BTK Başkanı Sayan’dan “FETÖcülerden arının” çağrısı

Telkoder olağan genel kurulunda konuşan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, CEO nezdinde genel kurul salonunda temsil edilen telekom operatörlerine “FETÖ’cülerden arının” çağrısı yaptı. Serbest Telekomünikasyon İletişimcileri Derneği’nin (TELKODER) 9. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’un CEO nezdinde temsil edildiği salonda, operatörlere FETÖ ile mücadele uyarısında bulundu. 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunan FETÖ’nün tüm şirketlerden temizlenmesi gerektiğine dikkat çeken Sayan, “Darbe teşebbüsü bunlardan ne kadar fazla arınmamız gerektiğini hepimize gösterdi” dedi. Bazı operatörlerin henüz FETÖ’den tam anlamıyla arınmayı gerçekleştirmediğini belirten Sayan, yetkilendirme kuruluşu olarak kendilerinin FETÖ’den arındıklarını, yasadışı dinleme merkezi haline gelen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) ise kapatıldığına dikkat çekti. “Bu mücadelenin en etkin şekilde sürdürülmesi çağrısında bulunuyorum. Adamın başka şeylerden dolayı kini vardır, hasedi vardır, o başka. Ama gerçekten bağlantısı (FETÖ) olanların böyle kritik sektörlerde çalışmaması gerekiyor” mesajını veren Sayan, FETÖ’cülerin şirketlerin stratejik noktalarında hâlâ varlığını devam ettirebiliyor olacağına vurgu yaptı.
BTK 228 FETÖcüden arındı
BTK, darbe girişimi sonrası yaptığı yazılı açıklamada 170’i açığa alınan, 58 de görevden alınan olmak üzere 228 kişi duyurmuştu. Resmi Gazete’de yayımlanan  670 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de ise sadece 196 ismin BTK’daki görevlerinden uzaklaştırıldığı bilgisine yer verilmişti. BTK ayrıca Milli Güvenlik ve Kamu Düzeni Gerekleri başlıklı KURUL KARARI ile denetlemek ve düzenlemekle ilgili olduğu sektörlerdeki şirketleri de FETÖ ile ilişkili çalışanlardan arınmaları konusunda uyarmıştı.
Operatörler nezdinde ise, FETÖ gerekçesi ile görevden uzaklaştırılan personel sayıları tam olarak bilinmiyor. Ancak, 15 Temmuz darbe girişiminden bugüne kadar Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt de dahil olmak üzere pek çok üst düzey, telekom sektörü yöneticisi görevlerinden ayrıldı. Görevden ayrılmalar ile ilgili olarak, ilgili kuruluşlarca yapılan resmi açıklamalarda , FETÖ ile ilgili her hangi bir ilişkiye işaret edilmemesine rağmen, üst düzey yöneticilerin ard arda görevlerinden ayrılmaları, bu ayrılışların da 15 Temmuz darbe girişimi gecesinden bu güne kadar devam ediyor olması da dikkat çekiyor.

EDİTÖRÜN NOTU
15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve kamu kurumları tarafından alınan kararlar ile on binlerce çalışan FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesi ile görevlerinden açığa alındı. Gözaltılar, tutuklamalar ve görevden uzaklaştırmalar devam ediyor. Görünen o ki devam edecek. Etmeli.
ANCAK
Devletin kolluk güçleri bile bu yapıya mensup olan tüm kişi ve kurumları tespit etmekte zorlanırken, özel sektör girişimlerinin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin sahip olduğu istihbarat ve kolluk güçlerine sahip olmadığı unutulmamalı. FETÖ ile bağlantısı bulunan, örgüte üye olan çalışanlarını özel kurum ve kuruluşların tespit etmesi neredeyse imkansız. Bu konuda, devletin istihbarat örgütleri ve kolluk güçleri ile soruşturmaları yürüten, davalara bakan bağımsız yargı üyelerinin tespit ettikleri kişilerin bilgilerini operatörler ile paylaşması, bunun akabinde de, operatörlerden FETÖ ile bağlantılı çalışanlardan arınmasını beklemek daha sağ duyulu bir yaklaşım olacaktır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.