Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Calibro’nun umudu e-kitap ABD’de hayal kırıklığı

Calibro’nun umudu e-kitap ABD’de hayal kırıklığı

208
0

Amerika’da kitap kurtlarının yüzde 46’sı sadece basılı kitap okurken e-kitap’ta bu oran sadece yüzde 6. Buna rağmen e-kitap gelirleri geçtiğimiz yıl 3 milyar dolar artışla 8.5 milyar dolara ulaştı.Türkiye’de Calibro isimli e-kitap okuyucu cihazın lansmanı yapilmisken dunyada bu durum ne asamada ona bakmakta fayda var. Dunya derken ABD verileri tüm dünyaya ışık tutuyor zaten.
ABD’de yapılan araştırmaya göre kitap kurdu okuyucuların yüzde 46’sı sadece basılı kitap okumakta ısrarlı. Sadece e-kitap okuyanlar yüzde 6 ağırlığa sahipken, e-kitap okumayı tercih edip basılı kitap da okuyorum diyenlerin oranı ise yüzde 15. Toplamda yüzde 21’lik okuyucu kesimin tercihi e-kitap.

Okuyucuların yüzde 21’lik e-kitap tercihi bu pazarın iyi yöne gittiğine işaret ediyor gibi… Ancak!!!
e-kitap satışlarının artış rakamına, yani kitap adet satışlarındaki artışa baktığımızda bu oran sadece yüzde 5’te. En son 2010 yılında büyük bir artış gösteren e-kitap satışları düşüş trendine girmiş durumda. Geçtiğimiz yıl ise sadece yüzde 5 bir büyüme göstermiş.

Buna rağmen gelir rakamları umut verici. Geçtiğimiz yıl e-kitap satışından elde edilen gelirler 3 milyar dolar artış ile 8.5 milyar dolara ulaşmış. 53.9 Milyar dolarlık ABD basılı kitap pazarının yanında 8.5 milyar dolar küçük bir rakam olarak görülüyor olabilir ama oranlarsak yüzde 13,6 çok da kötü bir rakam olarak görülmüyor.

TÜRKİYE’DE PAZAR

Son olarak Libronet Bilgi ve Teknoloji Hizmetleri tarafından Türkiye’deki kitapseverlere kazandırılan Calibro’yu basın mensuplarına tanıtan Libronet Yönetici Direktörü Mehmed Ali Çalışkan’ın

 

Amerika bugün 1 milyon e-kitap bulunurken Türkiye’de bu rakam henüz 10 binler civarında. 2015 yılında bu rakamı 50 bine çıkartmayı hedefliyoruz”

 

sözleri konuyu özetliyor.  

İŞTE ABD KİTAP PAZARI E kitapNFOGRAFİĞİ