BT İngiliz iç çamaşırlarına girdi

2001 yılında Arabistan çöllerinde gezinen Ingiliz askerleri bundan yıllar önce aynı yerlerde savaşan arkadaşları kadar olamadılar. Zira askerlerin büyük çoğunluğu bakteriyel sorunlarla karşılaştılar.Çöl sıcaklarında özellikle bacak aralarında oluşan bakterilerden bunalan askerlere çözüm nanoteknolojiden geldi. Ingiltere Savunma bakanlığı yeni geliştirdiği bir dokuma tipi ile artık askerlerin bacak aralarında bakteri oluşmasını ve dolayısı ile kaşınmayı önleyecek. Ingiliz ordusunun “her asker kendi iç çamaşırını getirir” söylemi de bu sayede bitiyor zira bakanlık bütçesinden kadın/erkek unisex iç çamaşırı askerlere sağlanmış oluyor. Askere gidenlere analar iç çamaşırı biçemeyecek ya da hazır alamayacaklar.

Yetkililer antibakteri çözümünü ise iç çamaşırı fiberlerinin arasında gümüş parçacıkları karıştırarak sağladıklarını açıkladılar. Bundan sonra korkum o ki birkaç gram gümüş için almak için çamaşırlar kaybolmaya başlayacak.

Yeni çöl takımı içinde 572 dereceye kadar sağlam kalan altı kauçuk ayakkabılar, çepeçevre güneş gözlükleri, hafif miğfer ve asker sandaletleri var.

Bakanlıktan bir yetkilinin açıklamasına göre Ingiliz kuvvetleri “Bu donanım sayesinde Iraktaki çöl koşullarından, şiddetli yağmurlar altındaki Brunei’ye, kara kış altındaki Balkanlara kadar her yerde dünyanın en iyi donanımlı askerleri olacak” Görünen o ki Ingiliz kuvvetleri dünyanın çok farklı bölgelerinde faaliyet gösterecekler.

Öte yandan önümüzdeki 50 sene içinde savaşlar petrolden değil su’dan çıkacak. Mark Twain’in dediği gibi o zaman şimdikinin aksine “alkol içmeye, su ise kavgaya” neden olacak… Bu durumda çöllerde savaşacak askere gereksinim de herhalde olmayacak

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu