Ana sayfa BT Gündem BTK “Sansür değil, tedbir uyguluyoruz”

BTK “Sansür değil, tedbir uyguluyoruz”

136
0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, geçtiğimiz hafta bazı kelimeleri içeren site isimlerinin Türkiye’deki İnternet Servis Sağlayıcılar’da barındırılılmamasına yönelik gönderilmiş olan yazının bir sansür yazısı olmadığını, sadece Internet Servis Sağlayıcısı şirketlerinin olası bir yasal yaptırım karşısında tedbirli olmalarını gerektirdiğine dair bir bilgilendirme yazısı yayımladı. BTK’nın kamuoyu bilgilendirmesinde “Bu bir sansür değildir, sadece tedbirdir” vurgusu dikkat çekti.

BTK’nın Söz konusu bilgilendirme yazısı şöyle:

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca vatandaşların yoğun şikayetlerine konu olmuş alan adları ve içeriklerinden hareketle tespit olunan bir kısım sakıncalı kelime grupları, hosting hizmeti yapmakta olan yer sağlayıcılara bilgi amaçlı olarak bildirilmiş ve bu kelimelere içeriklerinde yer verilen alan adları ile ilgili tedbir alınması talep olunmuştur.
Bu içerikleri barındıran İnternet sitelerinin 5651 sayılı Yasanın 8. maddesinde yer verilen katalog suçlar ile ilgisi kapsamında yetkililerince gözden geçirilmesi ve suça aracılık edilmemesi amacına matuf olarak tarafımızca gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.
5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara I numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, II numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve III numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.
Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir.
Kamuoyu bilgisine saygıyla duyurulur.