Ana sayfa BT Gündem BTK Başkanı Acarer Kıbrıs’tan mesaj yağdırdı

BTK Başkanı Acarer Kıbrıs’tan mesaj yağdırdı

137
0

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) bu yıl 18’incisi gerçekleşen Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri’nin 18’incisi Kıbrıs’ta başladı. Pazar gününe kadar devam edecek olan toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TBD Başkanı Turhan Menteş derneğin 40’ıncı yılını dolduğunu bu günlerde 700 kişinin üzerinde bir katılımla gerçekleştirilen etkinliğin 4 gün boyunca IPV6 geçişinden Türkiye’nin yazılım sektöründeki durumu ve sosyal paylaşım ağlarına kadar pek çok konunun tartışılacağının altını çizerek “Dernek olarak uzun süredir E-devlet üst yönetimindeki örgütlenmeler konusunda nasıl bir yapılanma olmalıdır? sorusuna cevap aradığımız çalışmaları geçtiğimiz hafta tamamladık. Sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda bunun bakanlık düzeyinde olmasını belirledik. Önümüzdeki dönemde bu çalışmayı tüm siyasi gruplarla paylaşmayı planlıyoruz” dedi.
Tayfun Çataltepe: SAĞLIKLI REKABET ŞART

Etkinliğin ana sponsoruluğunu yapan Turkcell Kurumsal Strateji ve Regülasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe de yaptığı açılış konuşmasında bilgi teknolojilerinin iletişim teknolojileriyle örtüşmesinin hayatımızı toptan değiştirmeye başladığının altını çizerek “Bu ortamda en onemli gelişmeler de mobil teknolojilerde meydana geliyor. İletişim teknolojileri hayatımızı değişitirmekle kalmıyor, Afrika ülkelerinde gördüğümüz gibi ülkelerin sosyo ekonomik yapılarını da değiştirebilir konuma geldi” dedi.

Tüm bu süreçteki gelişmelerin ancak sürdürülebilir yatırım ve yatırım ortamında devam edebileceğini de aktaran Çataltepe “Otomotiv endüstrisindeki şirketler her yıl yeni bir araba modeli çıkartıyor. Ancak kullandıkları motor 1940’lı yıllarda Ford’un geliştirdiği motordan çok farklılaşmış değil. İletişim teknolojileri ise sürekli gelişiyor. 3 yılda bir şebeke teknolojilerinde ciddi değişiklikler oluyor ve yatırım yapılması gerekiyor. Ama sağlıklı yatırım için sağlıklı rekabet ortamı gerekir” dedi.

BTK Başkanı: SANSASYONAL KAPATMALARIN BİZİMLE İLGİSİ YOK

Seminerin üçüncü konuşmacısı Biligi Teknolojiler ve İletişim Kurumu Başkanı (BTK) Tayfun Acarer oldu. Söze tarım sektöründen sanayiye geçiş oradan da sanayiden enformasyon dönemine geçişle başlayan Acarer, son 30-40 yıl içinde bilgi teknolojileri sektörünün hızlı bir şekilde büyüdüğünü söyledi.
Konuşmasında BTK’nın 2011 ve 2012 yıllarında kurumun yapacağı işlerden bahseden Tayfun Acarer, IP konusundaki yeni dağıtım sistemi, internet alan adlarının BTK tarafından koordinasyonu ve buradaki ihtilafların çözüm sistemi, kapatılan internet siteleriyle ilgili mahkeme süreçlerinde yeni bir düzenleme ve BTK’nın gelirlerinin yüzde 20’sinin Ar-Ge için sektöre aktarımı konularının önemine değindi.
Türkiye’de yaşanan son blog kapatma olayına değinen Acarer, sansasyon yaratan kapatma kararlarının arkasında kesinlikle kendilerinin olmadığını, bu kapatmayı BTK’nın da gazetecilerden gelen telefonlardan öğrendiğini kaydeden acarer, mahkeme kararlarının direkt ISP’lere ulaşması yoluyla bu engelin uygulamaya konulduğunu hatırlattı.