Ana sayfa BT Gündem Cep’ten ödeme yapmak hem havalı hem pratik

Cep’ten ödeme yapmak hem havalı hem pratik

71
0

Philips Royal Electronics ve Visa International, Yakın Alan İletişimi (NFC) ve temassız ödeme teknolojisi ile ilgili yeni bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırma sonuçlarına göre tüketiciler işlemlerini cep telefonlarıyla yapabilmenin hem pratik hem de “havalı” (“cool”) olduğunu düşünüyor.NFC, cep telefonu, PDA, bilgisayar ve ödeme noktaları arasında hızlı ve kolay kablosuz bağlantı kurarak güvenli kısa mesafeli iletişim sağlıyor. NFC temassız ödeme teknolojisi ile birleştiğinde ise taşınabilir cihazlar kullanılarak güvenli ve kolay alışveriş yapılabiliyor. Araştırmaya katılanlar, NFC uyumlu telefonlarla farklı işlemler yaptılar: bir dükkânda alışveriş, bir DVD mağazasında film fragmanı indirme, evde TV üzerinden alışveriş ve “akıllı” bir posterden konser bileti satın alma.

Bilgi transferi ve güvenli ödeme işlevlerinin cep telefonlarına dahil edilmesini memnuniyetle karşılayan tüketiciler, Philips’in NFC ve Visa’nın temassız ödeme teknolojilerinin kolay anlaşılabilir, rahat ve hızlı olduğunu söylediler ve özellikle alışverişte cep telefonu kullanımını olumlu bulduklarını belirttiler.

Araştırmada şu sonuçlar öne çıktı:

“Modaya uygun” – Araştırmaya katılanlar “akıllı” posterlerden içerik indirmekten zevk aldıklarını belirtirken, posterlerden bilet satın alma fikrini de olumlu karşıladılar. Bu teknolojiyi “modaya uygun” ve “muhteşem” olarak nitelendiren tüketiciler, bir etkinliğe cep telefonlarını kullanarak katılabilme fikrini de beğendiler.

“Daha doğal” – Tüketiciler cep telefonu kullanarak temassız ödeme yapmayı kolay buldu. Öğrenme eğrileri çok kısa olurken, tüm katılımcılar cep telefonu ve ödeme noktalarının etkileşiminde kendinden emin davrandı. Tüketiciler ayrıca, ödeme kartı sunmaya alternatif olarak cep telefonunu terminale doğru tutarak işlem yapmayı daha doğal buldular.

“Kolay ve hızlı” – Araştırmaya katılanlar NFC uyumlu telefonla temassız ödemenin kullanım kolaylığı ve hızından memnun kalırken, el çantası ya da cüzdan taşımak zorunda olmama fikrinden hoşlandıklarını belirttiler

İşlemler “otomatik” olmalı – Araştırmada, cep telefonuyla yapılan bir satın alma veya içerik indirme sırasında işlemin otomatik olması gerektiği sonucu da ortaya çıktı. Tüketiciler, sadece cep telefonunu NFC uyumlu okuyucuya doğru tutarak gerçekleştirilen işlemlerin basitliğini beğendi. Öte yandan, bir arkadaşa bilet satma gibi “gönderme” uygulamalarında işlemin bir komutla başlatılmasının tercih edilebileceği görüldü.

Açık ve tutarlı bir işaret görme ihtiyacı – Araştırmaya katılanlar genellikle bir NFC işleminin nerede yapılabileceğini kesin olarak belirten bir işaret aradılar. İşaret için ilk baktıkları yer ise iletişim noktasının tam üstüydü.

Philips Semiconductors Identification Grubu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü ve NFC Forum Başkanı Christophe Duverne, “Kullanılabilirlik araştırması açıkça gösteriyor ki, tüketiciler hareket halindeyken eğlenceye, bilgiye ve servislere NFC yoluyla güvenli erişim ve ödeme yapabilmenin basitliğini beğendi” dedi. “Şimdi araştırmanın sonuçları çerçevesinde ticari başarıya ulaşmak için etkin bir işbirliği geliştirmek ve bu yeni teknolojinin vaat ettiklerini gerçekleştirme doğrultusunda gerekli standardizasyonu sağlayıp ekosistemleri inşa etmek bize, yani sektöre düşüyor. Ve elbette, son kullanıcı tecrübelerini her zaman ön planda tutmalıyız”.

VISA Europe Yeni Kanallar Başkanı Guido Mangiagalli ise, “Visa, katılanların sadece taşınabilir aygıtlar yoluyla temassız ödemeye olumlu tepkilerini değil, aynı zamanda duydukları heyecanı gösteren araştırmanın sonuçlarından memnuniyet duymaktadır” dedi. “Taşınabilir ödeme yöntemlerinin yaygınlaşmasında önemli rol oynayacak temassız teknolojisinin benimsenmesi için çalışan VISA, bu araştırma ile gerekli onayı almış oldu” dedi.

Philips ve Vısa tarafından yürütülen araştırma Aralık 2005’de Kuzey Amerika’da yapıldı. İki şirketin mobil işlemlere kolaylık, kullanışlılık ve güvenlik getirmeyi amaçlayan programlarının bir parçası olan araştırmanın hedefi, kullanışlılıkla ilgili bakış açısını derinleştirmek ve bu yeni teknolojiyi kullanan tüketicinin davranışları hakkında bilgi sahibi olmaktı.