Cep telefonu da Evrensel Hizmet sayılır mı?

Yaklaşık bir ay önce 3G ihalesi yapıldı. Sonra iptal edildi. Hepimizin malumu. İhaleye tek başına girip de kazanan Turkcell, “Türkiye’yi bu teknolojiden geri bıraktılar. Son teknolojiyi kullanma olanağını elimizden aldılar” diye söylenip duruyor.

Teknik donanınımını 3G’ye hazırlayan, 3G teknolojisini CeBIT gibi bir fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunan Avea ise “Numara taşınabilirliği olmadan 3G olmaz diye ihaleye girmedik. İleriki ihalelere bakacağız. Numaralar taşınırsa gireriz” mesajı veriyor.

İhaleyi düzenleyen kurum “Tek kişinin girdiği ihalede rekabet olmaz diye ihaleyi iptal ettik” diyor.

Siyasi kanatta olayla en fazla ilgili taraf Ulaştırma Bakanlığı ise “Daha Türkiye’nin tamamı cepten alo diyemiyor. Önce ülke kapsama alanına alınsın, sonra bakarız 3G teknolojisine” diyor.

CeBIT Bilişim fuarını uzatma dakikalarnıda ziyaret eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise burada bombayı patlatmış yine. Cumartesi malum tatil diye ben bizzat gitmedim İstanbul’un öteki ucundaki fuar alanına. Ama devletin zirvesi tatil yapmıyor. Sağolsunlar gitmiş onlar.

Bakan ne demiş? ” 2008 yılı başına kadar Türkiye 3G teknolojisini kullanmaya başlayacak”.

Benim bu cahilliğimle düşünemediğim, bilmediğim birşeyler var demek ki bakanın bildiği. Bugün işin ihalesi yapılsa, frekanslar dağıtılsa ihalenin onayı en az 3 ay sürecek. Onay çıktıktan sonra da operatörler yatırım yapacak falan. 2008 yılı başına yetişmesi imkansız bu teknolojinin kullanılmaya başlanması. Teknik olarak yani.

Bir de işin stratejik boyutu var tabii ki. Öne sürülen numara taşınabilirliği.

Ya Turkcell numara taşınabilirliği davasından vaz geçiyor, ya da ihaleye bu sebeple katılmamış olan şirketler numara taşınabilirliği olmasa da biz 3G frekans ihalesine gireriz kararı almışlar. Bunu da bakana iletmişler. Yoksa bakanın söylediği gibi nasıl olacak ki bu 2008 yılı başında teknolojinin kullanıma sunulması.

Eminim ben gibi siz de inanmadınız bu 2008 yılı başında kullanacağız 3G teknolojisini hikayesine.

Ben bu hikaye üzerine değil de bakanın hemen ihale sonrası yaptığı açıklamalar üzerine birşey söylemek istiyorum.

Bakan ihale sonrası ne dedi? “Benim Erzincan’ın Refahiye ilçesindeki köyüm kapsama alanı içinde değilken ne yapacağız biz 3G’yi. Önce operatörler benim köyümde Alo dedirtsin. 3G’ye sonra bakarız.”

Turkcell Türkiye’nin yüzde 98’ini, Avea Türkiye nüfusunun yüzde 93’ünü kapsama alanına almış. Vodafone? Onlar kendi abonelerini bile müşteri ilişkileri sistemi ile kapsama alanına alamıyor. Onlardan söz etmeye gerek bile yok. Bakınız, “CeReMe’sini bize çektirmeyin” köşe yazısına.

Neyse. Gelelim şu kapsama alanı meselesine.

Evrensel Hizmet diye bir kavram var. Hatta bu kavram üzerine tüm dünya ülkelerinde ve bizim ülkemizde de kanun var.

Ne diyor? İletişim, haberleşme her dünya vatandaşının hakkıdır. Hizmet sağlayıcı para kazanmasa bile herkesin haberleşmesini sağlayacak altyapı memleketin en ücra köşesine bile götürülür. Operatörler bunu yapmak istemezlerse devlet baba maliyetini üstlenir hizmet götürülür.

Devlet kendi cebinden de karşılamıyor tabii ki bu maliyeti. Operatörlerin gelirlerinden bir kısmını verdikleri bir fon var. Evrensel Hizmet Fonu diye. Türkiye’de bu fonun büyüklüğü ulaştı 300 500 milyon YTL’ye. Daha basit anlaşılır belki. 300 trilyonu aşkın para.

Bu para adalara gemi alınmakta, okullara bilgisayar sınıfı açılmakta, vatandaşın yararlanacağı kamu destekli Internet Kafe açılmasında kullanılıyor. Ama öyle büyük ki. Harca harca bitmiyor. Hatta “Biz bu parayı nasıl harcasak. Birisi bize akıl versin” diye danışmanlık ihalesine bile çıkılması gündeme geldi. Daha önce sözünü etmiştik.

Evrensel Hizmet fonundan şimdiye kadar hiçbir GSM operatörü yararlanmadı. Türk Telekom yararlandı.

Türkiye’nin %98’ini kapsayan Turkcell veya nüfusun %93’ünü kapsayan Avea Ulaştırma Bakanlığı’na gidip de “Sayın bakanım. Siz herkes alo desin diyorsunuz. Biz kapsayacağımız yeri zaten kapsamışız. Şu fonu devreye soksanız. Maliyetleri karşılasanız da diğer kapsayamadığımız yerleri de kapsayıversek” dese. Ne olur acaba?

Ülkenin dört bir köşesinde cep telefonunun çekmesi operatörün değil, devletin sorumluluğunda. Devlet bunun için gerekli olanı yapmakla mükellef. Operatör para kazanacağı yere yatırım yapmakla.

Bakan Yıldırım “Türkiye’de herkes alo demeden 3G bize lüks gelir. Önce herkes alo desin. Sonra bakalım 3G’ye” derken acaba bunu düşündü mü?

Bakanlık elinde bulunan devasa Evrensel Hizmet Fonu’ndan Türk Telekom’un, TTNet’in faydalanmasına izin verirken Turkcell’in de kapsayamadığı yüzde 2’lik bölüm için kaynak ayırmayı düşünüyor mu hiç?

Evrensel Hizmet Fonu günümüzün değişmek gerçeği Mobil İletişim için de çalıştırılabilecek mi?

Tamam herşeyi devletten beklemeyelim de. Devletin yapması gereken şeyler, bunun için ayrılmış parası varken bu yapılmıyor bahanesi ile diğer yeniliklerden yararlanmamız da engellenmesin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu