Bulut Bilişimi’nde platform hizmeti

VMware, sektörün ilk açık PaaS hizmeti (Hizmet Olarak Platform) olan Cloud Foundry™’yi hizmete sundu. Cloud Foundry, bulut bilişim ortamları için özel olarak inşa edilmiş, kurumsal verimerkezleri ve servis sağlayıcı bulutu hizmet sağlayıcıları için hizmet olarak sunulan yeni nesil uygulama platformu. Cloud Foundry’nin açık mimarisi ve topluluk süreci yazılım geliştiricilerin PaaS’ın verimliliğinden ve kolaylığından yararlanmalarına ve teknolojiyi ihtiyaçları doğrultusunda genişletebilmelerine olanak tanıyor. Çözüm geliştiricilerin bulut ortamındaki uygulamalarının kurulum, işletme ve ölçümleme becerilerini artırarak modern uygulamaların geliştirme, sunum ve operasyonlarını daha etkin hale getiriyor. Bulut Çağı İçin Uygulama Geliştirmeleri

Günümüz modern uygulama gelişimi, farklı dillerde yüksek verimlilik, mobil, sosyal ve SaaS entegrasyonunda büyümeyi de kapsayan yeni uygulama ihtiyaçları, uygulama hizmetlerindeki yenilikler, yeni veri yaratılması, mesajlaşma, büyük ölçekli bloklar kurmak için internet hizmeti uygulamaları ve dağıtılmış veriler, şirket özel bulutları ve çeşitli bulut hizmet sağlayıcıları arasında geçiş zorunlulukları gibi giderek artan birçok zorlukla karşı karşıya kalıyor.

Bugüne kadarki PaaS ürünleri geliştiricileri kendine has veya standart olmayan gelişmiş ortamlarla, sınırlı bir dizi uygulama hizmetiyle veya hizmet sağlayıcı tarafından yönetilen tek bir bulut hizmeti ile sınırlıyor. Bu birbirine uymayan platformlar, geliştiricileri belli ürünlerle kısıtlayarak ve uygulamaların hareketlerini bulut sağlayıcılar arasında, hatta şirketin kendi verimerkezinde kısıtlayarak uygulama taşınırlığını engelliyor.

Uçtan uca geliştirmeyi basitleştirmek, bulut çağı uygulamalarını geliştirmek ve operasyonlarını yaymak için özel olarak geliştirilen Cloud Foundry, farklı uygulama hizmetlerini ve farklı ortamlarda geliştirilmiş uygulamaları bir uyum içinde yönetiyor, farklı bulut altyapılarındaki uygulamaların ve bu uygulamaların altyapılarının yayılmasını otomatik biçimde gerçekleştiriyor.

Cloud Foundry: Geliştirme ortamları, uygulama hizmetleri ve buluttaki seçim

Geniş geliştirme ağ ve dil, heterojen uygulama hizmeti ve bulut kurulum ortamı yelpazesini sunan Cloud Foundry, VMware’in Açık PaaS’a olan bağlılığını bir adım öteye taşıyor. Çözüm ayrıca geliştiricilerin uygulamaları bulut sağlayıcıları ve şirket verimerkezleri arasında herhangi bir bozulmaya ve değişikliğe uğramadan farklı ortamlara taşımasına olanak tanıyor.

Cloud Foundry, Spring for Java, Ruby on Rails, Sinatra for Ruby and Node.js, Grails gibi diğer JVM altyapılı ortamların da aralarında bulunduğu popüler, yüksek verimlilik sağlayan programlama ortamlarını destekliyor. Açık mimarisi sayesinde çözüm önümüzdeki dönemde yeni programlama ortamlarını çok kısa sürede destekleyebilecek. Cloud Foundry, uygulama hizmetleri için ilk etapta VMware vFabric hizmetleri için planlı bir destek ile MongoDB, MySQL ve Redis veritabanını destekleyecek.

Cloud Foundry hiçbir bulut ortamına bağlı olmadığı gibi, çalışmak için bir VMware altyapısı da gerektirmiyor. Çözüm aksine VMware vCloud® iş ortaklarının önerdiği VMware vSphere® üzerinde, VMware kullanmayan servis sağlayıcı bulutları üzerinde ve bulut yönetim sağlayıcısı RightScale tarafından Amazon İnternet Hizmetleri için gösterilen desteği de kapsayan tüm yaygın ve özel bulut ortamında kurulumu destekliyor.

Bulut Altyapı Platformu farklı şekillerde sunulacak:
VMware Tarafından Yönetilen Yeni Geliştirici Hizmeti: Beta versiyonu hazır olan www.CloudFoundry.com, VMware tarafından yönetilen tam fonksiyonlu bir servis sağlayıcı bulutu PaaS hizmeti. Bu hizmet geliştiricilerin Cloud Foundry’e ulaşımını sağlarken yeni hizmetler ve operasyonel optimizasyon için bir test yatağı da oluşturuyor. Bu çok kullanıcılı PaaS ortamı aracılığıyla geliştiriciler uygulamalarını saniyeler içinde kurabiliyor ve bulut ölçeğinde gerçekleştirebiliyorlar.
Açık Kaynak, Topluluk PaaS Projesi: www.CloudFoundry.org adresinden ulaşılabilen bu açık kaynak projesi ve Apache 2 lisansı altındaki topluluğu, geliştiricilere Cloud Foundry yazılımını ihtiyaçları doğrultusunda inceleme, değerlendirme ve değiştirme imkanı veriyor. Aynı zamanda bağlanma risklerini de en aza indiriyor. Bu model, topluluğa Cloud Foundry’i tüm ortamlara, uygulama hizmetlerine ya da altyapı bulutlarına taşıyıp entegre etme olanağı sunuyor.
Yeni Cloud Foundry Micro Cloud: 2011 yılı ikinci yarısında sunulacak olan Cloud Foundry Micro Cloud, Cloud foundry’nin geliştiricinin masa üstünde sanal bir makine içinde gelen bir örneği. Bu çözüm, uygulama geliştirme ve testlerini daha basit şekilde gerçekleştirmeye olanak tanıyor. Geliştiricilerin uygulamaları kendi makinelerinde oluşturup test etmelerini ve kendi makinelerinde çalışan bu uygulamaların üretimde de Cloud Foundry tabanlı herhangi bir özel veya servis sağlayıcı bulutunda değişikliğe gerek kalmadan sorunsuz çalışmasını sağlıyor.
Şirketler ve Hizmet Sağlayıcılar İçin Cloud Foundy: VMware gelecekte kendi özel bulutları içinde PaaS özellikleri sunmak isteyen şirketler ve kendi servis sağlayıcı bulut servisleri içinde Cloud Foundry’i sunmak isteyen servis sağlayıcılar için yeni bir ticari versiyon çıkaracak. Bu versiyon, şirketlerin uygulama altyapısı hizmet portföylerini PaaS ortamına entegre etmesini sağlayacak. Hizmet sağlayıcı çözümleri, yaklaşık 3.500 vCloud iş ortağının içeride serbestçe yayılımını veya geçişini sağlayarak hibrid bulut ortamında taşınırlık vaadini daha da ileri taşıyacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu