Ana sayfa BT Gündem CeBIT 10’uncu yılına Ana Sponsorsuz ilerliyor

CeBIT 10’uncu yılına Ana Sponsorsuz ilerliyor

111
0

Bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan CeBIT Eurasia (Bilişim) fuarının tanıtım toplantısı İstanbul’da düzenlendi. Bu yıl üç salonunda Cable, Satellite & BroadCast fuarının da yer alacağı etkinlik geçtiğimiz yıllara oranla bir gün de eksik gerçekleşecek. Her yıl fuarın ana sponsorluğunu üstlenen Turkcell henüz fuar ile ilgili kararını vermemişken geçtiğimiz yıl da sponsorluk sözleşmesinin 8 gün önce imzalandığı vurgulandı.

Domuz Gribi Endişesi

Her yıl 160 bin dolayında ziyaretçişi bulunan fuarda Domuz Gribi ile ilglii temkinli bir bekleyiş de bulunuyor. 21 ülkeden bine yakın katılımcı şirketin yer alacağı fuar için konuşmak henüz erken olsa da organizatör şirket Domuz Gribi ile ilgili temkinli yaklaşıyor.

Ekim ayında gerekirse önemli tedbirlerin alınacağı belirtilen fuar için şu aşamada sağlık gerekçesiyle herhangi bir küçülme düşünülmüyor.

10 yıl önce İstanbul’u dünyanın teknoloji başkentlerinden birisi yapma amacıyla yola çıktıklarını ve şimdi Avrasya’nın teknoloji merkezi olduklarını dile getiren HİFAŞ Genel Müdürü Alexander Kühnel toplantıda yaptığı konuşmasında: “Bugün geldiğimiz noktada, Avrasya Bölgesi’nde iş yapmak isteyenler, Avrasya Bölgesi’ndeki teknolojilerini dış dünyaya da tanıtmak isteyenler İstanbul’da, CeBIT Bilişim Eurasia’da buluşuyor” dedi.

Basın toplantısında CeBIT Bilişim Eurasia ile ilgili yapılacak yenilikleri anlatan Fuar Direktörü Orkunt Yozgat; “CeBIT Bilişim Eurasia ile bu yıl Anadolu’nun karar vericilerine ve üretime dayalı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların yöneticilerine yönelik özel bir Anadolu Buluşmaları programı düzenliyoruz. Bu kapsamda, çeşitli illerde bölgenin lokomotif sektörlerine yönelik çözümleri sunacağız. Teknolojinin sağladığı verimliliği ve firmaların dışarıya açılabilmeleri için gerekli altyapıyı CeBIT Bilişim Eurasia’da bulabileceklerini anlatacağız.” dedi.

İş Dünyası Bölümü Gelişiyor
Her geçen yıl gelişmeye devam eden İş Dünyası bölümü, sadece kartvizit ile giriş yapılabilien, fuar içerisinde ayrı bir bölüm. Bu bölümde iş dünyasına yönelik çözümler ve ürünler ziyaretçilere tanıtılıyor. Fuarın diğer bölümlerindan farklı olarak iş görüşmeleri için ihtiyaç duyulan bir ortamının sağlandığı bölüm kurumların karar vericileriyle teknoloji firmalarını buluşturuyor.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk
Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörü, kurumsal soysal sorumluluk projelerine en çok yatrım yapan sektör arasında bulunuyor fakat bu projeler ne yazık ki kamuoyuna gerektiği kadar iyi duyurulamayabiliyor. Bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia’da ilk kez ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ temalı bir bölüm yer alacak. Katılımcı firmalar, vatandaşlık bilinci içinde gerçekleştirdikleri kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bu özel bölümde ziyaretçilere tanıtabilecekler.

Anadolu’ya Özel İlgi
İstanbul her ne kadar Türkiye ticaret ve sanayisinin kalbi konumunda olsa da Anadolu’da pek çok ilimiz önemli bir üretim, hizmet ve ticaret kapasitesi ve potansiyeline sahip. HİFAŞ, Anadolu’daki karar vericileri ve profesyonelleri CeBIT Bilişim Eurasia’ya getirebilmek kapsamlı bir çalışma yapıyor. İlk olarak “Anadolu VIP Heyeti” çerçevesinde Anadolu’daki sanayi ve hizmet sektörlerinin önde gelen şehirlerindeki firmaların üst düzey yöneticileri HİFAŞ’ın davetlisi olarak CeBIT Bilişim Eurasia’ya getiriliyor. İkinci proje kapsamında ise firma çalışanları ve orta düzey yöneticileri, illerin Sanayi ve Ticaret Odaları ile koordineli olarak fuara getiriliyor.

Yine sanayi ve ticaret alanında gelişmiş 10 ilde Temmuz ve Ağustos ayları boyunca yerel basına yönelik basın toplantıları organize edilecek. Bu toplantılarda teknoloji ve iş dünyası işbirliğinin firmalara ve endüstrilere kazandırdıkları o illerdeki basın mensuplarına anlatılacak ve yerel basın üzerinden iş dünyası CeBIT Bilişim Eurasia’ya davet edilecek.

Fuarda incele, Market alanında satın al

10. yılına giren CeBIT Bilişim Eurasia’daki bir diğer yenilik ise Bilişim Market alanında gerçekleşiyor. Geçmiş yıllardaki Bilişim market konseptini genişlettiklerini belirten Orkunt Yozgat; “Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak firmalara bu alanda satış yapma imkanı sunacağız. Böylece fuarımızı ziyarete gelenler son teknoloji ürünleri, avantajlı koşullarda satın alma imkanı bulacaklar.” dedi.