BTK kendi verdiği izin için soruşturma açtı…

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, bir yıllık çalışma sonrasında Türk Telekom’a perakende internet hizmeti sunmak için verdiği iznin Danıştay 13’uncu dairesi tarafından iptal edilmesinden sonra Türk Telekom hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. BTK’nın verdiği izin ile Lokum Internet paketi sunmaya başlayan Türk Telekom’un, bu hizmeti sunması Danıştay Kararı ile yasaklanınca BTK, mahkeme kararı sonrasında Türk Telekom’un bu hizmeti devam ettirip ettirmediğini soruşturacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu 4 Ağustos 2011 tarih ve 2011/DK-10/411 sayılı Kurul Kararı ile Türk Telekom’un Ocak 2012’den itibaren perakende internet hizmeti sunabilmesine izin vermişti. Türk Telekom’a verilen Perakende Seviyede Internet Erişimi Sunma İznine İlişkin Kurul Kararı

Ancak Türk Telekom’un Perakende Seviyede İnternet Hizmetleri Sunma Talebinin İncelenmesi’ne ilişkin 04.08.2011 tarih ve 2011/DK-10/411 sayılı Kurul Kararının yürütmesi Danıştay Onüçüncü Dairesi’nin 23.01.2012 tarih ve E.2011/3836 sayılı ve 23.01.2012 tarih ve E.2011/3845 sayılı kararları ile durdurulmuştu.

Bunun ardından BTK Türk Telekom’un bu hizmeti verip vermediğinin tespiti için soruşturma açılmasına yönelik bir kurul kararı yayımladı.

İŞTE O KARAR

Türk Telekomunikasyon AŞ (Türk Telekom)’nin perakende seviyede genişbant internet hizmeti sunmasına belirli şartlar altında izin veren 04.08.2011 tarih ve 2011/DK-10/411 sayılı Kurul Kararı’nın, Danıştay 13. Dairesi tarafından yürütmesinin durdurulmasını müteakiben konuya ilişkin yürütmeyi durdurma kararlarının gereğinin en geç 23.03.2012 tarihine kadar yerine getirilmesi hususunun Türk Telekom’a tebliğ edilmiş olmasına rağmen, Türk Telekom tarafından, yetki sınırları ihlal edilerek, Lokum isimli perakende seviyede internet hizmetine ilişkin tarifeye yönelik abone alımına devam edilip edilmediğinin, Lokum tarifesine kaydedilen abonelere hizmet sunumunun sürdürülüp sürdürülmediğinin, ayrıca multimedya ankesörler üzerinden perakende seviyede internet hizmeti verilp verilmediğinin tespiti için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun Denetim Çalışmalarına İlişkin Yönetmelik’in “Soruşturma” başlıklı 12’nci maddesi kapsamında Türk Telekom hakkında soruşturma açılması ve soruşturma süresinin 3 ay olarak belirlenmesi hususlarına karar verilmiştir.

Konuya ilişkin kurul kararının tam metnine ulaşmak için TIKLAYIN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.