Ana sayfa BT Gündem Botaş ihalesini kazanan SuperOnline fiber altyapısını 2,5 katına çıkaracak

Botaş ihalesini kazanan SuperOnline fiber altyapısını 2,5 katına çıkaracak

98
0

Superonline, BOTAŞ’ın fiber optik altyapısının kiraya verilmesi için açtığı ihaleyi 20 milyon 900 bin Avro’luk teklifiyle kazandı. 2 ayrı etap şeklinde düzenlenen ihaleye katılan Superonline, kapalı zarf açık artırma usulüyle verdiği teklif karşılığında BOTAŞ’ın güzergâhını 15 yıl süreyle kiraladı. Konuya ilişkin sözleşme 24 Aralık 2009 tarihinde Ankara’da BOTAŞ yetkilileri ile Superonline Genel Müdürü Murat Erkan arasında imzalandı.Murat Erkan: “İpek Yolu, Fiber Yolu olacak”Ankara’da düzenlenen imza töreninin ardından konuyla ilgili bir açıklama yapan Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye’nin coğrafi konumu gereği telekomünikasyonda stratejik öneme sahip bir bölgede bulunduğunu belirtti. Erkan, “Superonline olarak yurdun dört bir yanını fiber ağlarla örerek Türkiye’yi global iletişim ağının bir kavşak noktası yapmayı planlıyoruz. Bu yatırımımızla Türkiye’nin en büyük fiber optik altyapısına sahip alternatif telekom operatörü olarak yüzyıllardır üzerinde bulunduğumuz “İpek Yolu’nu “Fiber Yolu” haline getirmek için yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.
Süreyya Ciliv: “Superonline’ın yatırımları, ülkemizdeki sabit genişbant altyapısını güçlendirip hızlandırıyor”
Superonline’ın kazandığı ihale ile ilgili görüşlerini açıklayan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell grup olarak Superonline ile Türkiye’nin sabit genişbant internet altyapısına yatırım yapmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Ciliv, ”Grup şirketimiz Superonline’ın kazandığı BOTAŞ ihalesini, ülkemizin sabit genişbant altyapısını geliştirmesi ve hızlandırması açısından önemli bir adım olarak görüyoruz. Grup sinerjisini artırmak amacıyla Superonline’ın sabit genişbant internet altyapısına yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Superonline, Şırnak dahil 38 yeni ile fiber götürecek
İhale ile BOTAŞ’ın SCADA (Supervisory, Control and Data Acquisiton) sistemi için kurduğu altyapının belli bir bölümü Superonline tarafından kullanılacak. SCADA için kurulacak ilave fiber hatların tesisi de Superonline tarafından gerçekleştirilecek.
Superonline bu ihaleyle BOTAŞ’ın 11 bin 280 kilometrelik güzergâhını kullanacak. Bu yatırım planıyla, yaklaşık 3 yıl sürecek altyapı kurulumu inşaatında 1000’in üzerinde kişi için istihdam yaratılacak.
Petrol ve doğalgaz hatları üzerinden 74 ilden geçen BOTAŞ güzergâhları ile Superonline Türkiye’deki tüm bölgelere ulaşmış olacak. Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’ne ilk kez giriş yapacak olan şirket; Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Batman, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Karaman, Kars, Karabük, Kastamonu, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Nevşehir, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat, Zonguldak olmak üzere 38 yeni ile fiber optik altyapıyı götürecek.
Superonline, bu proje ve yapacağı diğer yatırımlarla birlikte fiber optik altyapısını 26 bin kilometreye çıkartacak.
Superonline denizin altından 70 km fiber döşeyecek
Superonline, ihale kapsamında Pendik-Ambarlı ve Darıca – İzmit güzergahlarında yaklaşık 70 kilometrelik bir mesafeyi denizin altından fiberle birbirine bağlayacak. Karasal hatlara göre daha yüksek güvenlik sağlayan deniz fiberini Superonline, 2008 yılında da Darıca-İzmit arasında yaklaşık 6 kilometre mesafeye döşemişti.
Superonline, ihalenin sağladığı güzergâhla Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden yurtdışı çıkışlarını yedekleyerek, bunlara yeni yurtdışı çıkışları ekleyecek. Mevcut omurga hatlarıyla BOTAŞ güzergâhları birleştiğinde merkezler arasında ilave alternatifli güzergâhlar oluşturulabilecek. Böylece, olası arıza durumlarında hizmetlerin etkilenmeden devam etmesi sağlanarak, müşterilere sunulan servis hizmet kalitesi artırılacak.