CA eTRUST SAML 2.0 desteği veriyor

Computer Associates, sektörün lider Web erişimi yönetim çözümü eTrust SiteMinder bünyesinde SAML (Security Assertion Markup Language) 2.0 desteği vermeye başladı. CA eTrust SiteMinder’la kurumların maliyetlerini, web alanları kapsamında dağıtık kurumsal uygulamalarını ve kullanıcıları birleştirme riskini azaltmaya yardımcı oluyor… CA’nın eTrust SiteMinder çözümü, müşterilerin birden fazla ortakla Kimlik veya Hizmet Sağlayıcısı olarak birleşmelerine olanak veren; esnek, ölçeklenebilir ve yönetilebilir federasyon yetenekleri sağlıyor. SAML, yerleşik güvenlik altyapısından bağımsız olarak, iç ve dış sahalar genelinde kullanıcı kimlik bilgilerini, yetkilerini ve nitelik bilgilerini değiş-tokuş etmek için standart bir yöntem sunarak kimlik federasyonunu kolaylaştırıyor.

CA eTrust Kimlik ve Erişim Yönetimi Başkan Yardımcısı Bill Bartow, kimlik federasyonunun, şirketlerin kurumsal birimlerinin, iş ortaklarının ve dış kaynaklı hizmet sağlayıcılarının güvenle ve sorunsuzca birlikte çalışabilmelerini sağlamak açısından giderek daha önemli bir rol oynadığının altını çizerek şunları söylüyor:

“CA’nın kanıtlanmış eTrust federasyon platformu; şirket sınırlarını aşan uygulamalara kullanıcıların erişimini güvenle yönetmek üzere, müşterilerimizin Kimlik ve Erişim Yönetimi kurulumlarını genişletmelerine olanak verirken, aynı zamanda son kullanıcı deneyimini de kolaylaştırmaktadır.”

eTrust SiteMinder ve eTrust TransactionMinder’ı içeren CA’nın federasyon platformu, daha geniş kapsamlı eTrust Kimlik ve Erişim Yönetimi (IAM) stratejisinin bir parçası. CA, 100’ü aşkın müşterisiyle, federasyon platformunu halihazırda desteklemek üzere yüzlerce birleşmiş ortaklığa olanak vermektedir.

Şirketler, kimlik federasyonu sayesinde, kimlik bilgilerini ortaklarıyla güvenli, denetimli ve otomatik olarak paylaşabiliyor ve kullanıcılar her sahada yeniden kimlik denetiminden geçmek zorunda kalmadan iç ve dış kuruluşlarda yerleşik olan Web uygulamaları arasında rahatlıkla gezinebiliyor.

CA’nın federasyon platformunun başlıca özellikleri şunlardır:

 Temel kurumsal gereksinimlerin karşılanması — CA’nın eTrust federasyon platformu, federasyon kurulumlarının ölçeklenebilirliğini sağlamak için gerekli olan konfigürasyon, kurulum ve izleme hizmetlerini sağlıyor. Bu federasyon özellikleri, kimlik doğrulama, yetkilendirme ve denetleme hizmetleriyle tamamlanarak, şirketlerin güvenlik yönetim gereksinimlerini karşılamaları sağlanıyor.

 Uyarlanabilir federasyon mimarileri — CA kullanıcıları, Web tarayıcıları veya Web hizmetleri yardımıyla federasyonu güvenle etkinleştirebiliyor. Ayrıca, şirket çapında ortak bir güvenlik politikasını yürürlüğe koymak için federasyon mekanizmalarını genel IAM uygulamalarına da dahil edebiliyorlar.

 Basitleştirilmiş ortak yetkiler — eTrust SiteMinder kimlik federasyonunu, federasyon yetkisine sahip olamayacak ortak kuruluşları da kapsayacak şekilde hızla ve kolayca genişletebilen bir SAML Bağlı Kuruluş Ajanı da sağlamakta.

Burton Group analistlerinden Gerry Gebel şirketlerin, dış ortaklara, tedarikçilere ve müşterilere sunulan uygulamalarının sayısını artırdıkça, kimlik federasyonuna duyulan ilginin artmaya devam edeceğini; be nedenle de şirketlerin, federasyonu daha geniş kapsamlı kimlik yönetim mimarilerinin bir parçası olarak ele alarak; ortakları tarafından da talep edildiği takdirde, çok sayıda sürüm ve protokol desteğine hazırlanmaları gerektiğini önemle vurguladı.

OASIS Güvenlik Hizmetleri Teknik Komisyonu tarafından geliştirilen SAML, XML tabanlı bir çerçeve olup kullanıcı kimlik doğrulama, yetkilendirme ve nitelik bilgilerini iç veya ortak kuruluşlara aktarmak için kullanılır. CA, SAML desteğiyle başlangıçtan itibaren, başlıca federasyon spesifikasyonlarını ve standartlarını desteklemeyi taahhüt etmiş ve kurumsal çözümleri Liberty Alliance Project ID-FF ve Microsoft’un Active Directory Federation Services (ADFS) ile uyum içinde çalışabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.