BTK mahkeme zoru ile kurul kararı aldı. Türk Telekom, Superonline’a DSL portu verecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, Ankara 6’ncı İdare Mahkemesi’nin E.2015/1560 ve K.2016/1606 sayılı kararları neticesinde, Türk Telekom’un Superonline’a DSL ve Yalın ADSL portu tahsis etmesine yönelik kurul kararını açıkladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından duyurusu yapılan kararda, Superonline’nin başvurusuna konu olan ADSL ve Yalın DSL devre tesis taleplerinin, RIPVAET’te belirtilen usul ve esaslar kapsamında Türk Telekom tarafından karşılanması gerektiği hususlarına karar verildi.
Konuya ilişkin olarak Superonline İletişim Hizmetleri AŞ (Superonline), 12 Mart 2015 tarihinde, 235 sayılı yazısı ile BTK’ya, ADSL ve Yalın DSL devre tesis taleplerinin Türk Telekomünikasyon AŞ (Türk Telekom) tarafından yerine getirilmediğine ilişkin başvuruda bulunmuş, daha sonra mahkemeye kurum tarafından Türk Telekom tarafından Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi’nin (RIPVAET) ilgili hükümlerince karşılanması gerektiği yönündeki değerlendirmeler içeren yazı iletilmiş ancak, mahkeme kurum tarafından iletilen yazının yeterli olmadığına, bu konuda kurulun karar vermesi gerektiğinin altını çizmişti.
BTK’nın 16 Kasım 2016 gece yarısında kamuoyuna açıkladığı 20 Eylül 2016 ve 2016/DK-ETD/401 sayılı kurur kararına bu linkten ulaşabilirsiniz.

duyurduğu
30 bin talep karşılanamadı
Turkcell Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Doğuş Kuran, Ağustos ayında gerçekleştirdiği bir medya buluşmasında bu konu ile ilgili sıkıntıları gündeme getirmiş
“Telekom’un rekabet hukukuna aykırı uygulamaları nedeniyle sadece son üç ayda bize başvuran toplam 30 bin internet kullanıcısının talebini karşılayamadık. Bir yandan binlerce kişi mağdur olurken diğer yandan da haksız rekabet sonucu müşteri kaybetmiş olduk. Rakamlarla örnek vermek gerekirse geçen yıl DSL abonelikleriyle ilgili taleplerin aktivasyona dönüştürülme oranı yüzde 70’in üzerindeyken bu oran bugün yüzde 50’ye geriledi” diyerek yıl sonuna kadar bu rakamın 100 bine ulaşmasından endişe ettiklerini ifade etmişti.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu