Ana sayfa BT Gündem CA ile ITIL sertifikasyonu şimdi daha kolay

CA ile ITIL sertifikasyonu şimdi daha kolay

95
0

BT Altyapı Kütüphanesi uygulamalarının en iyi şekilde uygulanmasına ve otomasyona geçirilmesine yardımcı olan ITIL (Information Technology Infrastructure Library-Bilgi Teknolojisi Altyapı Kütüphanesi) teknoloji kullanıcılarıyla teknoloji sağlayıcılarının aynı dili konuşmasını sağlamayı amaçlıyor. CA CERMEA BSO İş Birimi Bölge Teknik Direktörü Sevi Tüfekçi, ITIL’ın son senelerde endüstrinin içine geçmiş durumda olduğunu ve Türkiye’de de ITIL konusunda danışmanlık yönünde veya var olan yazılımların desteklenmesi konusunda istekler oluştuğuna dikkat çekiyor.

“CA, CA Service Management Accelerator’ı BT organizasyonlarının ITIL süreçlerinde standartların uyumluluğunu kolaylaştırmalarını sağlamak üzere tasarlandı. ITIL uygulamaları maliyetli ve zaman alıcı olduğu için kritik yönetim süreçlerinin istikrarını tehlikeye sokabiliyor. Oysa geliştirdiğimiz çözümle kullanıcıların hem hizmet destek hem de hizmet sunumda bütün ITIL süreçlerini otomatikleştirerek müşterilerin çalışanlar, süreçler ve teknolojiyi birleştirmelerine olanak veriyoruz. Service Management Accelerator hizmet ortamlarının karmaşıklığı, BT operasyonlarının ölçeği ve ITIL süreçlerini otomatikleştirme dereceleriyle belirlenen müşterilerin özel ihtiyaçlarına uyabilen bir şekilde tasarlandı.”

Sevi Tüfekçi, CA Service Management kullanıcının sisteminin desteklediği iş hizmetlerine, bütün varlık bilgileri ve harita bilgileri için ortak bir depo sunan bir yapılandırma yönetimi veritabanı (CMDB) sunduğunu; bütün kurumda değişiklikleri yönetmek için bir mekanizma, iş öncelikleri bağlamında BT ile ilgili verilerin birbirinden farklı kaynaklarının konsolidasyonu ve uzlaşması ile bütün kurumda kaynak öznitelikleri, ilişkiler ve bağımlılıklar gibi yapılandırma kalemi bilgilerinde tam görsellik sağladığını belirtiyor.