Çalışanlar, Şirketlerinden Müşteriler Gibi Kullanıcı Deneyimi Bekliyor

Günümüzde kuruluşlardaki son kullanıcılar yani çalışanlar da, müşteri tarzında bir kullanıcı deneyimi beklentisi içindedir. Bu nedenle bir BT altyapısının birkaç bileşeninin bu beklentileri karşılamak için birlikte ve sorunsuz bir biçimde çalışması gerekiyor. Çalışanlara “en yeni ve en mükemmel” uygulama erişimi vermek tek başına yeterli değil, kullanıcı memnuniyeti, yüksek verimlilik ve yardım masasına gelen öfkeli arama sayısında düşüşün sağlanması için akıllı bir BT altyapısı ortamı gerekli.
Günümüzde iş süreçlerinin her geçen gün artan bir bölümü dijitalleşmeden yararlanıyor veya bu yöntemle oluşturuluyor. Bu da BT altyapısının işte başarı için her geçen gün daha kritik bir temel haline gelmeye başladığı anlamına geliyor. Aynı zamanda Facebook’ta sosyal iletişimin sürdürülmesinden Uber hizmetleriyle gezinmeye, akıllı telefonlardan robotik süpürgelerin bulunduğu bağlı evlere kadar son kullanıcıların özel yaşamının büyük bir bölümü dijitalleşiyor.
Bu tüketici ürünü ve hizmetlerinin çoğu gözle görülür bir kesinti olmadan çalışıyor. Son birkaç yılda bu tüketici BT geçmişi, kuruluşta son kullanıcıların beklentilerini yükseltmeye ciddi bir katkı sağladı. Bir anlamda kurumsal BT artık Google, Facebook, Amazon veya Netflix’in BT ekipleriyle yarışıyor.
Otomasyonun artmasına rağmen işte başarı yine de çalışanların işini hızlı ve sorunsuz bir biçimde yapmasına bağlı. Dolayısıyla modern bir BT kuruluşunun işi yalnızca BT altyapısını aktif halde tutmak değil, aynı zamanda son kullanıcıların mutlu ve motive olmasını sağlamak.
Citrix’e göre bunun için ise birkaç kritik nokta önemli
– Kullanımı kolay arabirim tasarımı. Modern, tüketici tarzında uygulamalar bunun bir yolu. Ancak kuruluşlar özel uygulamaların yanı sıra daha geleneksel olan çok sayıda uygulama kullanıyor ve bunları genellikle bir tür self servis portalda topluyor. Bu bağlamda kullanıcı deneyimi arabirim tasarımına, aynı zamanda şirket içindeki uygulama geliştirme ve hizmet portalının “son teknoloji” olup olmamasına dayanıyor. Modern bir kuruluşun gerekli tüm kurumsal ve bulut kaynaklarını tek bir müşteri tarzı arabirimde toplayan, bunları her an, her yerden ve her cihazda erişilebilir hale getiren, kaynak yönetimini ve ilke tabanlı kontrolü BT kuruluşunun sağladığı, güvenli dijital çalışma ortamlarını kullanması ideal olan senaryodur. Güvenli dijital çalışma ortamları, yalnızca bildiğimiz HTTP’ye güvenmek yerine optimize edilmiş bir uzak erişim iletişim kuralı kullanarak birçok senaryoda salt web erişiminden çok daha üstün performans sağlar.
– Sunucu ve depolama performansı. Bu bağlamda son teknoloji, hibrit bir bulut mimarisinde hiper birleşik altyapı sistemlerinin (HCIS) olduğu, yazılım tanımlı şirket içi bir ortamdır; örneğin maksimum performans için özel barındırılan ve genel erişime açık bulut kaynaklarının, her an kullanılabilirliğin, kurumsal BT hizmetlerine hızlı küresel erişimin kullanımı.
– Akıllı bir ağ. Özellikle kurumsal BT kaynaklarına uzaktan erişilirken kurumsal geniş alan ağının (WAN) performansı başka bir kritik bileşendir. İleriyi görebilen BT kuruluşları, “yazılım tanımlı” yaklaşımı hem veri merkezlerinde, hem de WAN içinde uygulamaya yönelerek yazılım tanımlı WAN (SD-WAN) ortamına geçiyor. Bir SD-WAN, uygulama performansı gerekliliklerine göre akıllı yönlendirme kararlarıyla uygulamaya özgü trafik yükü dengelemesi sağlıyor. Bu, IP üzerinden ses/görüntü ya da belirli iş uygulamaları ve veritabanları gibi gecikme süresi veya seğirmenin önemli olduğu uygulamalar için özellikle önem taşıyor. SD-WAN teknolojisi, WAN, LAN ya da wi-fi ağında performans sorunları veya bağlantısı kesilen hatlar durumunda da sorunsuz ve akıllı bir geçişi garanti ediyor. Trafik yükü dengelemesi için kullanılan hatlar anında yedek bağlantılara dönüştürülebiliyor ve performans sorunu aşıldığı anda otomatik olarak orijinal duruma dönebiliyor.
Kullanıcı dostu olmak yalnızca doğru uygulamaları sağlamak değil, uygulama katmanından ağa kadar tüm bağlantı grubunda ideal performansı elde etmek de önemli. Güvenli dijital çalışma ortamları kurumsal veri merkezinde veya bir bulut ortamında barındırılan ve bulut aracılığıyla yönetilen, her an her yerde bütün cihazlarda en iyi kullanıcı deneyimini sağlayan bir çözümde tüm bu kritik bileşenleri bir araya getiriyor. Bu da hassas kurumsal bilgiler için güvenliği garanti ederken ve BT maliyetlerini düşürürken son kullanıcı üretkenliğini artırıyor. SD-WAN aynı zamanda dijital çağda son derece önemli olan güvenilir hızlı bağlantıyı ve üst düzeyde kullanılabilirliği de sağlıyor.

Etiketler: Citrix

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.