelerinden biri olan Avrupa Komisyonu Horizon 2020, “EU Framework Program for Research and Innovation 2014-2020, Seal of Excellence” sertifikası aldı.
2005-2012 yılları arasında TÜBİTAK-TEYDEB-ELOTEG Yürütme Komitesi üyesi, 2012-2015 yılları arasında TÜBİTAK TEYDEB-TEMEG yürütme kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2012-2015 yılları arasında Avrupa Komisyonu FP7 ve H2020 programları kapsamında Robotik alanında proje değerlendirme komisyonlarında görev aldı. 2015-2016’da KÜSİ İstanbul Çalışma Grubu temsilcisi, 2012-2016 Türk Patent Enstitüsü Marmara Bölge Koordinatörü görevlerini yürüten Özkan, 2017 yılında TÜBA üyesi oldu.
1995-2016 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde Müdür Yardımcılığı; 2012-2016 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Rektör Danışmanlığı, 2016 yılında da Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapan Özkan, 2016’dan bu yana Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak akademik görevine devam ediyor. Özkan, rektörlük göreviyle ilişkili olarak aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi Teknopark AŞ Yönetim Kurulu Başkanı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.