Bulgaristan’la aramızdaki fark

Son günlerde Bulgaristan örneği karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle de bilişim, bilgi toplumu olmaya aday Türkiye’de yazılım sanayii özendirilmeye çalışılırken. Yazılım alanında Türkiye’ye hedefler konulurken. Bulgaristan bile bizden ileride deniliyor. Bulgaristan’ın yazılım ihracı şu seviyelere gelmiş diye anlatılıp duruluyor.Son olarak Bilişim Zirvesi ’04 de bir konuşma yapan Meteksan Bilişim Grubu Başkanı Alper Köstem 2010 yılı için Türkiye’ye 1 Milyar Dolar yazılım ihracı hedefi önerirken duyduk “Bulgaristan bile bizden ileride” sözünü.
Ben de hep merak ederdim. Neden? Neden Bulgaristan bile bizden ileride diye. Eylül’ün ilk haftasında biz Bilişim fuarı ve Bilişim Zirvesi telaşı yaşarken Bulgaristan Eski Başbakanı Ivan Kostov’a yapılan saldırıda gözüme çarpan bir fotoğrafla ben bunun nedenini anladım sanırım.

Gördüğüm fotoğraf buydu

Bu fotoğraf bence çok şey anlam ifade ediyor. Bulgaristan ile aramızdaki farkı da açıkça ortaya koyuyor. Bir başbakan dünyanın en çok okunan kurumsal Bilgi Teknolojileri dergisi ComputerWorld okuyor. Hem de kendini kaptırmış bir şekilde.

Ben şimdiye kadar Türkiye’de bir başbakanın bu tarzda bir yayın okuduğunu görmedim. Ya siz?

Görmüş olma ihtimaliniz de oldukça düşük. Çünkü Türkiye’de halen bu alanda bu şekilde yayın yapan topu topu 3 yayın var. BTHaber, ITBusiness/Weekly ve Bilgisayar Gazetesi. Bilgisayar Gazetesi aylık bir yayın. Diğer ikisi ise haftalık. BTHaber son olarak 4 bin 500 adet basılıyor. ITBusiness/Weekly’nin ise yine o seviyelerde basıldığını tahmin ediyorum. Belki daha aşağılarda bile olabilir.

Bunun sebebi çok açık. Bu yayınlar reklam geliriyle ayakta duruyorlar. Reklam verenler ise, Türkiye’nin bilgi teknolojileri konusunda, nasıl kullanılacağı, neler yapılması gerektiği konusunda, sistemin nasıl işlediği konusunda kurumları aydınlatmaya çalışan bu yayınların daha geniş kitlelelere ulaşmasını sağlayacak kaynakları aktaramıyorlar.

Bu yayınları zor yaşatırken yeni bir yayının çıkmasına da olanak yok tabii ki. Kendilerini ifade edebilmek, bilgi teknolojisinin nimetlerini KOBİ’lere, kurumlara, kuruluşlara, bireylere ifade edebilmek için eksik, yanlış, yetersiz bilgilendirme yapan günlük basını veya ekonomi yayınlarını tercih ediyorlar.

Yani İngilizce dersimiz boş geçmesin diye Beden Eğitimi Öğretmenimiz dersimize giriyor. Bu sektörün velileri, Bilgi ve İletişim Sektörtü ürün ve hizmet satıcıları da , öğrencilerin (Türk Halkının) iyi derecede İngilizce Öğrenip, “hediye” ettikleri kitapları öğrencilerin okuyabileceğini sanıyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Bulgaristan Başbakanı gibi profesyonel bir yayından bilgilenmedikçe, bu yayını okumadıkça, okuyamadıkça bizim Bulgaristan ile aramızdaki fark daha da belirginleşecek.

Başbakanımız sağolsun. Geçtiğimiz yıl Bilişim Zirvesi’03’ün açılış konuşmasında Türkiye’nin Bilgi Toplumu olması konusunda parlak vaatlerde bulundu. Hazırlanmış olan E-dönüşüm eylem planının anlattı. Kısa Dönem Eylem Planı olarak adlandırılan bu planda yapılması gerekenler, kaydedilen aşamalar e-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu’nda değerlendiriliyor. Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları başkanlarının da katılabildiği bu toplantılarda Türkiye’nin e-dönüşüm’de nerelerde olduğu, nereye geldiği tartışılıyor.

Nereye mi gelmişiz?

E-Dönüşüm Türkiye Projesi Kısa Dönem Eylem Planı Değerlendirme Raporu 2 Türkiye’nin bu alanda ne kadar yol aldığını ayırnıtılı bir şekilde ortaya koyuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.