Casper yarım milyon PC hedefliyor

Casper, global marka olma yolunda önemli hamleler gerçekleştirdi. 2010 yılında yarım milyon, 2013’te ise 1 milyon adetlik satış rakamına ulaşmayı amaçlayan Casper, bu hedefleri doğrultusunda Aidata’yı bünyesine kattı. Casper, Aidata ile beraber daha geniş satış ağına ulaşmayı hedefliyor.Casper Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı, Aidata satın alması ile ilgili olarak şunları söyledi;“Türkiye‘nin ilk ve öncü yerli markalarından olan Aidata 20 yıl önce kuruldu. Aidata Türkiye bilgisayar sektörüne 20 yıl boyunca ciddi katkılarda bulunmuş bir markadır. Bugün burada Aidata markasını bünyemize katmaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim.
Gelişmekte olan Türkiye, çok uluslu markaların birinci öncelikli pazarı haline gelmiştir. Tüm dünya markaları Türkiye’deki pazar payını arttırmak için çalışmaktadırlar. Amerika ve Avrupa’nın en büyük zincir mağazaları dünyada ilk defa Türkiye’de bir araya gelmişlerdir. Güçlü yerli zincir mağazalarımız da bu rekabete katılmışlardır. Çeşitli çözümleriyle katma değer yaratan 8 bine yakın bilgisayar firması bu rekabette yerlerini almışlardır.
Bu kadar zengin çeşitliliği olan bir pazara tek bir markayla ulaşmak imkânsızdır. Aidata ile birlikte satış noktalarındaki kanal yapısını daha da genişleterek satış ağımızı güçlendirdik. Casper, Aidata ile beraber yeni teknolojilerin pazara sunulmasında öncülük etmeye devam edecektir. Aidata Bilgisayar, sektörün en köklü firmaları arasında yer alan Boğaziçi ve Logosoft distribütörlüğünde dağıtılacaktır” dedi.
SEKTÖR YERİNDE SAYDI CASPER YÜZDE 26,5 BÜYÜDÜ
Türkiye IT pazarına bakıldığında 2009 yılının ilk çeyreğinde pazarın küçüleceği beklentisi ile firmaların planlamalarını kısması nedeni ile ilk çeyrekte piyasada ürün sıkıntısı yaşandı. PC pazarı sonraki 6 aylık dönemde yürürlükte olan KDV indiriminin de etkisiyle yüzde 3 büyüdü. Casper, 341 bin 562 adetlik satış rakamına ulaşarak, yüzde 26,5’lik büyüme gerçekleştirdi.
Ekonomik kriz nedeniyle dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da yaşanan daralmaya dikkat çeken Altan Aras Fakılı, “Casper olarak, gelişmekte olan Türkiye pazarına inancımız tamdır. 2008 sonunda bazı önlemler alarak iş ortaklarımızı dolar ile borçlandırmadık. Sabit kur kampanyaları ve indirimler gerçekleştirdik. 2009 yılı için belirlediğimiz büyüme hedefine yüzde 97’lik bir başarı oranıyla ulaştık” dedi.
2008 yılında 251.164.631 TL cirosu bulanan Casper’ın 2009 yılını ise 340.293.175 TL ciro ile kapattıklarını açıklayan Fakılı, “Böylece ciromuzda da yüzde 35 oranında bir büyüme gerçekleştirmiş olduk. 2009 yılı için belirlediğimiz 350 bin adet satış hedefine 179.140 adet masaüstü, 162.422 adetlik dizüstü satış rakamıyla yüzde 97’lik bir başarı oranıyla ulaştık” dedi.
“BAŞARI İÇİN TÜRK TÜKETCİSİNE İNANDIK”
Casper’ın 1991’den beri Türkiye’de bilgisayar alanında faaliyet gösteren bir firma olarak birçok kriz gördüğünü belirten Fakılı, “Ekonomik krizden dolayı, birçok firma ürün lansmanlarını azaltırken biz Casper olarak yatırım yapmaktan vazgeçmedik. Satış kanalımıza bol ürün çeşitliliği sağladık ve teknoloji liderliğine devam ettik. Çünkü biz gelişmekte olan Türkiye PC pazarına ve Türk tüketicisine inanıyoruz” diye konuştu.
Fakılı, 2009 yılında birçok firmanın aksine eleman çıkarmak yerine yeni istihdam olanakları sağladıklarını belirterek,“Çalışanlarımıza ve bayilerimize destek olarak motivasyonlarını yüksek tuttuk ve krizin aslında bir fırsat olduğunu beyinlerine işledik. Krizden önce 297 olan çalışan sayımız, kriz sonrası 352’e yükseldi” dedi.
EN BİLİNEN BİLGİSAYAR MARKASI
Casper, 2009’da AC Nielsen Markalar Araştırması’na göre 2008 yılındaki yüzde 26,3 olan bilinirlik oranını yüzde 29,2’ye çıkarak 7’nci kez “En Bilinen Bilgisayar Markası” olarak açık ara ile lider çıktı. Teknoloji Devi Microsoft tarafından da 8’nci kez “Yılın Yerli PC Üreticisi” seçildi. 2009’un Mart ayında yine araştırma şirketi IPSOS KMG tarafından yapılan “Love Marks Araştırması”nda bilgisayar kategorisinde 1’inci seçilen Casper tüm sektörlerde ilk 10’a giren tek bilgisayar markası oldu. 2009 yılını da her yıl olduğu gibi birçok ödül ve başarılarla uğurladıklarını sözlerine ekleyen Fakılı “Pazar payı artışımızın, marka başarılarımızla pekişmesi bizim tüketiciyle bağımızın yıllar geçtikçe kuvvetlendiğini gösteriyor. Bilgisayar sektörünün hızlı ve sürekli değişen koşullarına rağmen, 1 numaralı bilgisayar markası olma hedefimiz paralelinde ürün, teknoloji ve reklam yatırımımızı kesmeden artırarak devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

2010 YILI HEDEFİ YARIM MİLYON ADET
2013 yılında 1 milyon adetlik satış hedefleri olduğunu belirten Casper CEO’su Charlotte A. Lamprecht, 2010 yılı için yarım milyon adet satış rakamına ulaşmayı amaçladıklarını açıkladı. 2010 yılı hedeflerinin yalnızca Türkiye pazarı ile sınırlı olmadığını söyleyen Charlotte A. Lamprecht,“2009 yılı sonunda bizi heyecanlandıran bir takım gelişmeler oldu. Azerbaycan, Nahçivan, Gürcistan ve Bosna-Hersek gibi komşu ülkelere ihracata başladık. 2010 yılında bu ülkelerin yanı sıra Ortadoğu, Afrika ve Balkan ülkelerine de girmeyi hedefliyoruz” dedi.
Lamprecht, 2009’da analistlerin yüzde 10 küçülmesini bekledikleri pazarın yüzde 3 büyüdüğünü ileterek yüzde 13’lük bir sapma olduğunu kaydetti. Araştırma şirketlerinin 2010 yılı tahminlerini 4 defa revize ederek Dünya PC pazarında yüzde 12’lik bir büyüme beklentisinde olduklarını da belirten Charlotte A. Lamprecht, Türkiye pazarının ise yüzde 18 büyüyeceğini tahmin ettiklerini söyledi. 2009’da Netbook pazarının toplam notebook satışları içerisinde yüzde 10’luk bir pay aldığını kaydeden Lamprecht, “Bu büyümede en büyük etkenler Telco ve 3G trendindeki yükseliş oldu. Casper olarak bu trendlerin gelişiminden heyecan duyuyoruz. Çünkü en yeni teknolojiyi, ulaşılabilir fiyatlarla tüketicilere sunuyoruz. 2010’da da son teknolojiyi ve şık dizaynları sunmaya devam edeceğiz” dedi.
CASPER GLOBAL MARKA OLMA YOLUNDA
Yarım milyon adet gibi güçlü bir satış hedefinin, Aidata ile beraber birden fazla markaya sahip olmanın ve başka ülkelerde de satış ağını genişletmenin Casper’ı global marka olma yolunda ön plana çıkartan özellikler olduğunu söyleyen Lamprecht, “Büyümeye devam etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Vizyonumuz her zaman daha da ileriye gitmektir” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu