Çelik Motor ambar otomasyonunda el terminallerine geçti

Çelik Motor, ambar operasyonlarını el terminalleri ile gerçekleştirerek, bilgi girişinin hızlı ve hatasız olmasını hedefliyor. Ambar giriş çıkış işlemleri kablosuz el terminalleri ile yapılıyor. Bu işlemler, Çelik Motor’un kullandığı Microsoft Axapta ERP programına entegre çalışan bir ara yazılım ile sisteme aktarılıyor. Sistem kapsamında, Symbol MC9060G kablosuz el terminalleri kullanılıyor. Sistemin Microsoft Axapta ile entegrasyonu da Nexus tarafından sağlanmış durumda.Çelik Motor Şubeler ve Lojistik Müdürü Talat Yazıcıoğlu, Nexus ile ilk görüşmelerinin 2002 yılında başladığını ancak o dönemde iş hacmi, kapasite ve lokasyon büyüklüğü sebebiyle barkodlu sisteme geçmenin makul olmadığını, bununla beraber iş hacminin genişlemesi neticesinde 2003 yılında böyle bir sistem arayışına girdiklerini belirtti. Talat Yazıcıoğlu, “Araştırmalarımız ve yapılan görüşmeler sonucunda referansları ve sektördeki tecrübesi sebebiyle Nexus ile çalışmaya karar verdik.” dedi.

Çelik Motor Yedek Parça ve Lojistik Müdür Yardımcısı Ayhan Apak ise karar alındıktan sonraki dönemi, “Karardan sonraki ilk adım, tüm departmanların katılımı ile yapılan bir beyin fırtınası ve arkasından gelen iş analizi oldu. Kendi süreçlerimizin gözden geçirilmesi, deponun yeniden düzenlenmesi, Bilgi İşlem Departmanı’nın koordinesi altında ön hazırlıklar ve etiketleme işlemleri ile birlikte bir yıla yakın bir sürede hazırlıklarımızı tamamladık. 2005 yılı Ağustos ayında canlı kullanıma geçildi. Yaklaşık bir ay süren bir adaptasyondan sonra, şu anda depolarımızda aktif olarak bu barkodlu sistem kullanılıyor. Bize sanki uzun yıllardır barkodlu sistemi kullanıyoruz gibi geliyor.” şeklinde özetledi.

Talat Yazıcıoğlu, Nexus’un yapıcı ve esnek yapısı, özellikle de satış kadrosunun ısrarlı takibi sonucu projeyi büyük bir başarıyla tamamladıklarını belirtti. Projenin grupta örnek olduğunu ve diğer grup şirketlerinin de arayışa girmesine sebep olduklarını söyleyen Yazıcıoğlu, lojistik işi ile uğraşanların mutlaka böyle bir sisteme geçmesi gerektiğini de belirterek, 10 yıl önce babadan kalma yöntemlerle çalışılabildiğini ancak bundan sonra özellikle de AB sürecinde kendini modernize etmeyen şirketlerin geride kalacaklarını ifade etti.

Yazıcıoğlu, Nexus ile birlikte gerçekleştirdikleri proje sonrasında kazançlarını ise şöyle sıraladı: “İş hacmimiz ikiye katlandı, ancak personel sayımız %10 azaldı. Fazla personelimiz şubelere ve diğer departmanlara dağıtıldı. Depo sayım işleminin hızlı, bürokratik işlemlerden uzak ve daha doğru gerçekleşmesi sağlandı. Mal giriş çıkış işlemlerinde hız ve doğruluk yakalandı. Depo hata oranı minimize edildi. En önemli kazançlarımızdan biri de personelimizin özgüveninin gelişmesi. Daha önce yaptıkları işi hammaliye olarak gören personelimiz, artık teknolojik cihazlar kullanan ve dışardaki insanlardan farklılaştığını hisseden daha kalifiye ve kaliteli bir ekip haline geldi. Kullandığımız otomasyon sisteminin müşteri memnuniyetinin artmasına da büyük katkısı oldu. “

Anadolu Grubu’nun en eski şirketi olan Çelik Motor, otomotiv pazarlama alanındaki 45 yıllık bilgi birikimi ve deneyimini, Lada ve Kia marka araçların Türkiye distribütörlüğüyle sürdürüyor. 1996 yılından itibaren ihracat yapmaya başlayan Çelik Motor, yurtdışı çalışmalarını da aynı başarı ile devam ettiriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.