Ana sayfa BT Gündem CA Unicenter BT Yöneticilerini iş terimi ile konuşturuyor

CA Unicenter BT Yöneticilerini iş terimi ile konuşturuyor

86
0

“Denetim, Yönetim ve Güvenlik” vizyonuyla kurumsal BT yönetiminde dünyanın önde gelen yönetim yazılımları şirketlerinden biri olan CA, Unicenter Hizmet Kataloğu’nun yeni sürümü CA Unicenter Hizmet Kataloğu r11.2’i kullanıcılarının hizmetine sundu. CA Unicenter Service Catalog r11.2, BT yöneticilerinin, hizmetlerini iş terimleri ile ifade edebilmelerine yardımcı oluyor.Günümüzde, BT hizmetleri ve iş hedefleri arasındaki yetersiz uyum yüzünden, teknoloji yatırımlarından elde edilen geri dönüşlerin azalması birçok kurumun ortak sorunu haline geldi. CA, Unicenter Hizmet Kataloğu r11.2 ürünü ile bu yaygın soruna çözüm olabilmek amacıyla, BT kurumları ve kurumlardaki karar verme mercileri arasında bir köprü işlevi görmeyi hedefliyor.
CA Unicenter Hizmet Kataloğu r11.2, kurum kapsamındaki bütün hizmetler için merkezi bir bilgi kaynağı sunarak, kullanıcıların kullanılabilir bütün BT hizmetleri için doğru, tutarlı bir görünüm elde etmelerini sağlıyor. Ürün, aynı zamanda, BT yöneticilerinin, kurum içinde hangi birimlerim kaynak talebinde bulduğu, ne kadar kaynak kullandığı ve kaynakların kullanım sıklığı gibi bilgileri de takip etmesini sağlayarak talep planlama ve tahsis konularına da yardımcı oluyor.
Amerikan askeri elektronik sektörü liderlerinden EFW’nin Destek Merkezi Yöneticisi Harry K. Butler,CA Unicenter Hizmet Kataloğu r11.2 ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Hizmet Kataloğu ürünleri , BT’nin gerçek bir hizmet sağlayıcısı olarak görev yapmasına olanak tanıdığı için Hizmet Düzeyi Yönetimi’nin en önemli öğelerinden biridir. CA Unicenter Hizmet Katalogu, işletmeye kullanılabilir hizmetler ve bu hizmetlere bağlı maliyetlerle ilgili açıkça tanımlanmış bir “menü” sunarak, BT hizmet sunumunu düzenlememizi ve kaynak tahsisini iş ihtiyaçlarıyla uyumlu halde tutmamızı sağlamaktadır.”