Ana sayfa BT Gündem Borland’dan yazılım geliştirmeye özel şirket

Borland’dan yazılım geliştirmeye özel şirket

134
0

Borland, 14 Kasım 2006 tarihinde Yazılım Geliştirici Araçları Grubu’nun yalnızca yazılım geliştirmeye odaklanacak, yine Borland’a bağlı ayrı bir firma halini alması yönündeki kararını açıkladı. CodeGear ismiyle faaliyet gösterecek olan yeni firma Borland’ın IDE (Integrated Development Environment – Bütünleşik Yazılım Geliştirme Ortamı) grubunu oluşturan dört ana ürün grubunun (Developer Studio -Delphi®, C++Builder® ve C#Builder®- , Turbo®, InterBase ve yakın zamanda çıkması beklenen Eclipse-tabanlı “Peloton” ile JBuilder®,) geliştirilmesinden sorumlu olacak.Borland başkanı Tod Nielsen uzun bir değerlendirme sürecinin ardından CodeGear’in Borland’a bağlı ayrı bir firma olarak yapılandırılması kararının verildiğini belirtti: “Borland IDE kısmı için yazılım geliştirici topluluğumuza sadık, ürünlerimizdeki teknolojik gelişme ve ilerlemeyi devam ettirecek ve iş alanının karşılığı olan değeri bize sunabilecek doğru alıcıyı bulma doğrultusundaki niyetimizi daima ifade ettik. Çeşitli potansiyel alıcılarla yürüttüğümüz uzun bir çalışma sürecinin ardından, CodeGear’ın kurulmasının müşterilerimizin, hissedarlarımızın ve çalışanlarımızın menfaatini gözeten en iyi karar olduğuna inanıyoruz.

Borland ve CodeGear adında iki ayrı firmanın yaratılması ile her iki piyasaya da ihtiyaç duyulan ilgi ve kaynağın ayrılması garanti altına alınacak. İki firma da müşteri memnuniyeti konusundaki ortak yaklaşımıyla farklı alanlarda hizmet verecek; Borland bütünüyle Uygulama Geliştirme Hayat Döngüsü Yönetimi piyasasına önderlik ederken, CodeGear yazılım geliştiricilere odaklanacak.

CodeGear CEO’su görevine getirilen Ben Smith, 12 aydır Borland ve Yazılım Geliştirici Araçları Grubu ile birlikte çalışıyor. Smith, oluşturulan iş planlarının ve ürün yol haritalarının gerçekleştirilmesi için CodeGear’in lider takımıyla birlikte çalışacak. Borland’a bağlı bir firma olarak CodeGear ayrı bir markaya, yönetici kadrosuna, Ar-Ge organizasyonuna ve satış/pazarlama stratejisine sahip dünya çapında faaliyet gösteren bir yapıya sahip olacak.

Borland ürünleri resmi Türkiye temsilcisi Bilgi ve Teknoloji Grubu (BTGRUBU) Genel Müdürü Yücel Tepeköy bu gelişmeyi çok memnuniyet verici bulduklarını ifade etti: “Borland IDE grubu büyük bir atılım yapıyor. Açıklanan ürün yol haritaları, Eylül ayında geri dönmüş olan Turbo markası, InterBase 2007 ve oldukça yakın bir zamanda çıkması beklenen Eclipse-tabanlı JBuilder 2007 (“Peloton”), bu ürün grubuna dair çalışmalara önemli miktarda kaynak ayrıldığının açık bir kanıtı. Şimdi CodeGear’in kurulmasıyla birlikte firmanın organizasyon yapısı ve stratejisi de netlik kazandı. Arkasında Borland’ın gücü ve desteğiyle CodeGear yazılım geliştiricilere ihtiyaç duydukları komple çözümleri daha da güçlü bir şekilde sunmaya devam edecek.”