Çağrı merkezlerinin 2013 rotası Doğu, Güney Doğu ve Karadeniz

Türkiye’deki çağrı merkezi sektörünün uluslararası standartlarda gelişimine katkı sağlayan ve her yıl yüzlerce sektör temsilcisini ağırlayan Türkiye Çağrı Merkezi Konferansı’nın en sıcak gündemini evden çalışma olgusu, e-ticaret ve müşteri hizmetlerinde sosyal medya kullanımı oluşturdu. IMI Fuarcılık tarafından Turkcell Global Bilgi sponsorluğunda Net Araştırma Şirketi’ne yaptırılan Türkiye Çağrı Merkezi Araştırması sonuçlarının da paylaşıldığı toplantıdan sektöre ilişkin dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

Ø  Pazar büyüklüğü 1 milyar 350 bin Dolar’a yükseldi: 2011 yılında 640 milyon dolar seviyesinde olan dış kaynak pazarının ekonomik büyüklüğü 2012 yılında 800 milyon dolar seviyesine, iç kaynak da dahil edildiğinde toplam pazar büyüklüğünün 1.350.000.000 Dolar seviyesine yükseldiği tahmin edilmektedir

Ø  Anadolu’ya 3.500 kişilik ek istihdam: 10’dan fazla firma önümüzdeki günlerde Anadolu’da yeni çağrı merkezi yatırımları planlamaktadır. Bu firmaların yaklaşık yarısı dış kaynak firmasıdır. Firmalar planladıkları koltuk yatırımlarını gerçekleştirirlerse önümüzdeki yıl Anadolu’daki koltuk sayısında yaklaşık 4.000 adetlik bir artış öngörülmektedir. Bu da kısa vadede sektörünün Anadolu’da 3.000-3.500 kişilik bir ek istihdam yaratacağı anlamına gelmektedir.  Söz konusu koltuk yatırımının Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yoğunlaşacağı öngörülmektedir.

Ø  Kamu çağrı merkezleri %31 büyüdü: Kamu sektöründe artan çağrı merkezi talebi, genel olarak pazarın büyümesini tetiklemektedir. 2012 yılında kamu sektöründeki çağrı merkezi sayısının toplam çağrı merkezlerine göre oranı %31’lik bir artış göstererek, 2011 yılında %3,2 mertebesindeyken, 2012 yılında %4,1 seviyesine çıktığı tahmin edilmektedir.

Ø  Koltuk sayısında %19’luk artış yaşandı: Toplam koltuk sayısı 2011 yılına göre yaklaşık %19 büyüme göstererek 48.900 adet seviyesinden 58.200 adet seviyesine yükselmiştir.

Ø  Toplam çalışan sayısı 67 bin: 2011 yılında 55.700 kişi olduğu öngörülen agent sayısının 2012 yılı sonunda 67.000 adete yaklaşacağı tahmin edilmektedir.

Pfeiffer: “E-ticaret fırsat ve sorunun bir harmanı”

Açılış konuşmasını Teleperformance Group Başkan Yardımcısı Mark Pfeiffer’in yaptığı konferansta Pfeiffer, çağrı merkezleri için hem fırsat hem daha fazla sorun anlamına gelen e-ticaret olgusunu dünyadaki örnekleriyle anlattı.  Pfeiffer’in konuşmasından bazı başlılar şöyle:

“Türkiye, online platforma adaptasyon oranı yüksek bir ülke”

Türkiye’nin birçok ülkeden daha hızlı online platforma adapte olduğunun altını çizen Pfeiffer, internet kullanımının %25 olduğu Türkiye’nin büyük potansiyel taşıdığına değindi ve Türkiye’de pazarın 2006-2010 yılı arasında %325 büyüdüğüne dikkat çekti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.